Zajímavé cestování po světě v září

Období sucha na podzim je ideální pro pozorování antilop skákavých v národním parku Etosha v Namibii, mezi jinými zvířaty

Září je začátkem nové sezóny a s ní i nové řady destinací, které si zaslouží vaši pozornost. Zde je pět nejzajímavějších, které je třeba zvážit.

Existuje lepší měsíc, kdy můžete pocítit nával cestovatelského ducha, než září? Jak se letní prázdninová tlačenice zmírňuje, Evropa se vrací k podnikání a čas sklizně přináší na stoly restaurací spoustu hvězdných produktů kontinentu. A to od mladých vín po olivy, řecké fíky, britská jablka, španělské mandle a mnoho dalšího.

Změna ročního období signalizuje nové začátky i nová zajímavá dobrodružství. A možná výlet, na kterém si můžete vyzkoušet něco, čím si vylepšíte své dovednosti nebo koníček. A nebo se jen oddáte nějaké kreativní zvědavosti. Od kurzů všímavosti až po kurzy vaření, po skončení letní plážové sezóny se může vrátit smysluplnější cestování.

Dále je k vidění několik hvězdných podívaných na divokou zvěř, od velké zvěře, která se shromažďuje u napajedel v období sucha v Africe, po pozorování želv v Kostarice nebo pozorování keporkaků, modrých velryb a kosatek hlídkujících za lachtany podél pobřeží Kalifornie. Zde je náš výběr destinací pro cestování v září.

1. Německo

Navzdory svému názvu Oktoberfest ve skutečnosti začíná v září. Zajímavý a mohutný mnichovský festival piva obvykle začíná v polovině měsíce (letos se koná od 16. září do 3. října) s 9 000 účastníky lidového průvodu v barvách místních majitelů, pivovarů a pivnic. Následuje Hunter’s Parade, další vzpoura v tradičním bavorském kroji s 12-ti střelným pozdravem, aby byly bary oficiálně otevřeny. Existuje 34 stanů, které prodávají každou myslitelnou iteraci německého piva; většinu s regionálními potravinami, které můžete také vyzkoušet. A to od alpských sýrů a ústřic ze Severního moře po vydatné snídaně, veganské pokrmy a všechny druhy uzenin. Na své si přijdou i milovníci vína, ale stojí za zmínku, že září je také obdobím sklizně hroznů a obraz Německa je dokonalý. Země vína ožívá degustacemi, prohlídkami a gastronomickými akcemi.

Tip pro zodpovědné cestování: Do Mnichova se snadno dostanete vlakem.

Letecký pohled na výstaviště Oktoberfest v Mnichově, Německo.
Oktoberfest je jedním z největších světových festivalů, každý rok se k nim připojí více než šest milionů lidí

2. Slovinsko – zajímavá pěší turistika

Je to poslední výzva k pěší turistice v Alpách, kde na podzim končí pěší sezóna. A to proto, protože počasí omezuje přístup do hor. Září je velkolepý měsíc na to, abyste byli ve výšce, je stále teplé, suché a slunečné počasí. Zatímco stromy tvoří ohnivou sezónní expozici. Slovinské Julské Alpy na východním konci pohoří se definují rozeklanými vápencovými vrcholy. Ty nabízejí stále se rozšiřující řadu značených turistických tras. V srdci hor, bez mála 3 000 m vysoká hora Triglav je nejvyšší vrchol Slovinska, tyčící se nad nádherně ledovcovými jezery Bohinj a Bled. Juliana Hiking Trail je nedávno zmapovaná síť cest napříč 270 km severozápadním Slovinskem. Ta vede do Triglavského národního parku a prochází některými z nejpozoruhodnějších alpských terénů.

Tip pro zodpovědné cestování: Chcete-li najít zajímavé kempy, které se nejvíce zajímají o životní prostředí, podívejte se na seznamy Zeleného programu Slovinského cestovního ruchu.

