Jedinečné dobrodružství: podzemní pádlování

Od kentucké soutěsky Red River Gorge až po slovinské starověké tunely, cesta skrytými jeskyněmi a zapomenutými doly pro jedinečný zážitek z jízdy na kajaku jako žádný jiný.

Sestup do propasti na úbočí východní hory Kentucky nemusí znít jako epický začátek výpravy na kajaku. Přesto zde v srdci geologické oblasti Red River Gorge, systému kaňonů, který je domovem pískovcových oblouků, útesů a opuštěných dolů, je to nejlepší způsob, jak zažít vodu bez davů. 

Prodeje kajaků v USA vzrostly od března 2023 téměř o 25 % oproti úrovním před pandemií a přetížená jezera a řeky se staly normou. Nezdá se, že by tento trend zpomaloval. Přičemž se předpokládá, že globální trh s kajaky se do roku 2031 přiblíží k 23 mld. Kč 

Přesto pro ty, kteří hledají klid na vodě, zůstávají neobjevená útočiště – ukrytá pod hladinou.

Jedinečné zkoumání hlubin

Průvodce vás většinou povede dolů do chladné jeskyně se záchrannou vestou, helmou a pádlem v ruce. Odvážit se hluboko pod zemí na vodě se může někomu zdát skličující, ale nachází se tam ohromující pocit klidu. Ten doprovází vznášení se nad stojatou vodou, v neskutečném tichu.

Pádluje se klikatými komorami a rozsáhlými jeskyněmi. Kajaky s čistým dnem odhalují obrovské balvany a duhové pstruhy, objevující se pod hladinou. Nad hlavou se můžou nacházet malí netopýři hnědí uhnízděni hluboko v zimní hibernaci. Tu a tam se pod vodní hladinou mohou objevit strašidelně zachované dráty a trubky – pozůstatky kdysi prosperujícího těžebního průmyslu.

Vnitřek jeskyně s fialovými a růžovými a červenými světly.
Vnitrozemí národního parku Grutas de Cacahuamilpa v Guerreru v Mexiku nabízí rozsáhlé vápencové jeskyně osvětlené LED světly, která zkrášlují podzemní krajinu
Kajakáři v podzemí pádlují směrem k menší jeskyni, která se otevírá na zářivě modrých vodách.
Kajakáři se plaví po jedinečné nejdelší splavné podzemní řece na světě v Kentucky’s Red River Gorge

Nejdelší splavná podzemní řeka na světě

V částech túry s nejhlubší vodou se vodáci zvedají asi do 2 m od horní skály. Napomáhá tomu i absence jakéhokoli proudu a přítomnost dvou průvodců na stand-up paddleboardech monitorujících skupinu.

Podzemní jízda na kajaku nemusí být pro většinu vodáků na prvním místě, ale pro Dona Marsana, který provozuje výlety na kajaku z masivního podzemního jezera v Crystal City Cave v Missouri, nic takového neexistuje. „Přišly sem tisíce lidí z celého světa, aby si to vyzkoušeli. Provedeme asi 20 000 lidí ročně,“ říká.

Společnost SUP Kentucky zaznamenala mezi lety 2021 a 2023 nárůst návštěvníků o 26 %. V loňském roce začala nabízet neřízené kajaky a výlety na paddleboard, aby uspokojila poptávku dobrodružnějších vodáků.

„Vezmeme je dovnitř, ukážeme jim okolí a pak je necháme dvě hodiny být,“ říká Stamper. ,,Ale lidé se nemohou ztratit. Je tu světelná stezka, která vede celou cestu zpět ke vchodu.“

Společnost také nabízí výběr mezi kajakem s čistým dnem nebo paddleboardem s vícebarevnými LED světly osvětlujícími vodu pod ním.  

V parku Blue Springs Cavern v Bedfordu ve státě Indiana mohou kajakáři sjíždět nejdelší splavnou podzemní řeku Ameriky s místní cestovní kanceláří. Ta nabízí tříhodinové jízdy na kajaku a výlety lodí 30 m pod povrchem.

Kde vyzkoušet podzemní kajak

Podzemní kajak se neomezuje pouze na USA. V korejské nefritové jeskyni Dongyang (také známé jako Chungju) mohou návštěvníci pádlovat v chladném vlhkém podsvětí. V archeologické rezervaci Nohoch Che’en Caves v Belize nabízejí touroperátoři projížďky na kajaku a procházení jeskyní, kde se na stěnách jeskyní nachází vyobrazena starověká mayská kultura.

Úžasná jeskyně a skalní útvar na řece Caves Branch River, Belize
Řeka Caves Branch River se nachází asi hodinu od hlavního města Belmopanu a protéká 19 jeskyněmi  
Nohoch Che’en, tyčícími se stalaktity a jedinečnými zachovalými mayskými malbami

450 let starý bývalý kovový důl v severním Slovinsku se stal hotspotem pro podzemní jízdu na kajaku.

„V roce 2021 jsme měli 2 100 lidí, loni jsme jich měli 3 371. A to přestože jsme byli tři týdny zavření kvůli srpnovým záplavám,“ říká Darja Komar, manažerka společnosti Podzemlje Pece, touroperátora v dole.

Návštěvníci absolvují krátkou jízdu vlakem dolů do dolu, než projdou 100 m přes hip-vysokou vodu, aby se dostali ke kajakům. Odtud vodáci stráví 45 minut na tandemových kajacích a proplouvají 4 km tunely a otevřenými prostory. Prohlídky s průvodcem se prezentují zejména v angličtině, němčině a slovinštině. Přičemž každá prohlídka je omezena na 10 účastníků.

,,Není to jen prohlídka,“ říká Komar, ,,je to zážitek, při kterém se dozvíte o historii hornictví a tomto regionu.“

Pro někoho je objevování podzemních vodních světů z kajaku dostatečně dobrodružné, jiní to posunuli na jinou úroveň.

Rio Chontalcoatlán v mexickém národním parku Grutas de Cacahuamilpa nabízí jedno z nejnáročnějších dobrodružství na kajaku na divoké vodě. Zkušení kajakáři proplouvají téměř 3 km podzemními peřejemi a úzkými průchody, řízeni pouze drobnými světly na přilbách – podnik, který se nejlépe hodí pro nejzkušenější vodáky na divoké vodě.