Odznak RooBadge od Volkswagenu upozorní klokany na blížící se auto

Volkswagen představil speciální odznak, který má zabudované směrové reproduktory, které vysílají paprsek zvuku, aby ochránil klokany

Ačkoli je 1. duben za rohem, odznak RooBadge od Volkswagenu je tak skutečný, jak jen může být. Zatímco moderní automobilové odznaky obsahují nejrůznější radary a senzory, tento speciální odznak od Volkswagenu je jiný.

Má zabudované směrové reproduktory, které vysílají pečlivě vybraný paprsek zvuku, aby klokany odradily. Slouží jako zvukový odstrašující prostředek a vyvíjí se pro všechna vozidla v Austrálii, nejen pro vozy VW.

Speciální odznak, který chrání vás i klokany

RooBadge – „Roo“ je zkrácená podoba slova „klokan“ v australské angličtině. Volkswagen spojil své síly s odborníky na chování klokanů z Melbournské univerzity, aby se o tomto roztomilém savci patřícím do čeledi vačnatců dozvěděl více. Australská organizace na záchranu volně žijících zvířat Wires podává pomocnou ruku tím, že v reálném čase poskytuje údaje o tom, kde se klokani na celém kontinentu nacházejí.

Na čem dalším VW Australia pracuje

Kromě samotného odznaku pracuje VW Australia také na samostatném držáku registrační značky, který obsahuje RooBadge. Nová technologie má být univerzálně kompatibilní na všech vozech. Tyto dva předměty nejsou v současné době k dispozici v prodeji, protože je třeba ještě provést testování, aby se zdokonalil zvuk, který vychází z malých reproduktorů.

Kromě samotného odznaku pracuje VW Australia také na samostatném držáku registrační značky, který obsahuje RooBadge
Několik vozů VW Amarok už vyjelo do terénu s odznaky RooBadge

Zpočátku by měl odznak RooBadge sloužit jako odstrašující prostředek pro klokana východního. Navíc by následné zvuky měly odradit také klokana západního a klokana rudého. Uvažuje se i o dalších zvířatech, aby se ještě více snížilo riziko srážky s divokou zvěří. V počáteční fázi společnost VW testovala zvuky na klokanech vyskytujících se na golfových hřištích a poté přišla se směsí přírodních a syntetických zvuků.

Vyzkoušeno na pickupu Amarok

Poté pracovníci VW Australia vybavili pickupy Amarok směrovými reproduktory, 360stupňovými kamerami a snímači pohybu na šest měsíců. Vozidla rozmístili strategicky v místech, kde klokani migrují. VW sledoval jejich reakce a potvrdil, že odznak RooBadge je účinný.

Volkswagen spojil své síly s odborníky na chování klokanů z Melbournské univerzity, aby se o tomto roztomilém savci patřícím do čeledi vačnatců dozvěděl více
Roo je zkrácená podoba slova kangaroo (klokan)

Po testování této technologie se stojícími vozidly získala společnost souhlas Úřadu pro etiku výzkumu (The Office of Research Ethics) k vyhodnocení hardwaru s pohybujícími se Amaroky, které jezdí poměrně pomalu.

Propojený s aplikací uvnitř vozidla

RooBadge, vyvinutý během tří let, by měl pracovat se speciální aplikací uvnitř vozidla, která má využívat GPS a telemetrické údaje. Automaticky by měl vydávat zvuky prostřednictvím míst, kde dochází ke kolizím klokanů. U modelu Amarok se začne prodávat jako řešení plug & play, a to tak, že nahradí původní odznak high-tech logem VW.

Navzdory špatnému načasování se to zdá být příliš propracované na to, aby šlo jen o žert. VW tvrdí, že již jedná s partnery z Evropy a Spojených států, aby se RooBadge stal odstrašujícím příkladem pro další zvířata.

Zdroje: motor1, Vapol