Objev „tváře prvního Evropana“

Výzkumný tým Atapuerca při obnově fosílie: Evropané v horách Sierra de Atapuerca

Byla Evropa osídlena vzpřímeně kráčejícími lidmi mnohem dříve, než se dříve předpokládalo? Španělští badatelé jsou po objevení fosílie přesvědčeni, že kosti by měly patřit starým Evropanům.

Podle svých vlastních prohlášení objevili vědci ostatky „prvního Evropana“ v severním Španělsku. Dle ředitelů prestižní Fundación Atapuerca představuje fosilie objevená v provincii Burgos „tvář prvního Evropana“.

Podle zjištění žili raní lidé rodu Homo, kam patří i moderní lidé, Homo sapiens, až před 1,4 miliony let na místě v horách Sierra de Atapuerca.

Objev je součástí lícní kosti a horní čelisti raného člověka.

Část lícní kosti a horní čelisti hominida, Objev „tváře prvního Evropana“
Část lícní kosti a horní čelisti hominida

Nejstarší části kosti z Atapuercy

Nález má mimořádný význam pro pochopení prvních kroků ve vývoji raných lidí mimo Afriku, uvedli vědci. Nejstaršími fosiliemi, které se dosud objevily v Atapuerce, jsou kusadla a další fragmenty kostí dvou jedinců, kteří na místě žili před 1,2 miliony let.

K nálezu se vyjádřil i renomovaný raný lidský badatel Jean-Jacques Hublin z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii. ,,Nejstarší tvář (stáří 1,4 milionu let?) dosud nalezená v Evropě se údajně objevila v Atapuerce,“ napsal Hublin na Twitteru.

Raní lidé chodili vzpřímeně mnohem dříve v Evropě

Podle španělských vědců nález (objev) ukazuje, že evropský kontinent se osídlil ranými vzpřímenými lidmi mnohem dříve, než se dříve myslelo. Až do počátku 90. let se předpokládalo, že první Evropané žili asi před 500 000 lety.

Místo vykopávek v Atapuerce vyvolalo rozruch, když se tam v roce 1994 objevily lidské pozůstatky. Ty se přihrazují Homo antecessor – lidskému druhu, který údajně žil asi před 900 000 lety. V následujících letech se v jeskyních Atapuerca objevily ještě starší pozůstatky.

Atapuerca se považuje za ráj pro archeology a paleontology. Relativně malé pohoří, které se nachází jen asi 15 kilometrů východně od hlavního města provincie Burgos, se v roce 2000 kvůli velkolepým nálezům (objevům) prohlásilo za přírodní rezervaci, kulturní bohatství, které stojí za to chránit a zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zdroj: spiegel, Vapol