Citroen Type Holidays je retro-moderní obytný vůz

Obytné vozy a karavany jsou nyní v centru pozornosti na veletrhu Caravan Salon v Německu. Citroen zde představil nov koncept Type Holidays

Obytné vozy a karavany jsou nyní v centru pozornosti na veletrhu Caravan Salon 2023 v Německu. Citroen se zde představil s novým konceptem, který připomíná minulost společnosti a zároveň ukazuje do budoucnosti. Jmenuje se Citroen Type Holidays a pod žebrovanou retro karoserií se skrývá moderní dodávka SpaceTourer. Dodávka je předzvěstí chystané řady dobrodružných vozů francouzské značky.

Obytný vůz Citroen Type Holidays

Fanoušci značky Citroen okamžitě rozpoznají výrazný design exteriéru, který se stal poctou klasickým panelovým dodávkám Type H, vyráběným od konce 40. do začátku 80. let. Na akci se představily také nové obytné vozy Ford Transit Nugget a Volkswagen T7 California Concept pop-top.

Citroen vychází z modelu SpaceTourer, a přidává výsuvnou střechu
Koncept vychází z modelu SpaceTourer

Citroen vychází z modelu SpaceTourer, a přidává výsuvnou střechu. Ta zvyšuje prostor nad hlavou v obytném prostoru a poskytuje místo na spaní pro dvě osoby. Lavice v zadní části se sklopí a vznikne druhé lůžko, takže Type Holidays poskytuje dostatek prostoru pro odpočinek čtyř osob.

Stejně jako VW California Concept přidává Citroen druhé posuvné dveře na levé straně dodávky
Koncept přidává druhé posuvné dveře

Stejně jako VW California Concept přidává Citroen druhé posuvné dveře na levé straně dodávky. Tam se také nachází kuchyňský kout, který umožňuje přístup dovnitř i ven. Součástí je dřez a lednička a sklápěcí stůl s předními sedadly otočnými o 180 stupňů vytváří útulný jídelní kout. Co se týče vnějšího vzhledu, Citroen spolupracoval s italskou karosárnou Caselani, která se postarala o vzhled ve stylu staré školy.

Pro milovníky dodávek

Musíme poznamenat, že typ Holidays je v tuto chvíli konceptem. Citroen proto nenabízí podrobnosti týkající se palubního pohonu, nádrží na vodu ani možností pohonu. A i když je styling Type H jistě zajímavý, pochybujeme, že by se takový vzhled přenesl do výroby.

Citroen uvádí, že koncept Type Holidays je předzvěstí nové řady vozů s označením Holidays, zaměřené na milovníky dodávek
Model Citroen Type Holidays je stále jen konceptem

Něco se však přece jen chystá. Citroen uvádí, že koncept Type Holidays je předzvěstí nové řady vozů s označením Holidays, zaměřené na milovníky dodávek. Podrobnosti o této nové modelové řadě se dozvíme do konce roku.

VW T7 California Concept je také předzvěstí chystaného pop-top karavanu na letošním Caravan Salonu. Jeho výroba se plánuje na rok 2024. Pyšní se vnějšími markýzami na obou stranách, a i když se detaily mezi konceptem a sériovou verzí jistě mohou změnit, VW uvádí, že California se začne prodávat s různými variantami pohonných jednotek.

Pokud jde o Ford Transit Custom Nugget, zachovává si design s jedněmi posuvnými dveřmi, ale nejedná se o koncept. Objednávkové banky se pro evropské zákazníky otevřou v září a dodávky začnou na jaře 2024.

Zdroje: motor1, Towpoint