Elektromagnetická zbraň za 3 375 USD je vážný problém

Elektromagnetická zbraň Gaussova puška za 3 375 dolarů prohlášena za „vážnou zbraň“ během znaleckého posudku na střelnici.

Nedávno se na internetu objevila videorecenze elektromagnetické zbraně. Tou zbraní je Gaussova pušky ArcFlash Labs GR-1, která se objevila loni. Tou dobou její výrobce začal přijímat předobjednávky od široké veřejnosti. Ačkoli se z velké části 3D tiskem vyrobená puška na baterie může na první pohled zdát téměř jako hračka. Z recenze je jasné, že je to všechno, jen ne hračka.

Celé video najdete na YouTube a natočil ho odborník na ruční palné zbraně Ian McCollum, který je výzkumným pracovníkem společnosti Armament Research Services a vede populární blog Forgotten Weapons, který se zaměřuje na obskurní, experimentální a prototypové ruční zbraně. V recenzi pušky GR-1 prochází její vlastnosti a schopnosti a poté ji vezme na střelnici, kde s ní střílí na terč.

V příspěvku na blogu Forgotten Weapons, který doprovází videorecenzi, McCollum píše, že termín „puška“ je v tomto případě technicky nesprávný. Pušky obvykle definujeme jako zbraně se spirálovitým (nebo šroubovitým) vzorem drážek vyřezaných do vnitřní stěny hlavně. GR-1 je technicky vzato puška s hladkým vývrtem, protože její hlaveň je hladká a tyto drážky postrádá.

GR-1 poprvé uvedli do předprodeje v srpnu 2021 a popisovali ji jako „první a jediná ruční Gaussova puška na světě“. V té době uváděli cenu 3 375 dolarů, což podle webových stránek pušky zřejmě stále platí. Zbraň využívá řadu elektrifikovaných cívek k vytvoření magnetického pole, které urychluje feromagnetické neboli na železo bohaté kovové střely o průměru pod půl palce na rychlost až 75 metrů za sekundu, tedy 240 stop za sekundu. GR-1 podává munici ze zásobníku, který pojme až 10 takových střel.

Pokročilý systém nabíjení

ArcFlash uvádí, že elektromagnetickou zbraň GR-1 vybavili „pokročilým systémem nabíjení kondenzátorů“. Umožňuje 25V lithium-iontové baterii rychle nabíjet cívky, což umožňuje „pušce“ střílet při plném nabití přibližně každé tři sekundy a rychleji při slabších úrovních nabití. Spoušťový systém zbraně umožňuje uživatelům přednabíjet cívky polovičním stisknutím spouště před střelbou úplným stisknutím.

Pažba, zásobníky a držák baterií vytiskli na 3D tiskárně, zatímco některé části jsou zřejmě z akrylového plastu, který přišroubovali. Malý LCD displej zobrazuje podle manuálu stav nabití baterie zbraně, stav nabití kondenzátorů, teplotu cívky a „diagnostiku po výstřelu“. Podívejte se na naše předchozí články o Gaussové pušce GR-1, kde najdete úplný popis této zbraně a jejích funkcí.

Většina videorecenze Gaussovy pušky seznamuje diváky s její konstrukcí, funkcemi a způsobem ovládání této netradiční zbraně. Některé části záznamu ukazují, jak se nabíjejí zásobníky, vyměňují a nabíjejí baterie GR-1 a jak se nastavuje požadovaná energie cívek.

McCollum také upozorňuje na vestavěnou svítilnu, zelený zaměřovací laser a posuvnou zadní pažbu. Posuvná pažba umožňuje vložení tří různě dlouhých zásobníků, z nichž každý pojme různě velké náboje. Vytažením pojistného kroužku na horní části pušky lze zadní část zbraně prodloužit nebo zkrátit. Variací velikosti se změní velikost závěru, a tedy i to, jakou velikost zásobníku lze vložit.

Recenze poukazuje na několik důležitých bezpečnostních prvků, které jsou pro pušku Gauss jedinečné. Jako je například nutnost vyjímání baterie, kdykoli ji nepoužíváte. Také upozorňuje, že vzhledem k magnetickému náboji, který cívky pušky GR-1 vytvářejí, by se puška neměla používat v blízkosti 50 stop od osob s kardiostimulátorem nebo podobně citlivým zdravotnickým zařízením.

Test na střelnici

Na střelnici McCollum předvádí střelbu z GR-1 s různými úrovněmi energie. Gaussova puška je při vybíjení překvapivě tichá, při nabíjení vydává pouze slabé kvílení a při každém výstřelu se ozve mechanické „cvaknutí“.

Na několika místech videoukázky (zhruba v čase 19:15) GR-1 chybně vystřelí, což McColluma donutí naklonit pušku dopředu, aby nevystřelený náboj vypadl z hlavně. Recenzent uvádí, že to pravděpodobně způsobuje problémy s podáváním, které se mu objevují, když je zásobník pušky téměř prázdný. „Budoucnost přece nemůže vyřešit všechny naše problémy, nebo ano?“ McCollum se žertem ptá.

Náboj poškodil dřevěný stojan, který držel terče použité v recenzi. McCollum zdůrazňuje, že to ukazuje, jak je GR-1 schopna způsobit skutečné škody. „Je to vážná zbraň,“ říká McCollum. „Ano, co se týče energetických čísel, je energie výstřelu ve srovnání se střelnou zbraní slabá. Ale je to naprosto potenciálně smrtící zbraň, takže je třeba s ní zacházet s respektem. S respektem, který se přikládá řádné střelné zbrani,“ říká. Elektromagnetická zbraň rozhodně není slepá cesta.

„Přesto,“ dodává McCollum, „je to také velmi zábavné.

Přesnot elektromagnetické zbraně

Při zkoušce terče po zkušební střelbě z GR-1 McCollum zjistil, že některé střely mají tendenci při letu padat, pravděpodobně kvůli nedostatečnému drážkování hlavně zbraně a nízké úsťové rychlosti. Seskupení zásahů na terči je však poměrně těsné. Tím naznačuje, že Gaussova puška je poměrně přesná alespoň na relativně malé vzdálenosti, na kterou ji v recenzi testoval.

GR-1 vzbudila při svém loňském uvedení několik posměšků. Recenze Forgotten Weapons jasně ukazuje, že Gaussova puška je skutečně latální zbraní, i když netradiční. V recenzi také poukazuje na skutečnost, že GR-1, přinejmenším ten konkrétní vzorek, který použil v recenzi, je do značné míry prototyp a stále ještě není dokončen. Mezi občasnými chybnými výstřely, poněkud drsnou povrchovou úpravou 3D tištěné pažby a zdánlivě splácanými součástkami má tento koncept daleko k tomu, co bychom považovali za běžnou sériovou výrobu, alespoň v testované podobě.

Přesto by elektromagnetická zbraň GR-1 za cenu přibližně 3 375 dolarů jistě byla zajímavým konverzačním kouskem na střelnici.

Zdroj/Autor: Brett TheDrive