Přenosný systém odsolování mořské vody pro pitnou vodu

Američtí vědci vyvinuli přenosnou odsolovací jednotku, která vyrábí čistou pitnou vodu bez filtrů nebo vysokotlakých čerpadel. Zařízení se napájí výhradně solární energií a vyžaduje pouze 20 W energie na litr.

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vybudovali přenosný systém odsolování mořské vody pro výrobu pitné vody na odlehlých místech. A to bez připojení k elektrické síti.

Systém se skládá z ovladačů, čerpadel a baterií. A je zabudován do přenosné jednotky o hmotnosti 9,25 kg a rozměrech 42 cm × 33,5 cm × 19 cm. Dokáže vyrobit 0,33 litru za hodinu a lze jej ovládat chytrým telefonem.

Vědci použili umělou inteligenci ke zlepšení techniky polarizace iontové koncentrace (ICP) zařízení. Ta v navrhovaném odsolování použila elektrické pole na membrány umístěné nad a pod vodním kanálem.

,,Membrány odpuzují kladně nebo záporně nabité částice – včetně molekul solí, bakterií a virů – když protékají,“ vysvětlili. ,,Nabité částice se odvádějí do druhého proudu vody, který se nakonec vypustí.“

Řekli, že toto zdokonalení bylo rozpuštěné i suspendované pevné látky. A umožňuje systém vyžadovat nižší spotřebu energie, protože potřebuje pouze nízkotlaké čerpadlo. Použili také elektrodialýzu. Což je proces separace iontů v solných roztocích, k odstranění zbývajících iontů soli, které proces ICP není schopen odstranit.

Vědci vybudovali přenosný systém odsolování mořské vody

Přenosný systém odsolování mořské vody pro pitnou vodu

,,Optimální nastavení zahrnuje dvoustupňový proces ICP, kdy voda protéká šesti moduly v první fázi a poté třemi moduly ve druhé fázi, po níž následuje jediný proces elektrodialýzy,“ uvedli.

Akademici testovali odsolování v zařízení na bostonské Carson Beach s použitím vody s různou úrovní slanosti a zákalu. Zjistili, že má schopnost odsolovat brakickou vodu a mořskou vodu na pitnou vodu.

,,Kromě toho může tento proces také snížit suspendované pevné látky alespoň o faktor 10 ze zdrojové vody, což má za následek křišťálově čistou vodu (<1 NTU) i ze zdrojové vody se zákalem vyšším než 30 NTU,“ uvedli.

Prototyp vyžaduje pouze 20 W výkonu na litr. ,,Právě teď tiskneme na náš výzkum, abychom zvýšili rychlost výroby,“ uvedli výzkumníci z MIT. Představili zařízení v „Přenosném systému odsolování mořské vody pro generování pitné vody ve vzdálených lokalitách “, který byl nedávno publikován v ACS Publications.

Zdroj: pv-magazine, Vapol