Nová závodní série A2RL chce podpořit technologické inovace

Nová závodní série Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL) chce podporovat technologické inovace prostřednictvím vzrušujících závodů

Závody se staly od prvopočátků automobilů katalyzátorem inovací v tomto odvětví. To je cílem nové závodní série s názvem Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL). Chce podporovat technologické inovace prostřednictvím vzrušujících závodů a zároveň se při tom bavit.

Osm týmů z celého světa se 27. dubna sejde v Yas Marina v Abú Dhabí na úvodním závodě série. Kromě slávy a technologického pokroku mají týmy soutěžit o finanční odměnu ve výši 2,25 milionu dolarů (52,3 mil. Kč).

Bezpečnost především

Nová závodní série A2RL patří pod skupinu ASPIRE, která patří pod programový management Rady pro výzkum pokročilých technologií. Posláním skupiny je hledat řešení obtížných problémů tím, že mobilizuje nejbystřejší mozky světa, spojuje je a podporuje rozvoj prostřednictvím přátelské soutěže. V tomto případě se jedním z hlavních problémů stala bezpečnost vozidel. Jak zajistit, aby osobní automobily byly pro cestující při srážkách bezpečnější? Nejlepší odpověď je zřejmá: Vyhnout se srážce.

„Při pořádání motoristické akce se velký problém, který se snažíme řešit, týká vlastně bezpečnosti silničního provozu,“ řekl výkonný ředitel ASPIRE Tom McCarthy.

„Zaznamenali jsme obrovský pokrok v technologii automobilů, kterými všichni jezdí. Co jsme však nezaznamenali, je podstatné snížení počtu dopravních nehod a úmrtí, ty zůstávají vysoké. Domníváme se, že velkým důvodem je velký rozdíl mezi tím, co dokáže auto, a tím, co dokáže průměrný řidič.

Auta jsou při nehodě bezpečnější, minimalizují následky díky deformačním zónám a rozsáhlým airbagům. My se však zaměříme především na to, abychom se nehodě vyhnuli. Autonomní robotika a umělá inteligence mohou tuto propast mezi autem a řidičem překlenout a přinést tak bezpečnější výsledky na silnicích.“

O závodech A2RL

Osm závodních vozů založených na vozech používaných v japonské sérii Super Formula má soutěžit s časem a mezi sebou v omezeném počtu kol. Každý vůz, postavený společností Dallara, je vybavený přeplňovaným čtyřválcovým závodním motorem o objemu 2,0 litru, který vychází z motoru Honda a je spojený se šestistupňovou převodovkou.

Na místě řidiče najdeme hromadu zařízení, včetně kamer, senzorů, GPS, akčních členů a systému drive-by-wire. Uprostřed se nachází počítač, který to všechno řídí. A jakmile se vůz ocitne na trati, závisí na tomto „zásobníku umělé inteligence“, aby přivezl domů vítězství.

Autonomní vůz

„Autonomní zásobník vnímá prostředí, vysílá signály do počítače a skutečnou výzvou se pro týmy pak stává naprogramování. Musí jej naprogramovat tak, aby na základě všech těchto signálů jednal a dával pokyny akčním členům k ovládání vozu,“ řekl McCarthy.

„Výzvou pro programátory je spojit všechna dostupná data a využít je k autonomnímu řízení vozu. Jakmile auto nastartuje, tak v ten moment už jede samo za sebe – nikdo do něj nemůže zasahovat. Jedinou vnější kontrolou, ať už ze strany týmu nebo závodní kontroly, je pokyn k zastavení z bezpečnostních důvodů. Úkoly na trati, například předjetí jiného vozu, musí vůz splnit sám.“

Vozy jsou sice bez řidiče, ale samozřejmě je podporují týmy, které McCarthy zmínil. Jedná se o skutečně globální úsilí, týmy se skládají z členů s nejrůznějším technickým a motoristickým vzděláním. Zastoupení najdeme v Německu, Itálii, Singapuru, Švýcarsku, Číně, Maďarsku, Spojených státech a Spojených arabských emirátech. A přestože se týmy účastní soutěže, za první místo si s sebou odnesou velmi slušnou odměnu: 2,25 milionu dolarů.

Připravte se na čtyři ročníky

Nová závodní série A2RL se již zavázala ke čtyřem ročníkům v Yas Marina v Abú Dhabí. A2RL doufá, že se rozšíří na další tratě v Evropě a Asii. Z diváckého hlediska může VR kamera poskytnout fanouškům závodů mimořádnou chuť do akce prostřednictvím VR zážitku, který není v motoristickém sportu často k vidění. To by mohlo vést i k dalšímu hernímu zážitku, který by doplnil skutečnou akci ve virtuálním závodním prostředí.

„Věříme, že auta budoucnosti budou i nadále řídit lidé a že auta bez řidiče nebo taxíky budou v menšině, pravděpodobně v městských oblastech pojedou velmi pomalu, alespoň v příštím desetiletí nebo dvou,“ řekl McCarthy.

„Chceme se zaměřit na aktivní řízení. V reálném světě tedy nechceme vyřadit řidiče z auta. Chceme, aby se řidič cítil bezpečně. Uvědomit si potenciál znamená posunout se v technologickém pokroku kupředu a umožnit řidičům vidět tuto autonomní technologii v akci, aby ji přijali.“

Další informace naleznete na webu A2RL.io.