3. Cornwall, Spojené království

Září je vhodná doba k návštěvě Cornwallu, kdy jsou teploty moře nejteplejší, města jako St Ives a Padstow jsou osvobozena od zácp a letních davů a ​​pláže jsou také mnohem méně rušné. Každé září na dva týdny oslavuje St Ives umění festivalem filmových projekcí, uměleckých výstav, komedií a koncertů – od folku po rock, klasiku po sbor. A také přednáškami a komentovanými procházkami po městě a okolí. Ty zahrnují vše od místní historie až po megalitické hrobky a dům Virginie Woolfové Talland. Září je také obdobím Dnů otevřených dveří kulturního dědictví (8.–17. září). Otevírají se dveře k prohlídkám význačné budovy po celé zemi, které jsou obvykle pro veřejnost uzavřeny. V Cornwallu je několik pozoruhodných adres.

Tip pro zodpovědné cestování: Cornwall má rostoucí počet pobřežních a zajímavých venkovských cyklistických stezek, které spojují jeho četné oblasti výjimečné přírodní krásy. Nejnovější stezka byla otevřena v roce 2021. West Kernow Way je 225 km dlouhá smyčková trasa, která začíná v Penzance a vede do takových významných míst, jako je Land’s End, St Michaels Mount a Lizard Point.

Dramatické pobřeží v St Ives, Cornwall; Zajímavé cestování po světě v září
Dramatické pobřeží v St Ives, Cornwall

4. Sicílie v září

Nejjižnější italský ostrov odpuzuje davy dovolených na pláži, které se otevírají pro ty, kteří hledají slunce na konci sezóny spojené s rušnými městskými přestávkami. Hlavní město Palermo se oživuje, když se obyvatelé vracejí z pobřežních letovisek, a na stoly v restauracích se začínají dostávat některé ze zajímavých a nejlepších ostrovních sklizňových jídel. Včetně čerstvých fíků, pistácií, mandlí a hub. Díky zářijovým teplotám je túra na Etnu schůdnější, zatímco lístky na trajekty na vulkanické Liparské ostrovy jsou dostupnější. Je to také skvělý čas na prozkoumání málo známého kopcovitého ostrova.

Tip pro zodpovědné cestování: V posledních letech středověké vesnice na kopcích ve vnitrozemí Sicílie opustili mladí lidé hledajícími práci na pobřeží a na pevnině. Při procházce po Via Magna Francigena můžete podpořit tyto bojující venkovské ekonomiky a vidět nádhernou krajinu. Tato dálková trasa se proplétá středem ostrova od Tyrhénského moře v Palermu do středomořského města Agrigento s rostoucí sítí místně provozovaných hotelů, ubytoven a ubytování v rodině.

5. Namibie

Období sucha v Namibii (červen až říjen) se stává vhodnou dobou k pozorování pouštních slonů v severním Damaralandu, kteří jsou jinak proti rozlehlosti purpurově červených kopců ostrova inselberg poněkud neviditelní. Ale jak se tlustokožci shromažďují u zmenšujících se říčních systémů a pramenů, pozorování jsou častější. S rostoucími teplotami se kolem vysychajících napajedel shromažďují i ​​další zvířata, včetně žiraf, nosorožců, hyen a někdy i leopardů. Díky teplým a slunečným dnům – kdy kobaltově modrá obloha kontrastuje s oranžovými písečnými dunami – a nocím, které jsou jasné, poseté hvězdami, ale ne příliš chladné, cestující ocení i období sucha v Namibii.

Tip pro zodpovědné cestování: Vydejte se na tiché safari a vynechejte vozidlo ve prospěch výletů na elektrokolech dostupných ve vybraných chatách. Nebo se vydejte do Grootbergu, první chaty v Namibii, kterou zcela vlastní a provozuje místní komunita. Je průkopníkem progresivního přístupu Namibie k ochraně přírody. A vždy vzhlédni; noční obloha zde patří k nejméně světlem znečištěným na světě.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol