Renault R5 Turbo 3E oslavuje Renault 5

Letos uplyne 50 let od chvíle, kdy jsme poprvé viděli Renault 5. A nyní francouzská firma slaví jeho „reinterpretaci“ nazvanou R5 Turbo 3E

Letos uplyne 50 let od chvíle, kdy jsme poprvé viděli Renault 5. A nyní francouzská firma slaví jeho „reinterpretaci“ nazvanou R5 Turbo 3E. Jedná se o jednorázový předváděcí vůz odkazující na Renault 5 Turbo, který se má veřejnosti představit na konkursech Chantilly Arts and Elegance koncem tohoto měsíce, než se dostane na pařížský autosalon.

Renault R5 Turbo

R5 Turbo 3E spolu s letošní rekreací Renault 5 Diamante by měly pomoci vzbudit nadšení pro nadcházející nový Renault 5 EV. Ten se zakládá na konceptu R5, jehož prodej se potvrdil pro rok 2024.

Původní Renault 5 navrhl Michel Boue, který bohužel zemřel ještě před uvedením vozu na trh v roce 1972. Je nepravděpodobné, že by Renault nebo Boue očekávali, že Renault 5 se stane nejprodávanějším vozem ve Francii v příštích 14 letech.

Je také nepravděpodobné, že by Boue nebo Renault mohli předvídat divoké modely Turbo se středním motorem zrozené ze světa rallye. Nový R5 Turbo 3E čerpá spoustu inspirace z ikonického Turbo 2 a také ze „superprodukce“, která soutěžila ve francouzském šampionátu cestovních vozů v 80. letech.

Kapota vozu

Vpředu můžeme vidět typicky tupou přední část Renaultu 5. Tentokrát obsahuje světelnou lištu po celé šířce a dva páry LED mlhových světel níže. Přední část má také tři velké otvory pro přívod vzduchu pro chlazení hnacího ústrojí a zvýšení přítlaku.

Větší náběhy dělají vůz o 25 cm širší než Turbo 2, zatímco na zádi je obrovský spoiler a agresivní difuzor pro ještě větší přítlak
Renault R5 Turbo

Renault říká, že Turbo 3E sdílí stejnou kapotu, dveře a kokpit jako původní Turbo, avšak karoserie je vyrobená z uhlíkových vláken. Větší náběhy dělají vůz o 25 cm širší než Turbo 2, zatímco na zádi je obrovský spoiler a agresivní difuzor pro ještě větší přítlak.

Baterie a interiér

Turbo 3E pohání plně elektrická 42kWh baterie s pohonem zadních kol. Renault říká, že je to „čistý drifter“, spíše než závodní nebo závodní auto. Má dva elektromotory. Jeden motor pohání každé zadní kolo, o celkovém výkonu 375 koní a točivém momentu 700 Nm. Renault uvádí maximální rychlost 199 km/h a zrychlení z 0-100 km/h za 3,5 sekundy. Za dvě hodiny také zcela dobije baterii.

Uvnitř těchto růžových oken najdete interiér inspirovaný videohrami, říká Renault. A to se sedadly z uhlíkových vláken, bezpečnostními pásy, volantem Sabelt a prodlouženou pákou ruční brzdy. Což je nutností pro driftovací auta. S důrazem na výrobu driftového vozu přidal Renault extra úhel natočení volantu a LED světla mají při driftování blikat. Uvnitř je dokonce plyšový medvídek, kterého společnost pojmenovala „Drifty“.

Zdroje: autoexpress, TopNosiče