New Jersey chce od roku 2035 zakázat prodej nových vozidel na plynový pohon

New Jersey oznámilo nový soubor pravidel, který stanoví plány na přechod prodeje lehkých užitkových vozidel bezemisní provoz do roku 2035

New Jersey ve středu oznámilo nový soubor pravidel, který stanoví plány na přechod prodeje lehkých užitkových vozidel ve státě na stoprocentně bezemisní provoz do roku 2035.

Zákon Advanced Clean Cars II rule

Podle prohlášení vydaného úřadem guvernéra Phila Murphyho vstoupí zákon nazvaný Advanced Clean Cars II rule v platnost od roku 2027. Výrobci musí do té doby zajistit, aby vozidla s nulovými emisemi představovala 42 procent prodejů ve státě. Tento podíl se má s každým rokem zvyšovat až do roku 2035, kdy dosáhne 100 procent. V současné době představují elektromobily podle úřadu guvernéra zhruba 12 procent všech prodejů nových vozidel.

Nový zákon rovněž zavede přísnější normy pro tradiční vozidla poháněná spalovacím motorem. Má za cíl zlepšit kvalitu ovzduší v obcích New Jersey a v koridorech s vysokou intenzitou dopravy.

„Podáním přelomového předpisu Advanced Clean Cars II New Jersey navazuje na své postavení národního lídra v oblasti opatření proti změně klimatu a na svou účast v celosvětovém závazku Accelerating to Zero,“ uvedl Murphy v prohlášení.

„Kroky, které dnes podnikneme ke snížení emisí, zlepší kvalitu ovzduší a zmírní dopady na klima pro další generace. Zároveň zvýší přístup k výběru ekologičtějších automobilů. Spolu s pokračujícími investicemi mé administrativy do dobrovolných pobídek pro elektromobily, nabíjecí infrastruktury a zelené ekonomiky tyto nové normy zachovají spotřebitelům možnost volby a podpoří cenovou dostupnost pro tvrdě pracující obyvatele New Jersey v celém státě.“

Investice do nabíjecích stanic

Ačkoli se oznámení přímo nezmiňuje o investicích do dobíjecí infrastruktury, úřad guvernéra poukazuje na své trvalé odhodlání zajistit dostatečný počet dobíjecích míst po celém státě. Navíc tvrdí, že pomohl financovat instalaci 2 980 dobíjecích stanic s 5 271 porty na 680 místech.

New Jersey je devátým státem, který přijal zákaz budoucího prodeje automobilů s ICE. Připojil se tak ke Kalifornii, Connecticutu, Marylandu, Massachusetts, New Yorku, Oregonu, Rhode Islandu a Washingtonu.

Zdroje: motor1, Vapol