Německý pilotní projekt agrovoltaiky

Státní výzkumný ústav pro vinohradnictví a vinařství (LVWO) v německém Bádensku-Württembersku zahájil pilotní výrobu elektřiny a pěstování bobulí. Samostatně také projekt kombinující agrovoltaiku s pěstováním jablek v Rakousku ukázal slibné počáteční výsledky.

V rámci výzkumného projektu Model Region Agro-fotovoltaika pro Bádensko-Württembersko se uvedlo do provozu třetí pilotní zařízení LVWO na experimentální ovocné farmě Heuchlingen v německém Bad Friedrichshall.

Kombinací výroby energie s pěstováním bobulovin zemědělci stále častěji používají ochranné systémy proti chladu, dešti, krupobití a nadměrnému slunečnímu záření. Škůdci se drží na uzdě pomocí sítí. Instalace solárních modulů má podle ministerstva pro potraviny, venkov a ochranu spotřebitelů Bádenska-Württemberska potenciál vytvářet udržitelné synergické efekty.

Pilotní projekt

Fraunhoferův institut pro solární energetické systémy uvádí, že agrovoltaický systém na farmě Heuchlingen má kapacitu 113 kW. Vědci budou na ploše téměř 2 000 m2 zkoumat vlivy zařízení na pěstování malin, borůvek, rybízu, jahod, angreštu a ostružin. Aby bylo možné prozkoumat kultivační techniky šetřící zdroje, zařízení zahrnuje plně uzavřené okruhy pro vodu a živiny.

Model Region Agri-FV BaWü; Německý pilotní projekt agrovoltaiky
Model Region Agri-FV BaWü

„Dešťová voda se shromažďuje, skladuje a používá se sladkou vodou k zavlažování,“ řekl Oliver Hörnle, projektový manažer Fraunhofer ISE. ,,Přebytečná tekutina ze substrátu, ve kterém bobule rostou, se shromažďuje, zpracovává pomocí solárního systému a také se znovu používá.“

V rámci výzkumného projektu LVWO, Fraunhofer ISE a 11 dalších partnerů projektu staví a testuje celkem pět agrofotovoltaických pilotních systémů v Bádensku-Württembersku. Výzkumníci se snaží získat zkušenosti a znalosti pro praktickou implementaci agro-FV systémů, zkoumat inovativní přístupy, objasňovat právní rámcové podmínky a zpřístupnit technologii pro praktické použití.

V Rakousku mezitím RWA Solar Solutions a Frutura testují kombinaci fotovoltaiky a pěstování jablek v ekosolárním biotopu Pöchlarn.

V rámci projektu o výkonu 4,1 MW výzkumníci aktivně testují několik variant agrovoltaiky. Frutura má přibližně 300 jabloní na testovací ploše přibližně 900 m2. Kromě toho se pozoruje referenční plocha přibližně 640 m2 s 200 stromů. Ta se místo solárních modulů chrání sítí proti krupobití. První výsledky projektu jsou podle Frutury pozitivní: unikátní mikroklima pod fotovoltaickým systémem podporuje růst stromů a urychluje vývoj vegetace. Nepřetržité používání systému kapkové závlahy je však nutné kvůli odstínění dešťové vody.

Frutura si letos klade za cíl zkoumat vlivy FV systému na chování užitečného hmyzu a škůdců. Ale také na tvorbu poupat, velikost plodů a ochranu proti krupobití.

Zdroj: pv-magazine, Vapol