Poškození plic astmatem – vědci objevili novou příčinu

Britští vědci tvrdí, že objevili novou příčinu, která stojí za většinou škod způsobených astmatem na plicích

Britští vědci objevili novou příčinu, která při astmatu způsobuje poškození plic. Podle jejich výzkumu jsou buňky vystýlající dýchací cesty během záchvatu stlačované až k destrukci.

Léky, které by tomu zabránily, a nikoliv zvládly následky, by mohly tento škodlivý cyklus přerušit, uvedli vědci z Kings College London v časopise Science.

Problém s názvem astma

Dýchací cesty lidí, kteří mají astma, jsou citlivé na spouštěče jako jsou různé pyly, domácí zvířata a cvičení. Dochází k jejich zánětu nebo otoku. To způsobuje příznaky jako kašel, sípání a dušnost, čím poškozují plíce.

Stávající léky nebo inhalátory mohou tento zánět zmírnit a pomoci udržet dýchací cesty otevřené. Opakované záchvaty však mohou způsobit trvalé zjizvení a zúžení dýchacích cest.

Dýchací cesty lidí trpících astmatem jsou citlivé na spouštěče, jako jsou pyly, domácí zvířata a cvičení
Astmatici trpí zejména během pylové sezóny

Během záchvatu se hladké svalstvo obklopující dýchací cesty začne stahovat a napínat, což se nazývá bronchokonstrikce.

Studium astmatu na Kings College v Londýně

Tým Kings College London tento proces podrobně studoval na myších a vzorcích lidské plicní tkáně.

Vedoucí výzkumník profesor Jody Rosenblatt uvedl, že bronchokonstrikce poškozuje výstelku dýchacích cest. To má za následek dlouhodobý zánět, hojení ran a infekce, které způsobují další záchvaty.

Až dosud se toto poškození sliznice přehlíželo, uvedla pro BBC News. „Tato epitelová výstelka je první obrannou linií těla proti takovým věcem, jako jsou infekce, a přesto se během astmatických záchvatů poškozuje,“ uvedla profesorka Rosenblattová.

„Dochází k neustálému poškození plic – je to začarovaný kruh. Pokud se nám podaří toto poškození zablokovat, doufáme, že by to mohlo zabránit tomu, aby k záchvatům vůbec docházelo.“

Preventivní léčebná metoda

Jednou z možných preventivních léčebných metod, kterou vědci zkoumají, je prvek zvaný gadolinium, který zřejmě pomáhá. Tedy alespoň u myší.

Je však zapotřebí ještě mnoho práce, abychom zjistili, zda by mohl být dostatečně bezpečný a účinný, abychom ho mohli vyzkoušet u lidí. A to může trvat roky.

Ředitelka pro výzkum a inovace v oblasti astmatu a plic ve Spojeném království Dr. Samantha Walkerová uvedla: „V současné době je na světě mnoho nových metod, které by mohly pomoci při léčbě astmatu: „Tento objev otevírá důležité nové možnosti pro zkoumání možných nových léčebných postupů, které lidé s astmatem zoufale potřebují.“

Podle charitativní organizace je důležité, aby lidé s astmatem i nadále správně užívali předepsané léky. Mnozí by měli být schopní pokračovat ve svém životě, aniž by jim příznaky stály v cestě. Pro ty, kteří příznaky stále mají, je důležité, aby se poradili se svým zdravotníkem.

„Víme, že existuje mnoho lidí, u kterých stávající léčba astmatu nefunguje tak dobře, proto je nezbytné, abychom pokračovali ve financování výzkumu s cílem najít nové léčebné postupy, které by lépe řešily příčiny astmatu.“

Ve Spojeném království trpí astmatem více než pět milionů lidí, tedy přibližně každý dvanáctý dospělý a každé jedenácté dítě.

Zdroje: bbc, TowPoint