Praktické cestování po Egyptě

Od tipů na praktické balení až po rady ohledně smlouvání, zde je vše, co potřebujete vědět při plánování cesty po Egyptě.

Ať už se chcete plavit po Nilu na feluce, prozkoumávat starověké chrámy, procházet káhirská muzea nebo se vydat na trekking na Sinaj, při plánování cesty do Egypta je třeba mít na paměti několik věcí. Zde je na co si dát pozor, pokud jde o víza, spropitné, průvodce a další.

Potřebuji vízum?

Téměř všichni cestující, včetně návštěvníků EU, potřebují k cestě do Egypta vízum. I když můžete získat vízum při příletu, ušetří to čas na letišti, pokud o něj požádáte předem online. Jednovstupové turistické vízum stojí 600 Kč. Pokud plánujete zůstat v letoviscích na Sinaji méně než 15 dní, nepotřebujete vízum. Místo toho dostanete do pasu „povolovací razítko“, když přistanete na mezinárodním letišti Sharm el-Sheikh. I když tato možnost šetří peníze, seznam míst, která můžete navštívit, je poměrně omezený – dokonce i národní park Ras Mohamed na jižním cípu Sinaje je bez plného víza zakázán.

Co si mám zabalit zejména praktického?

Egypt je většinově muslimskou zemí, a proto je pro cestovatele slušivé oblékat se skromně. Pro všechna pohlaví to znamená zakrýt vše mezi rameny a koleny. Pravděpodobně se stanete požádáni, abyste se více zakryli, pokud navštívíte mešitu nebo kostel.

Voda z kohoutku zde není bezpečná k pití, takže si vezměte láhev s vodou s filtrem, jako jsou např. ty od Lifestraw.

Wi-Fi se po celé zemi pohybuje od neuvěřitelně pomalé až po neexistující, a to i v pětihvězdičkových hotelech. Získejte mobilní data prostřednictvím svého poskytovatele služeb doma nebo si po přistání na letišti kupte egyptskou SIM kartu.

Praktické cestování po Egyptě
Nejlepší doba pro návštěvu klíčových míst podél Nilu je mezi listopadem a březnem

Mohu v Egyptě platit kartou?

Hotovost vládne, ale v některých luxusních hotelech a restauracích můžete použít praktičtější kartu. Po příjezdu si z bankomatu vytáhněte egyptské libry, ale dejte pozor na kolísající směnný kurz a neberte si víc, než potřebujete. V případě větších výdajů zvažte přivézt si americké dolary, nejvíce – a někdy i jedinou – přijímanou cizí měnu.

Spropitné, nazývané bakšiš, proniká téměř do každé interakce, kterou budete mít. Je zvykem dávat spropitné téměř každému, s kým přijdete do styku, i za služby, které nechcete nebo nepožadujete. Mějte po ruce drobné pro toaletáře, vrátné, správce mešit a stráže v chrámech a hrobkách.

Mám cestovat samostatně?

Egypt je destinací pro zájezdy již od dob Thomase Cooka, který poprvé vedl skupinu do Egypta v roce 1869. Země je dobře připravena pro turistické skupiny a mnoho nových návštěvníků tuto možnost považuje za nejjednodušší, s průvodci a dopravou. Egyptská historická místa mají málo značení, takže průvodce je nezbytností pro hlubší porozumění.

Plavby po Nilu obvykle probíhají mezi Luxorem a Asuánem v obou směrech, ale několik jich podnikne dlouhou cestu z Káhiry. Vlaky, letadla a autobusy spojují města podél Nilu a praktické autobusy nebo vnitrostátní lety vás dopraví na pobřeží Rudého moře.

Jak na to:
12 denní zájezdy Responsible Travel na Nilu a Rudé moře zahrnují historická místa na plavbě po řece, stejně jako pyramidy v Gíze a čas na Rudém moři. Ceny začínají na 65 tis. Kč na osobu, včetně průvodců, vnitrostátních cest, ubytování a většiny jídel, ale bez mezinárodních letů.

Doprava a okolí:
Hlavním egyptským letištěm je Cairo International, přičemž Egyptair nabízí přímé lety z Manchesteru. Z Lutonu létají EasyJet a Wizz Air na mezinárodní letiště Sphinx v širší oblasti Káhiry.

Kdy vyrazit:
Nejlepší doba pro hlavní nilská místa je mezi listopadem a březnem, kdy denní maxima v Asuánu dosahují průměrně 24 °C. Pro Rudé moře je ideální pozdní jaro a začátek podzimu (32 °C). V zimě může být moře chladné. Léto je žhavé, v některých oblastech dosahuje 45 °C i více.