NASA v roce 2024

NASA plánuje oblet Měsíce na rok 2024 a nyní oznámila, kdo tam poletí: S Christinou Koch a Victorem Gloverem poletí taky na palubě měsíční mise Reid Wiseman a kanaďan Jeremy Hansen.

Americká vesmírná agentura NASA tak chce v dlouhodobém horizontu znovu dostat lidi na Měsíc.

Nyní se vybrali čtyři astronauti pro přípravnou průletovou misi Artemis II na Měsíc. S kapslí „Orion“ jsou Christina Koch, Victor Glover, Reid Wiseman a kanaďan Jeremy Hansen prvními astronauty, kteří se vydali na Měsíc. Oznámila to NASA v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu.

Tito čtyři by byli prvními lidmi, kteří by byli blízko Měsíce od doby, kdy astronauti z poslední mise „Apollo“ vstoupili na Měsíc v roce 1972.

Start mise Artemis se plánuje na rok 2024.

Posádka Artemis II se má vynést na oběžnou dráhu Země raketou NASA Space Launch System (SLS). A nejprve se tam mají nacvičit manévry s vesmírnou lodí „Orion“. 

Celkově se Artemis II plánuje jako desetidenní cesta.

Mise Artemis II

Posádka Artemis II: Christina Koch, Victor Glover, Reid Wiseman a Kanaďan Jeremy Hansen; NASA v roce 2024
Posádka Artemis II: Christina Koch, Victor Glover, Reid Wiseman a Kanaďan Jeremy Hansen

Před návratem na Zemi tým urazí 2,3 milionu kilometrů a jednou obletí Měsíc. Posádka má před návratem urazit 10 300 kilometrů nad odvrácenou stranou Měsíce. NASA chce během pilotované mise testovat všechna zařízení a systémy na podporu života vesmírné kapsle ,,Orion“ v reálných podmínkách ve vesmíru.

Dlouhodobý cíl programu má za úkol dostat astronauty zpět na Měsíc a zřídit tam stálou základnu během tohoto desetiletí. Má sloužit jako výchozí bod pro lidský průzkum Marsu.

Artemis je širší než program Apollo, který vzešel ze závodu studené války mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Zahrnuje komerční partnery, jako je SpaceX Elona Muska a národní kosmické agentury Kanady, Evropy a Japonska.

Pokud Artemis II uspěje, NASA plánuje první přistání na Měsíci s Artemis III o několik let později.

Zdroj: spiegel, Vapol