Mistrovství světa MotoGP se znovu zaměří na Hondu

Rychlost, kterou předvedl Fabio Quartararo v první polovině sezóny, z něj dělá jasného favorita na potvrzení titulu. Ale zároveň vrací pozornost zpět na Hondu (vzhledem k mistrovství světa), která musí uzavřít podpis Joana Mira a doufat v návrat Marca Márqueze před koncem roku.

Navzdory křiklavé chybě, k níž došlo v poslední fázi kalendáře v Assenu před více než měsícem – nehodě s Aleixem Espargarem v raných fázích závodu, síla Fabia Quartarara ho do té doby postavila do téměř nedosažitelná pozice pro ostatní odpůrce MotoGP, kteří ho viděli příliš daleko.

Mistrovství světa MotoGP

,,Problém je, že Fabio je rychlejší než já,“ přiznal Aleix Espargaro na Sachsenringu před nizozemským závodem. Jezdec Aprilie je druhý v celkovém pořadí, 21 bodů za ,,El Diablo“ a sebevědomí, které ukázal ve své nejlepší sezóně MotoGP, znamená, že je jediným jezdcem, který může mít schopnost vyzvat jezdce Yamahy o korunu.

Třetí v pořadí je Johann Zarco, ale rozdíl mezi jezdcem Ducati Pramacem a jeho krajanem již přesahuje dvě Velké ceny (58 bodů). Na druhou stranu Pecco Bagnaia je ještě dále – je čtvrtý, 66 bodů za Quartararem. A proto jen velký debakl ze strany těch, kteří ho předcházeli, mohl dát jezdci Ducati nějakou šanci.

V tomto kontextu je Honda středem pozornosti, když se vezme v úvahu černá díra, ve které se značka zlatého křídla nachází, s nejhorší sezónou ve své historii. Senzace potvrzená čísly: je na dně žebříčku konstruktérů a jeho nejlepším jezdcem je Marc Márquez (13.). Přestože dosud vynechal pět z jedenácti závodů.

Mistrovství světa MotoGP se znovu zaměří na Hondu

Poté, co před dvěma měsíci podstoupil čtvrtou operaci pravé pažní kosti, se zdá, že zotavení jeho paže je na dobré cestě, nebo alespoň tak se může tušit z obsahu, který během cvičení zveřejňuje na sociálních sítích.

Motocykl v testech

Honda doufá, že ho uvidí v sedle před koncem listopadu ve Valencii. Ale především chce mít svůj názor na nový motocykl v testech, které mají proběhnout před zimou. Tak aby se stal fit na mistrovství světa. To, že se Marquez může zúčastnit testů po závodě v Misanu, a to za měsíc, se zdá obtížné. Zatímco je mnohem schůdnější ho vidět na testech, které se mají konat v Cheste po posledním kole sezóny 2022.

Čekání na to, jak se bude situace číslo 93 vyvíjet, kdy nejpřekvapivější aspekt se týká smluv. Ty se podepíšou v boxu továrního týmu Honda. LCR oznámilo angažování Alexe Rinse a očekává se, že brzy udělá totéž s Ai Ogura místo Takaakiho Nakagamiho.

Na jedné straně je tu příchod Joana Mira jako Marquezova týmového kolegu, záležitost, která se po Suzukiho rozhodnutí opustit šampionát na konci sezóny táhla déle, než by si Malorčan přál. Protože byl tokijským stavitelem v nejsilnější pozici ve vyjednávání.

Zároveň musí HRC také obnovit svou smlouvu s Repsolem jako hlavním sponzorem svého referenčního týmu. Což se mohlo před několika měsíci považovat za samozřejmost. Ale trvá to déle, než se očekávalo.

Zdroj: motorsport, Vapol