Malmö, třetí největší švédské město

Turning Torso, 190 m vysoký, kroucený mrakodrap, předsedá Västra Hamnen (Western Harbour)

S klikatými kanály, hrázděnými domy a dobře propojenými cyklostezkami se tato bašta švédského designu nejlépe prozkoumává na kole.

Malmö, obklopené vodami Baltského moře, Kattegatu a Øresundu, je třetím největším městem Švédska. Původně bylo součástí Dánska a v roce 1658 se stalo švédským. Dnes máte pocit, že jižní přístavní město ukazuje na Kodaň a Stockholm tím, že zůstává mnohem levnější než v kterémkoli hlavním městě. A přitom přitahuje zástup oddaných kreativců, kteří se nebojí experimentů.

Skvělý design je mízou života Malmö – až po uspořádání jeho cyklostezek. Díky čemuž si získalo reputaci jednoho z evropských měst, která jsou pro cyklisty nejpřátelštější. Zatímco kolem Gamla Staden („Staré město“), kam se dá dojít pěšky, najdete mnoho pokladů Malmö, půjčení kola vám umožní zachytit celé město. Od bohémského Möllevången k ultramoderní Västra Hamnen budete svědky úplného vývoje jihošvédského designu. A to od jeho počátků na královských dvorech až po současnost.

Malmö, Sochařství, Socha, Švédsko

1. Mitt Möllan

Vyzvedněte si kolo v jedné z mnoha půjčoven Donkey Republic a vydejte se do Mitt Möllan, kolekce nezávislých designových butiků v multikulturním Möllevangen. Prohlédněte si ručně vyráběnou severoafrickou keramiku v La Kasbah a prsteny ražené runami v Pill & Punch, než se zastavíte na něco k jídlu ve food courtu, kde najdete páry sdílející buchty bao a bento krabice pod papírovými mobilními telefony, které vytvořil švédský designér Egil Jansson.

2. Artibus Malmö 

Toto umělecké družstvo poskytuje ateliérový prostor pro 30 keramiků z Malmö. Členové sahají od fandů po ostřílené profesionály. Přičemž mnozí v obchodě prodávají své vázy s reaktivní glazurou a ručně vyráběné nádobí. Prostor je obvykle otevřen pouze o prvním víkendu každého měsíce a o víkendech v průběhu prosince, i když je možné ho někdy navštívit i mimo tyto časy, pokud se předem zeptáte.

3. Moderna Musset

Přejděte do Gamla Staden (,,Staré Město“) k hlavnímu muzeu současného umění v Malmö. Sídlí v bývalé elektrárně, která se otevřela v roce 1901, a v roce 2008 jej modernizovala švédská architektonická firma Tham & Videgård, která nahradila jeho průmyslové zdivo nápadnou elektricky oranžovou fasádou. V galeriích v patře se konají rotující výstavy, zatímco butik prodává minimalistické mobily a další domácí potřeby s uměleckou tématikou. 

dva muži jdoucí vedle svých kol ve městě
Cestovatelé mohou prozkoumat klikaté kanály starého města Malmö na kolech po městských cyklostezkách

4. Form/Design Center

Neopouštějte ,,Staré Město“, aniž byste navštívili neoficiální designové sídlo v Malmö. Prostor dílny a galerie věnovaný všemu řemeslu hostí pravidelné výstavy na témata, která nutí k zamyšlení, jako je udržitelnost a sémantika. Obchod je nabitý nezávislým švédským designem, s kulovitými skleněnými sochami od světelné značky Swedish Ninja vedle tradičních přehozů od Klippan Yllefabrik.

5. Hrad Malmöhus

Tento obrovský a rozmanitý labyrint, muzeum dvou polovin, zobrazuje vše od vycpaných leopardů po kabáty z leopardí kůže. V horním patře se nachází množství vysoce funkčního bytového zařízení a dekorací ze „zlatého věku“ skandinávského designu 50. let. Najdete zde také oživení interiéru z Gustavianovy éry (1772–1809), období, o kterém mnozí historikové tvrdí, že položilo základy švédského designu 20. století. 

6. Hvězdnice

Zakončete den večeří v Aster, designově zaměřené restauraci s grilem, kde jsou pokrmy stejně esteticky příjemné jako svítidla připomínající bobule. Očekávejte umně ohořelé špízy zdobené bylinkami a zeleninou ze zahrádky majitelů. Nachází se ve Västra Hamnen (západní přístav) a předsedá mu Turning Torso, 190 m vysoký, kroucený mrakodrap od španělského sochaře a architekta Santiaga Calatravy. 

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint