KTM X-BOW GT-XR odhalen jako silniční závoďák

Rakouská firma KTM může být známější jako výrobce sportovních kol. Nyní však automobilka představuje nový model s označením GT-XR

Rakouská firma KTM může být známější jako výrobce sportovních kol. Nicméně od roku 2008 se její X-BOW stalo jedním z nejextrémnějších sportovních vozů, které si můžete koupit. Nyní automobilka představuje nový model s označením GT-XR.

KTM X-BOW GT-XR

GT-XR je založený na novém závodním voze X-BOW GT2, takže nepřekvapivě přichází s jistým výkonem. Což je dobře, protože za přibližně 6,9 milionů korun je mnohem dražší než Dallara Stradale a je spíše soupeřem pro Lamborghini Huracan STO a nové Porsche 911 GT3 RS.

KTM říká, že X-BOW GT-XR je „nekompromisní supersportovní vůz“. Zaměření na to, aby se GT-XR stalo v podstatě závodním autem na silnici, znamená, že hmotnost se udržuje na pouhých 1 130 kg. Této nízké pohotovostní hmotnosti se dosáhlo použitím kompozitů z uhlíkových vláken, karbonového monokoku a poměrně pustého interiéru.

K udržení hmotnosti přispívá i přeplňovaný 2,5l pětiválcový motor od Audi umístěný uprostřed karoserie. KTM dosáhla o něco více výkonu než jednotka s výkonem 395 koní, která se nachází v současné RS 3 – tato verze vyvíjí 494 koní. Výkon putuje na zadní kola výhradně prostřednictvím sedmistupňové převodovky DSG a mechanického samosvorného diferenciálu.

Exteriér a interiér

Kryt proudového stíhacího letounu X-BOW GT-XR je pravděpodobně jeho nejpoutavějším prvkem. Samotný vrchlík je vyrobený z karbonového rámu, takže odolá zhruba šestinásobku své vlastní hmotnosti. Jinde jsou hliníkové monoblokové brzdové třmeny a karbonová sedadla vybavená čtyřbodovými pásy pro plný efekt závodního vozu.

Venku můžeme vidět větší splitter vpředu, obrovské průduchy za předními koly, vstupy vzduchu před zadními koly, aerodynamicky upravené odpružení a větší zadní difuzor a křídlo směrem dozadu.

Navzdory jasné povaze X-BOW GT-XR zaměřené na dráhu se uvnitř několik komfortních vychytávek. K dispozici je 160l zavazadelník, který pohltí helmu a nějaké závodní kombinézy. Dále se ve voze nachází klimatizace, zadní kamera, dvě připojení USB-C a připojení Bluetooth.

Zdroje: autoexpress, Towpoint