Sezónní výkon střešní vertikální FV v Arktidě

Střešní panely pokryté sněhem v únoru 2021

Nový výzkum z Finska ukazuje, že nejlepší sezónou pro výrobu střešních fotovoltaických systémů v Arktidě je jaro. A nejlepší úhel sklonu pro střešní systémy je 28 °. Ukázalo se také, že vertikální fotovoltaické instalace fungují lépe v zimě.

Nový výzkum z University of Oulu ve Finsku zjistil, že střešní fotovoltaické elektrárny fungují lépe na jaře a v létě v arktické oblasti. Zatímco vertikální fotovoltaické elektrárny fungují lépe na podzim a v zimě.

Výzkumníci to uvedli v „Zkušenosti ze sezónní generace arktické solární fotovoltaiky (PV) – empirická analýza dat z výzkumné infrastruktury v severním Finsku“. Ta se nedávno publikovala v Renewable Energy. Provedli analýzu dat solární fotovoltaiky z experimentálního nastavení, která se nachází v Oulu ve čtyřech sezónách mezi 2021 a 2022.

Systém se skládá z 24 solárních panelů. A to 12 rozmístěných vertikálně a 12 instalovaných v typické střešní konfiguraci s úhly naklonění v rozmezí od 23 do 46 °. Všechny panely mají výkon 275 W, spoléhají na 60 monokrystalických článků a mají účinnost 18 %.

Podle zprávy se celkově jevily nejlepší měsíce pro generování FV ve finské Arktidě červen a červenec. Zatímco nejlepší sezóna je jaro. V zimní sezóně vertikální FVE předčily střešní o 98,36 % a na podzim o 30,25 %. Zatímco v létě střešní panely překonaly vertikální o 30,44 % a na jaře o 20,2 %.

Střešní FV systém na Arktidě

Sezónní výkon střešní vertikální FV v Arktidě
Umístění zkušebního zařízení

„Arktické a subarktické oblasti charakterizují extrémní povětrnostní a klimatické podmínky, výrazné rozdíly v délce dne vedoucí k polárním nocím a dnům, teploty pod nulou, sníh a výrazné sezónní výkyvy teplot,“ uvedli vědci s tím, že shromážděná data poskytují přesné informace o budoucích investicích a lepší předvídatelnost solárních simulací.

Pokud jde o preferovaný úhel sklonu pro střešní fotovoltaický panel během dvou let, výzkum dospěl k závěru, že 28 ° bylo optimální. Podle výzkumníků panely s tímto sklonem generovaly v ročním srovnání o 3 % více energie než ostatní.

,,Prokázalo se, že solární fotovoltaický panel má při tomto úhlu sklonu větší potenciál zachytit maximum záření během jarní a letní sezóny,“ vysvětlil dokument. ,,Další výhody zachování nižších úhlů náklonu v Arktidě jsou menší ztráty vzájemného stínění. A to i když jsou solární panely ve více řadách za sebou. Což umožňuje odklízení sněhu mnohem rychleji.“

Zdroj: pv-magazine, Vapol