Pneumatiky Continental z udržitelných materiálů

V budoucnu by se neměl do vzduchu dostávat dým ze spálených pneumatik. Tedy pokud se do toho zapojí pneumatiky Continental

V budoucnu by se neměl do vzduchu dostávat dým ze spálených pneumatik. Tedy pokud se do toho zapojí pneumatiky Continental. Tento světový výrobce pracuje na plánu vyrábět do roku 2050 pneumatiky výhradně z udržitelných recyklovaných materiálů. Avšak pouhé rozmělnění starých pneumatik na výrobu nových by stačit nemělo. Proto přicházejí na řadu plastové lahve, pampelišky a rýžové slupky.

Výroba pneumatik

Přírodní kaučuk se získává z určitých stromů ve formě latexu a ten má být i v budoucnu klíčovou složkou pro výrobu pneumatik. Doplní jej však další rostlinné zdroje, např. pampelišky, které jsou rovněž zdrojem kaučuku.

V budoucnu by se neměl do vzduchu dostávat dým ze spálených pneumatik. Tedy pokud se do toho zapojí pneumatiky Continental
Continental pracuje na plánu vyrábět do roku 2050 pneumatiky výhradně z udržitelných recyklovaných materiálů

Při výrobě pneumatik se používá také oxid křemičitý, který hraje roli v různých aspektech výkonu, od přilnavosti po valivý odpor. Často pochází z křemenného písku, doplňkem oxidu křemičitého mohou být oleje na rostlinné bázi. Dobrým zdrojem oxidu křemičitého jsou rýžové slupky, které zůstávají z výroby rýže. Společnost Continental uvádí, že slupky jsou energeticky účinnějším řešením pro výrobu.

Plastové láhve

Pokud jde o plastové láhve, společnost Continental z nich může vyrobit polyesterovou přízi, která se používá na pláště pneumatik. V závislosti na velikosti lahve lze recyklovat 9 až 15 lahví na jednu pneumatiku. Stejně jako v případě rýžových slupek je podle společnosti Continental použití lahví energeticky účinnější alternativou pro získávání polyesteru potřebného pro výrobu. Tento proces se již ve společnosti používá pro některé pláště pneumatik.

Pokud jde o plastové láhve, společnost Continental z nich může vyrobit polyesterovou přízi, která se používá na pláště pneumatik
V závislosti na velikosti lahve lze recyklovat 9 až 15 lahví na jednu pneumatiku

A pak je tu proces recyklace starých pneumatik, při kterém se odděluje pryž, ocel a kordy, což je podle společnosti Continental „vysoce sofistikovaný proces“.

Pneumatiky ze 100% recyklovatelných materiálů

Teoreticky by mohly vzniknout pneumatiky vyrobené ze 100% recyklovaných nebo udržitelně získaných materiálů. Podle společnosti Continental takové materiály již dnes tvoří 15 až 20 % moderních pneumatik.

Teoreticky by mohly vzniknout pneumatiky vyrobené ze 100% recyklovaných nebo udržitelně získaných materiálů. Podle společnosti Continental takové materiály již dnes tvoří 15 až 20 % moderních pneumatik.
Mohly by vzniknout pneumatiky vyrobené ze 100% recyklovaných nebo udržitelně získaných materiálů

„Společnost Continental je na cestě stát se nejpokrokovějším výrobcem pneumatik v oblasti udržitelnosti,“ řekl Claus Petschick, vedoucí oddělení udržitelnosti společnosti Continental. „Naším cílem je používat v našich výrobcích pneumatik 100 % udržitelných materiálů nejpozději do roku 2050.

Naše inovační síla nám umožňuje prorazit na novou a ještě udržitelnější půdu. To zahrnuje vše od původu a získávání našich materiálů až po opětovné použití a recyklaci našich pneumatik.“

Zdroje: motor1, TowPoint