F-Type R75 Cabrio je poslední záchranou

S těžkým srdcem se loučíme s Jaguarem F-type. Společnost ukončí výrobu modelu F-type v roce 2024 a uloží jej k odpočinku v rodné Anglii. Příčina smrti: elektrifikace. Konkrétně chystaný přechod značky Jaguar na plně elektrickou modelovou řadu. F-type opouští milovníci červené krve, kteří se již nyní potýkají s nedostatkem sportovních vozů s motorem V-8.

Zvuk osmiválce Jaguaru F-type a rysy sportovního vozu

Málokterý z nich zní tak dobře jako F-type s přeplňovaným 5,0 litrovým motorem. Výfukový zvuk, z něhož se ježí vlasy, je od počátku charakteristickým znakem Jaguaru. Nyní je zbavený teatrálního praskání a praskání při přeběhu, ale při otevření plynu dokořán stále vydává opojný řev o síle 90 decibelů.

Nadčasový design modelu, který během deseti let osvěžili jen jednou, nám stále podlamuje kolena. Dlouhá kapota, široké boky a dvoumístný kokpit jsou klasické rysy, které se datují k modelu XK120 z roku 1949. Na oslavu 75 let sportovních vozů vytvořil Jaguar edici 75 (spolu s novou edicí ZP) pro poslední sérii modelu F-type. A abychom mu vzdali úctu, povolali jsme roadster R75 s výkonem 575 koní na závěrečnou jízdu.

Vedle exkluzivních vizuálních prvků a další standardní výbavy má R75 přepracované horní kulové čepy a zadní hliníkové klouby s většími ložisky kol, jejichž cílem je zlepšit citlivost řízení. Na silnici poskytovalo vysoce věrné řízení progresivní nárůst síly v zatáčkách a věrně komunikovalo povrch vozovky. Na rozbité vozovce to ale začalo cukat a R75 také šlapal v drážkách.

Jaguar F-Type R75

Slabší stránky

Těsně přiléhající kabina, trhavé řízení na nerovném povrchu, poslední svého druhu. F-type byl vždycky trochu hlučný, ale díky jeho zábavě milující osobnosti se mu to dá snáze odpustit. Možná nejede, nepřilnavost ani nezastavuje tak dobře jako Porsche 911 GTS nebo Chevy Corvette Z06, ale statistiky Jaguaru jsou silné. Speciální edice F-type zrychlí na stovku za 3,4 sekundy. Na skidpadu dosáhl průměrné hodnoty 1,04 g a ze 110 km/h zastavil na 45 metrech. Tyto výsledky konkurují modelu Aston Martin Vantage, který je zhruba o 30 000 dolarů (700 000 Kč) dražší než náš testovací vůz za 119 875 dolarů (2,8 milionu Kč).

Každý typ F s označením R má pohon všech kol, který upřednostňuje zadní nápravu, čímž zachovává dynamiku zadní nápravy. Škrobové odpružení je vhodnější pro jízdu po silnici než pro velké výlety. Vyhněte se nastavení tužších tlumičů, které mění kabinu v hopsadlo.

Interiér obšitý kůží sedí těsně jako baseballová rukavice. Minimální úložné prostory a malý kufr tuto těsnost jen podtrhují.

Další sportovní vůz se spalovacím motorem už Jaguar vyrábět nebude, takže vůz z roku 2024 je skutečně posledním vozem svého druhu. Jeho viscerálnímu vzrušení se pravděpodobně nikdy nikdo nevyrovná, ale F-type alespoň neodchází potichu. Je možné, že jsme ho ve své době dostatečně neocenili.