MIFA 9 je unikátní pojetí luxusního elektromobilu

Zpětný pohled je vždy 20/20. Nicméně při pohledu zpět vidíme, že minivan byl pro americký automobilový průmysl na počátku 80. let 20. století zřejmým krokem. Kombinace větších rodin a delších cest do stále většího počtu zábavních parků v zemi dala podnět k vytvoření něčeho schopného převážet větší množství lidského nákladu než předchozí oblíbený vůz – kombi s polštáři v kufru. Na tuto potřebu reagovaly vozy jako Dodge Caravan, Chevrolet Astro a až na posledním místě Ford Windstar. Totéž platilo i v jiných částech světa, například ve Francii, kde původní Renault Espace vznikl na základě podobných priorit grande famille. Nyní Čína dosáhla stejné epochy automobilové evoluce – ale dělá to elektricky. Představujeme vám minivan MIFA 9.

Třímístný Maxus MIFA 9 je elektrický minivan, který kombinuje velký vnitřní prostor, působivou úroveň výbavy a design přední části, který v nás okamžitě vyvolá vzpomínku na lovce odměn Boba Fetta z Hvězdných válek. Po jízdě v Německu, kde se nedávno začal prodávat, můžeme prohlásit, že je stejně působivý ve třech rozměrech jako ve dvou.

maxus mifa 9
MIFA 9

Odkud pochází značka Maxus?

Maxus je obchodní značka patřící společnosti SAIC Motor, dříve známé jako Shanghai Automotive Industry Corporation, největší čínské automobilce. Název Maxus pochází od dávno zaniklého britského výrobce dodávek, na který SAIC před časem získal práva. MIFA je zřejmě zkratka: Maximum Intelligent Friendly Artistic. MIFA 9 stojí na stejné platformě jako model s benzinovým motorem Maxus G90, ale elektromobil se vyznačuje velkolepějším designem, bohatší výbavou a vyšší cenou. Původní koncepční vůz MIFA společnost představila na autosalonu v Šanghaji v roce 2021. Sériová verze, kterou jsme testovali, byla vybavena jedním motorem o výkonu 241 koní. Poháněl přední kola a napájely ho akumulátory s udávanou kapacitou 90 kWh. Jeho odhadovaný dojezd se pohybuje kolem 440 km v rámci lichotivého evropského testovacího cyklu WLTP.

Čína v roce 2016 překročila svou politiku jednoho dítěte. Omezovala rodiče na jedno dítě nicméně zákonný limit následně zvýšili na dvě. Poptávka po vozidlech, jako MIFA 9, tedy nevychází z potřeby převážet velké rodiny. Vychází spíše z potřeby přepravovat VIP osoby v prostoru a stylu.

Tato priorita je zřejmá z rozdílných úkolů přiřazených jednotlivým řadám sedadel. Vpředu je prostor pohodlný, dobře zpracovaný a ergonomicky nenáročný – jasně navržený pro profesionální řidiče. K dispozici je dotykový ovládací panel pro funkce klimatizace, ale téměř vše ostatní se ovládá pomocí 12,3 palcového centrálního dotykového displeje. Prostřední řada za elektricky ovládanými dveřmi je místem, kde se v nejvyšší verzi Premium, kterou jsme řídili, nachází luxus – dvě elektricky nastavitelná sedadla v leteckém stylu s motorizovanými opěrkami nohou. Tady se hýčkají plutokraté. Za nimi se však věci zlevňují, protože třetí řada je lavicí s omezeným prostorem pro nohy a vzpřímeným opěradlem, tedy místem pro děti nebo mladší personál. Kdyby šlo o loď, pak by příslušné rozdělení podle řad bylo můstek, první třída, kormidelna.

maxus mifa 9
MAXUS MIFA 9

Silné stránky modelu MIFA 9

Prostorný, luxusní interiér, kultivovaná plavba, velkorysá výbava. Nepřekvapí, že zážitek z jízdy je naprosto nevýrazný. MIFA 9 navrhli pro snadné ovládání a takovou úroveň plynulosti, aby cestující mohli nerušeně podřimovat. Mírné sešlápnutí plynového pedálu vede k téměř bezproblémovým rozjezdům, i když při silnějším sešlápnutí se kola mírně protáčejí, protože přední pneumatiky bojují o to, aby rozhýbaly asi 2750 kg vážící dodávku. Stejně nenápadně lze Maxus zastavit díky schopnosti plynule kombinovat rekuperační a třecí brzdění. Řízení je však lehké a zcela postrádá znatelnou zpětnou vazbu. Bizarní je, že jsou k dispozici samostatné přepínatelné režimy Sport jak pro mapu akcelerátoru, tak pro mapu řízení. Těžko si představit vůz, který by je potřeboval méně. A v případě řízení je to jediné, co přidává na hmotnosti.

