Allup Silica cílí na kvalitní oxid křemičitý

Firma Allup Silica se chce zaměřit na průmysl solárních panelů poté, co nezávislé testy potvrdily přítomnost prémiových křemičitých písků

Australská společnost Allup Silica se chce zaměřit na průmysl solárních panelů poté, co nezávislé testy potvrdily přítomnost prémiových křemičitých písků. Jedná se o klíčové složky špičkové výroby skla v jejím projektu Sparkler v západní Austrálii.

Allup Silica a projekt Sparkler

Firma Allup Silica uvedla, že série vzorků odebraných v místě průzkumného projektu společnosti Sparkler v západní Austrálii poskytla konzistentní vysoce kvalitní produkt z křemičitých písků. Dále se ve vzorku nacházel nízký obsah železa, který překračuje prémiové specifikace požadované pro solární fotovoltaické aplikace.

Uvedla, že hromadné vzorky ze čtyř vrtů v místě projektu Sparkler, který se nachází asi 200 kilometrů od přístavu Albany v západní Austrálii, se testovaly v zařízení na zpracování nerostů Nagrom v Perthu. Výsledky přezkoumala společnost Battery Limits Metallurgical Consultants, která svá zjištění zveřejnila v nezávislé metalurgické zprávě.

V kombinaci s oxidem křemičitým stupněm 99,8 %, předseda představenstva Allup Andrew Haythorpe řekl, že společnost je nyní připravená na výrobu křemičitých písků pro fotovoltaické aplikace
Křemičité písky

„Některé z prvních náznaků jsou povzbudivé. Plánem společnosti je pracovat na dosažení komerčního produktu v rámci průmyslových specifikací sektoru, o který usilujeme,“ uvedl Allup Silica v prohlášení. „Vysoce kvalitní křemičitý písek této specifikace s nízkým obsahem železa začne být velmi žádaný. A to zejména pro použití při výrobě prémiového ultračirého krycího skla. A hlavně pro rozvíjející se průmysl výroby solárních PV panelů.“

Kvalitní oxid křemičitý

Oznámení přišlo poté, co firma upravila svůj procesní okruh, aby se zlepšila regenerace oxidu křemičitého a snížily se nečistoty oxidů železa. Tyto nečistoty mohou snížit kvalitu a hodnotu materiálů křemičitého písku. Obnovený proces dosahoval v průměru 84 částic na milion (ppm) oxidu železa ve všech výsledcích testů. Což se nacházelo výrazně pod referenční hodnotou nečistot <100 ppm pro produkty splňující prémiové specifikace trhu solárních panelů používané pro fotovoltaické aplikace.

V kombinaci s oxidem křemičitým stupněm 99,8 %, předseda představenstva Allup Andrew Haythorpe řekl, že společnost je nyní připravená na výrobu křemičitých písků pro fotovoltaické aplikace. Jedná se o jeden z primárních cílových trhů společnosti.

„Výsledky vylepšení, která provádíme na procesním okruhu, jsou velmi povzbudivé. Naznačují také, že pro začátek máme správné projekty a vysoce čisté křemičité písky,“ řekl. „Schopnost dosáhnout vysoce čistých specifikací požadovaných pro výrobu fotovoltaických článků znamená, že jsme na správné cestě. Těšíme se, že začneme dodávat vzorky potenciálním zákazníkům.“

Křemičitý písek se používá při výrobě optických vláken. Dále při výrobě keramiky a sklářství, včetně speciálního skla potřebného pro solární fotovoltaické panely a další aplikace high-tech produktů, jako je sklo pro tablety a mobilní telefony.

Technologický pokrok

Nedávné technologické pokroky také ukázaly, že přídavek vysoce kvalitního oxidu křemičitého má potenciál nahradit grafit. A to jako primární kov používaný v anodách lithium-iontových baterií a nabízí vyšší hustotu energie a účinnost.

Projekt Sparkler je jedním ze čtyř projektů křemičitých písků, které Allup Silica zkoumá v západní Austrálii. Firma uvedla, že její počáteční prioritou je rozšířit stávající 73 milionů tun křemičité suroviny v závodě Sparkler.

Allup Silica plánuje strávit přibližně dva roky budováním své zdrojové základny. Dále chce provádět předběžné studie proveditelnosti s cílem rozvinout svá aktiva do těžebních operací.

Zdroje: pv-magazine, TopNosiče