MotoGP plánuje snížit zdvihový objem na 850 ccm

MotoGP plánuje snížení zdvihového objemu současných motocyklů pro rok 2027, jako opatření ke snížení rychlosti a zvýšení bezpečnosti.

Současný regulační rámec šampionátu na technické úrovni se stanovil v roce 2022 a vyprší v roce 2026. Toto období začalo u šesti značek, než Suzuki po prvním roce opustila sérii. Od letošního roku tvoří Ducati, Honda, Yamaha, Aprilia a KTM skupinu výrobců MSMA, sdružení výrobců, které pracuje na novém nařízení. To by vstoupilo v platnost od roku 2027 a to s novou dohodou.

Jedním z cílů promotéra šampionátu se jeví snížit rychlosti, kterých prototypy dosahují, pokusit se co nejvíce kontrolovat bezpečnost na současných okruzích. Za tímto účelem mají zúčastnění inženýři několik způsobů, jak toho dosáhnout. Nejviditelnější by asi bylo zmenšení současných 1 000 ccm na 850 ccm, změna, která by přímo implikovala snížení výkonu motorů.

Opatření pro rok 2027

Toto opatření uvítali japonští výrobci Ducati a KTM, kteří jej zpočátku vítali s rezervou. Zatímco se čeká na pokrok v jednání, Aprilia věří, že existují méně invazivní alternativy. Jako je například úprava současných motorů bez jejich deformace.

Marco Bezzecchi, VR46 Racing Team; MotoGP plánuje snížit zdvihový objem na 850 ccm

Kromě výrobce Noale si je i zbytek konkurentů vědom, že tak výrazné otřesy, jaké budou v roce 2027 uplatněny v předpisech z hlediska aerodynamiky, paliva a tak dále, podporují zavedení pohonných jednotek typu A.

Další obměna, kterou MotoGP plánuje se týká omezení, nebo dokonce možného zákazu zadních výškových seřizovačů. Je to bod, o kterém se stále diskutuje a na kterém zatím nepanuje shoda. Zatímco někteří upřednostňují jejich odstranění, ti, kteří do jejich rozvoje investovali nejvíce, by si je raději ponechali, byť by je zjednodušili. Ačkoli některé značky navrhují zcela odstranit přední zařízení, v tuto chvíli neexistuje žádná shoda v tomto bodě.

Revoluce v MotoGP

Cílem této revoluce, kterou MotoGP plánuje, se jeví snížit aerodynamiku (karosérie) a objem a velikost žeber. Proto, aby se minimalizovaly turbulence a přehřívání pneumatik generované motocykly pro ty, kdo je následují. V tomto případě se důraz klade na bezpečnost. Protože současné brzdové systémy se jasně ovlivňují a jezdci mají někdy problémy se zastavením svých prototypů, když se ocitnou za jinými motocykly.

MSMA se znovu sejde po skončení sezóny ve Valencii, aby se pokusila pokročit v dohodách a začala finalizovat konečnou dohodu.

Přechod z motorů o objemu 1 000 ccm na motory 850 ccm, potvrdí-li se, se stane čtvrtým v prvotřídní třídě v historii šampionátu. Ten s nástupem éry MotoGP v roce 2007 přešel z dvoudobých 500 ccm na 4 taktní a 990 ccm motory. Motory se zmenšily na 800 ccm, než se v roce 2012 vrátily na 1 000 ccm.

Redukce navržená MSMA přiblíží MotoGP k Moto2. Ta je vybavena motorem Triumph o objemu 750 ccm, i když velkým rozdílem mezi těmito dvěma třídami bude i nadále stále sofistikovanější elektronika prvotřídní třídy.

Zdroj: motorsport, TowPoint