MIFA 9 má však také několik dobrých vlastností. Díky měkkému odpružení je jízda poddajná, ale když se rychlost začne zvyšovat, nechybí mu disciplína podvozku na nerovnostech. Dokonce i mírně ostré zatáčení způsobuje náklony karoserie a nepochybně by přineslo napomenutí ze zadních sedadel. Maxus však drží přímou stopu a při dálničních rychlostech působí velmi stabilně. Jeho hluková izolace je na vůz s tak velkou čelní plochou dobrá. Ačkoli je zrychlení na poměry elektromobilů pomalé, Maxus si v klidu a pohodlí vystačí s udávanou rychlostí 140 km/h. Oficiální čas 9,2 sekundy na 100 km/h. To platí za předpokladu, že si řidič najde čas na deaktivaci přecitlivělého asistenta pro udržování v jízdním pruhu a jeho hlasitého varovného zvonění. Maximální rychlost vývojáři elektronicky omezili na 180 km/h. Nicméně její dosažení by pravděpodobně zničilo dojezd. Nám se to nepodařilo.

maxus mifa 9
MIFA 9 – interiér

Slabší stránky modelu MIFA 9

Lhostejný k jízdě, cenově srovnatelný s prémiovými eurokonkurenty, není určen pro USA. Přesednutí do prostřední řady dokazuje, že MIFA 9 je skvělým vozem, ve kterém se dá jezdit jako řidič. Sedadla jsou pohodlná a nabízejí dostatečné nastavení, které umožňuje sklopení v úhlu, v němž se cestující dívá skrz skleněnou měsíční střechu. K dispozici je také masážní funkce a vyhřívání a aktivní chlazení. Každé sedadlo je vybaveno dvěma USB nabíječkami a dvojicí výsuvných držáků na nápoje a mezi předními sedadly je umístěna výsuvná domácí zásuvka pro příslušenství s vyšším napětím.

Prostor pro nohy ve druhé řadě je omezený, pokud nejsou přední sedadla posunuta dopředu, a úplné sklopení zřejmě zmenší již tak omezený prostor pro všechny cestující ve třetí řadě. Ani nejzadnější sedadla nelze zcela sklopit, aby se zvětšil zavazadlový prostor. Opěradla lze sklopit, ale základna zůstává na místě kvůli umístění baterie. Zatímco však MIFA 9, kterou jsme řídili v Německu, působila dostatečně velkolepě, vozy nejvyšší specifikace na čínském trhu se zdají být podstatně luxusnější díky dvěma obrazovkám s vysokým rozlišením zabudovaným do palubní desky a šesti sedadlům uspořádaným do dvojic s ještě luxusnějšími trůny ve druhé a třetí řadě, spolu s výklopnými stolky a individuálním dotykovým ovládáním.

Model není laciný, a tuto skutečnost odráží i cena

Žádná část MIFA 9 nepůsobí nepodstatně nebo lacině, přičemž tuto skutečnost odráží i cenovka. V Německu stojí základní verze s manuálně, nikoli elektricky nastavitelnými sedadly druhé řady 57 974€ (1,4 milionu Kč) před zdaněním – 63 400€ (1,5 milionu Kč) podle aktuálního kurzu. Verze Luxury přináší elektricky ovládaná zadní sedadla za 63 854€ (1,5 milionu Kč) a nejvyšší verze Premium přidává motorizované opěrky nohou a různá další vylepšení za 67 739€ (1,6 milionu Kč). To jej staví na stejnou úroveň jako lepší verze elektrického vozu Mercedes-Benz EQV s dlouhým rozvorem, který je v této části trhu nejzřetelnější alternativou.

Ačkoli je pravděpodobné, že většina německých zákazníků bude dávat přednost nákupu svých elektrických minivozů od známých značek, MIFA 9 ukazuje, že čínský průmysl dokáže vyrobit něco, co sice není tradičním luxusním vozem, ale je skutečně luxusním vozidlem.

Zdroj: caranddriver, Vapol