Jedno smrtelné předávkování každých pět minut v USA

Americké úřady oznámily smutné maximum: v loňském roce bylo napočítáno více než 107 000 úmrtí souvisejících s drogami. Epidemie se stává živena legálními opioidy.

Počet úmrtí souvisejících s drogami ve Spojených státech loni vzrostl na rekordních více než 107 000 – což odpovídá jednomu smrtelnému předávkování zhruba každých pět minut. Zdravotní úřad CDC zveřejnil předběžná data, podle kterých předpokládá v roce 2021 v zemi s dobrými 330 miliony obyvatel 107 622 úmrtí souvisejících s drogami. Toto číslo se oproti předchozímu roku zvýšilo o téměř 15 procent.

Drogovou epidemii v USA po léta živí opioidy. Ředitel pro národní politiku kontroly drog v Bílém domě Rahul Gupta označil počet obětí za ,,nepřijatelný“.

Loni v listopadu CDC oznámilo, že americká drogová smrt poprvé za 12 měsíců přesáhla 100 000: od května 2020 do dubna 2021 včetně předpokládala agentura 100 306 úmrtí z předávkování.

Mnoho z těchto úmrtí začalo návštěvou lékaře: Více než 16 000 z obětí roku 2020 zemřelo na opioidy předepsané lékařem, podle Food and Drug Administration (FDA), více než na vrcholu předepisování v roce 2012.

Stříkačka pro injekci fentanylu (obrázek ikony), Jedno smrtelné předávkování každých pět minut v USA
Stříkačka pro injekci fentanylu

Přinejmenším od rozsudku z roku 2007 se má právně prokázat, že velké americké farmaceutické společnosti agresivně zaplavují trh svými opioidy. Nepravdivě propagují své produkty, a proto nesou vinu za jednu z největších lékařských krizí v zemi.

,,Drogy“ jako Oxycontin a fentanyl podporují epidemii

Znovu a znovu dochází k trestnímu řízení proti korporacím v USA. Ty si je mohou snadno dovolit kvůli jejich pohádkovým ziskům. Jedním z příkladů je rodina Sacklerových. Ti velmi zbohatli mimo jiné na prodeji léku proti bolesti Oxycontin. Droga se však jeví také silně návyková a považuje se za jednu z hlavních příčin drogové epidemie. I po srovnání miliardy dolarů v roce 2021 zůstávají Sacklerovi jednou z nejbohatších rodin ve Spojených státech.

Hranice mezi opioidy na předpis a nelegálními drogami už dávno zmizely. Zvláště nebezpečný je fentanyl, syntetický lék proti bolesti, který ve vysokých dávkách rychle vede k zástavě dechu. Protože se nyní míchá také s heroinem, kokainem nebo konopím, mnozí tak zemřou na předávkování.

Zdroj: spiegel, Vapol