Projekt skladování energie stlačeným vzduchem

V čínském Shangdongu je zahájená výstavba projektu skladování energie stlačeným vzduchem o výkonu 350 MW/1,4 GWh

V čínském Shangdongu je zahájená výstavba projektu skladování energie stlačeným vzduchem o výkonu 350 MW/1,4 GWh. Jedná se o největší projekt svého druhu na světě.

Očekává se, že skladování energie ve stlačeném vzduchu (CAES) začne hrát klíčovou roli při prosazování čisté energie v Číně. Což potvrzuje i nejnovější oznámení tohoto projektu.

Největší projekt skladování energie

Podle mediálního prohlášení Komise pro dohled a správu státních aktiv při Státní radě se 28. září zahájila výstavba projektu CAES (Compressed air energy storage). Tento projekt má mít výkon 350 MW/1,4 GWh a vznikne v provincii Shangdong.

Po dokončení by měl být demonstrační projekt Tai’an největším projektem CAES v solné jeskyni na světě. CAES má zahrnovat dvě jednotky o celkovém výkonu 600 MW. Systém o výkonu 350 MW, který přibyde v první fázi, staví společně China Energy Engineering Group a společnost Taian Taishan New Energy Development se sídlem v Tchaj-anu za 7,65 miliard korun.

CAES není nová technologie. První systém vznikl v německém Huntorfu v roce 1978 a je v provozu dodnes
CAES v německém Huntorfu

Jednotka je založená na technologii vysokoteplotní komprese tepelné izolace roztavené soli s nízkým bodem tání 325 °C. Má navrženou dobu skladování energie a nabíjení osm hodin a dobu vybíjení čtyři hodiny.

Po dodání obou jednotek má být projekt Tai’an schopný vyrábět přibližně 1 miliardu kWh energie ročně.

Podle oznámení Komise projekt „pomůže podpořit pokročilé technologie skladování energie nového typu, podpoří spotřebu obnovitelné energie a zlepší recyklaci odpadních zdrojů solných jeskyní“.

Ověřená technologie

CAES není nová technologie. První systém vznikl v německém Huntorfu v roce 1978 a je v provozu dodnes. V roce 1988 zahájila v Severní Americe provoz také elektrárna CAES o výkonu 110 MW společnosti Alabama Electric Cooperative. Zdá se však, že CAES v posledních letech dostala nový život, neboť se potvrdilo několik velkých projektů ve Spojených státech, Izraeli a Kanadě.

Zvláště velké ambice má Čína v oblasti CAES. Minulý měsíc zapnula Čínská akademie věd v čínské provincii Hebei systém skladování energie stlačeným vzduchem o výkonu 100 MW. Zařízení dokáže ročně uskladnit více než 132 milionů kWh elektřiny.

Největším provozovaným systémem CAES v zemi je v současné době 60 MW zařízení postavené čínskou státní energetickou skupinou Huaneng, univerzitou Tsinghua a China National Salt Industry Group v Changzhou v provincii Jiangsu. Součástí zařízení je solná jeskyně, která se nachází 1 000 metrů pod zemí a kterou vlastní China National Salt Industry Group. Systém má účinnost více než 60 % a očekává se, že dosáhne kapacity výroby energie 1 GW.

Zdroje: pv-magazine, Vapol