Hyperautomobil od Cadillacu

Cadillac existuje již více než 120 let. Jeho historie jako výkonné značky je však stará jen několik desetiletí. Proces nárůstu byl pomalý. Nicméně luxusní divize General Motors nyní vyrábí jeden z nejlepších sportovních sedanů vůbec, závodí v nejvyšší třídě v Le Mans. A v roce 2028 má v plánu vyrazit do Formule 1. Zdá se však, že tím ambice společnosti nekončí. Podle jednoho z vedoucích pracovníků GM v oblasti designu chce Cadillac postavit hyperautomobil.

Šéf globálního designu GM Michael Simcoe nedávno pro australský CarSales uvedl, že tento vůz je reálnou možností. I když se zastavil u toho, že by ambiciózního nového uchazeče Cadillacu v segmentu vozů s vysokým výkonem a nízkou produkcí potvrdil. Simcoe zašel tak daleko, že naznačil, že jeden z nich by již mohl být ve vývoji. Ppoložil (a zodpověděl) své vlastní otázky: „Mohl by Cadillac postavit hyperautomobil? Ano. Chtěli bychom ho postavit? Ano.“

CIEN koncept

„Stavíme hyperautomobil? To bychom prozradili příliš mnoho!“

Pokud by Cadillac skutečně postavil hyperautomobil, byl by to první vůz General Motors v jeho dlouhé a bohaté historii. Nejblíže k tomu měla společnost, když v roce 2002 předvedla koncept Cien se značkou Cadillac. Exotický vůz s ostrými hranami a motorem uprostřed, který vybavili dvanáctiválcem. Vůz měl oslavit 100 let značky, ale navzdory zvěstem a nadějím se nikdy nedostal do výroby. Místo toho začal Cadillac prodávat XLR, přepracovanou variantu modelu Corvette C6, jako svůj první specializovaný výkonný vůz.

Simcoe také naznačil, že vůz (potenciální hyperautomobil) nemusí být nutně elektromobil. Pokud je vůz spojený s novým životem Cadillacu jako závodní značky, dával by největší smysl hybrid založený na současném závodním voze LMDh nebo na něm podobný, případně budoucí účast ve Formuli 1. Mohlo by se jednat o vyšší verzi konceptu, který GM již zkoumalo v případě Corvette E-Ray generace C8.

Cadillac Celestiq

Návrat Cadillacu do světa ultraluxusních vozů

Cadillac sice nyní nevyrábí sportovní vůz, superauto ani hyperauto. Nicméně po zahájení výroby modelu Celestiq EV se konečně vrátí do světa ultraluxusních vozů. Tento vůz je zakázkovým výtvorem za více než 340 000 dolarů (8 milionů Kč), který má konkurovat Rolls-Roycu a vrátit Cadillacu značku „Standard světa“, která ho tolik proslavila. Tento vůz by byl v pořádku, kdyby pokračoval v plánech GM udělat z Cadillacu do roku 2030 značku s elektrickým pohonem, ale společnost je nyní na tomto termínu stejně méně pevná a v případě potřeby by mohla na začátku příštího desetiletí do své nabídky zařadit neelektrický hyperautomobil.

Cadillac nemá žádné oficiální plány pro tento navrhovaný hyperautomobil, ale další krok v oblasti výkonu Cadillacu přijde relativně brzy. Někdy v roce 2024 bude odhalen koncept nazvaný Opulent Velocity, který připraví půdu pro výkonné elektromobily Cadillac podobně jako Celestiq pro luxusní elektrické produkty značky.