Neuralink získala schválení pro studii čipů

Elon Musk

Společnost Neuralink, kterou založil Elon Musk, získala od amerického zdravotnického úřadu FDA zelenou pro první klinickou studii na lidech. Nejprve se žádost zamítla.

Společnost Neuralink, kterou založil majitel Twitteru Elon Musk, získala povolení od amerických úřadů testovat počítačové čipy v lidském mozku. ,,S potěšením oznamujeme, že jsme obdrželi souhlas FDA k zahájení naší první klinické studie na lidech,“ uvedl Neuralink na Twitteru. Schválení FDA je „důležitým prvním krokem“.

Úřad se k tomu zatím nevyjádřil. Na žádost tiskové agentury Reuters, aby se k oznámení vyjádřila, zatím nereagovala.

Musk v prosinci na prezentaci svého start-upu řekl, že implantáty vyrobené společností Neuralink umožní přímou komunikaci s počítači prostřednictvím myšlení. ,,Je zřejmé, že chceme být extrémně opatrní a ujistit se, že to dobře funguje, než vložíme zařízení do člověka,“ řekl tehdy Musk.

Ambiciózní cíle Elona Muska

Miliardář je známý tím, že svým společnostem oznamuje ambiciózní cíle, z nichž některé se nikdy neuskuteční. S Neuralinkem také zaostával za plánem: Musk v červenci 2019 oznámil, že bude moci provést první testy na lidech v následujícím roce.

Čip Neuralink: komunikuje s počítači prostřednictvím myšlení; Neuralink získala schválení pro studii čipů
Čip Neuralink: komunikuje s počítači prostřednictvím myšlení

Žádost společnosti o klinickou studii na lidech původně zamítla FDA na začátku roku 2022 kvůli obavám o bezpečnost implantátu.

Dosud se prototypy o velikosti zhruba mince implantovaly pouze zvířatům. Na prezentaci Neuralink opice ukázaly, jak pomocí mozkového čipu hrají jednoduché videohry nebo pohybují kurzorem na obrazovce.

Vývoj dalších implantátů

Musk chce rozhraní využít k léčbě neurologických onemocnění. Start-up v současné době vyvíjí další implantáty, které se umístí do míchy nebo očí, aby se obnovila pohyblivost nebo vidění. Jeho primárním cílem je však podle Muska zajistit, aby lidé nebyli intelektuálně zahlceni systémy s umělou inteligencí.

Kromě Neuralinku pracují na rozhraní mozek-počítač i další společnosti. Konkurent Synchron byl první společností, která implantovala odpovídající čip do mozku pacienta z USA, informovala média v červenci 2022. Pacient s ALS pak mohl publikovat krátký text na Twitteru přes rozhraní ve své hlavě pouze pomocí svého mozku.

Zdroj: spiegel, Vapol