Umělá inteligence je nyní v tricích lepší než lidé

V šachu se počítače dlouho nadřazovaly lidem. Když ale došlo na blafování, umělá inteligence byla téměř vždy v nevýhodě – až dosud.

Algoritmy odčarovaly šachy před lety. V roce 1996 šachový počítač ,,Deep Blue“ porazil mistra světa v šachu Garriho Kasparova. Od té doby by se i šampioni v šachu měli ujistit, že hrají proti soupeři z masa a kostí, jak ukazují obvinění z podvádění proti šachové hvězdě Hansi Niemannovi.

V mnoha ohledech však lidé zůstali lepšími hráči. Jste lepší v blafování, klamání soupeře a někdy i riskování, abyste měli dlouhodobý úspěch. Nyní se ale umělá inteligence chystá předběhnout lidi i v těchto schopnostech. Algoritmus ,,DeepNash“ společnosti Google spolehlivě zvítězil proti lidským hráčům ve hře Stratego, uvádí výzkumný tým v časopise ,,Science“. Umělá inteligence vyhrála 84 procent her.

AI hrála deset miliardkrát

Proč je to tak výjimečné? Stratego je pro počítač mnohem obtížnější na výpočet než šachy. Protože hráči zůstávají dlouho ve tmě. A kdo je nejsilnější soupeř? Každý hráč má 40 figurek s různými hodnotami. Kus je vlajka, která musí být poražena. Podstata: soupeř nezná hodnotu figurky. Zjistí to, až když na postavu zaútočí. Aby hráči vyhráli, musí myslet strategicky a snažit se soupeře co nejvíce vyvést z omylu.

Aby se to vývojáři ,,DeepNash“ naučili, opakovaně nechali algoritmus soutěžit sám se sebou – celkem dobrých deset miliardkrát. Zhruba řečeno, člověku by trvalo milion let, aby hrál tolik her. „Rozhodující je, že AI se naučila své herní chování hraním neuvěřitelně velkého množství her proti sobě,“ řekl Georg Martius z Institutu Maxe Plancka pro inteligentní systémy v Tübingenu, který se studie nepodílel. ,,V této hře proti sobě zvítězí strategie, kterou nelze zneužít ani obejít malými změnami v protivníkovi.“

Stratego: AI ​​vyhrála 84 procent her; Umělá inteligence je nyní v tricích lepší než lidé
Stratego: AI ​​vyhrála 84 procent her

Výzkumný tým v aktuální studii uvádí, že systém rozpoznal úspěšné vzorce a aplikované strategie podobné těm, které ukazují lidští hráči Stratego prostřednictvím neustálého opakování. Systém například akceptoval ztrátu figurek, aby zjistil, které figurky jsou soupeřovy nejvýše postavené, a tedy nejnebezpečnější figurky.

Umělá inteligence také podvedla protivníka a pronásledovala vyšší postavu protivníka s nižší postavou. Systém neměl schopnost porazit soupeřovu figurku, ale mohl skrýt, kde se nacházejí jeho vlastní vysoce postavené figurky.

,,Je to významný úspěch pro výzkum AI, protože Stratego vyžaduje rozsáhlé strategické interakce,“ řekl o experimentu Kristian Kersting z TU Darmstadt, který se na studii nepodílel.

Podle tvůrců ,,DeepNash“ by se systém dal využít i v jiných oblastech. Dokáže modelovat například provoz. Deskovou hru lze ale do jiných aplikací přenést jen v omezené míře, říká Martius, výzkumník AI. ,,Předpokladem vždy je, že proces lze přesně simulovat. Ve většině každodenních aplikací tomu tak není.“

Zdroj: spiegel, Vapol