Tesla přesouvá výrobu baterií do USA

Americký zákon o snížení inflace (IRA) si vyžádal další oběť v závodech ve zbrojení za čisté technologie, které sužují svět, když Tesla přesouvá svou německou výrobu baterií do USA.

Předpokládá se, že zbytek výroby a montáže pro evropské Tesly bude stále probíhat v berlínské továrně, ale baterie jsou dováženy z USA.

,,Tesla zahájila výrobu bateriového systému v Gruenheide (Berlín) a přesouvá výrobu komponentů pro bateriové články,“ uvedlo v prohlášení braniborské ministerstvo hospodářství. ,,Společnost upřednostnila další výrobní kroky v USA, protože daňové pobídky tam činí obchodní podmínky příznivějšími.“

Tato zpráva přichází poté, co Tesla nedávno oznámila masivní expanzi své továrny v Nevadě v hodnotě 80,2 mld. Kč, která zvýší roční kapacitu o 100 GWh ročně. Dostatek výroby baterií na výrobu dalších 1,5 milionu lehkých vozidel ročně.

Giga Berlín.  Zdroj: Tesla

Politika USA změnila globální ekonomiku výroby baterií

Původním plánem Tesly bylo vyrábět celé baterie v obrovské berlínské továrně v hodnotě 223 mld. Kč. V roce 2020 Musk prohlásil, že berlínská gigatovárna bude největší továrnou na baterie na světě.

IRA Bidenovy administrativy však změnila globální ekonomiku výroby baterií  – a pravděpodobně zeleného vodíku a dalších technologií – do takové míry, že největší světový výrobce EV mění své plány.

Pokročilé výrobní kredity, které tvoří součást IRA, zahrnují kredit 800 Kč/kWh pro baterie vyrobené v USA.

Na standardní Tesle Model 3 s 60 kWh baterií vycházejí kredity na 47 tis. Kč na vozidlo. Rozhodnutí přemístit výrobu baterií z Evropy do USA je tedy jednoduché. Přičemž náklady na přepravu baterie do německého montážního závodu by byly zlomkem výrobních úspor z kreditů.

Tesla původně plánovala vyrábět v berlínské továrně přes 50 gigawatthodin ročně.

Při ceně 800 Kč/kWh vydělá 50 gigawatthodin ročně 39 mld. Kč v kreditech na pokročilou výrobu v USA, takže tento krok je pro Teslu bez rozmyslu.

Jak zareaguje Evropa?

Tesla není sama ve svém rozhodnutí upřednostnit výrobu baterií v USA kvůli velmi příznivým vládním pobídkám. Mnoho společností se nyní snaží vybudovat zařízení v USA, aby využily kredity. Obrovským přínosem této politiky pro USA je, že s každou novou továrnou přichází nová pracovní místa v oblasti čistých technologií, dovednosti a kapitál.

Rozvíjení ekologických výrobních ekosystémů čistých technologií nyní přinese obrovské výhody zemím, jejichž vlády jsou dostatečně chytré, aby se chopily příležitosti. Čína to ví a už roky zvyšuje výrobu baterií. S IRA nyní USA dělají totéž.

Podíl EV na trhu v evropských zemích je mnohem vyšší než v USA. EU schválila zákony, které do roku 2035 zcela zakážou prodej nových benzinových a naftových vozů. Evropští lídři jasně vidí, že budoucnost je čistě elektrická.

tesla-berlín

Je tedy záhadou, proč Evropa nereagovala na IRA vlastními pobídkami k výrobě baterií. Tesla přesunutí berlínské výroby baterií a souvisejících dovedností a know-how do USA je zjevně velkou ztrátou pro Evropu. Zejména v této kritické rané fázi průmyslové revoluce čistých technologií.

Bude fascinující sledovat, jak EU zareaguje.

Zdroj: thedriven, Vapol