2025 Polestar 3 spojuje agilitu, technologie a elegantní design

První SUV švédské značky definuje vizi Polestaru díky kombinaci sportovních jízdních vlastností a čistého, účelného designu. Představujeme vám nový 2025 Polestar 3.

Když se společnost Polestar v roce 2017 oddělila od Volva, nebylo její poslání zcela jasné. Kdysi interní tuner Volva se Polestar snažil přetvořit v samostatnou značku elektrických výkonných vozů. Její první počin, model Polestar 1 za 156 tisíc dolarů (3,6 milionu Kč), byl však ve skutečnosti hybrid upravený z konceptu Volvo z roku 2013. Její první elektromobil, Polestar 2, posunul značku do mainstreamového teritoria. Nicméně vypůjčil si jej ze čtyři roky starého konceptu Volvo a sdílel platformu s vozy Volvo s benzinovým pohonem. Volvo poté začalo vydávat vlastní elektromobily, čímž pozici Polestaru ještě více zamlžilo. Nyní, když se Polestar konečně připojuje k rozvíjejícímu se segmentu elektrických luxusních SUV s modelem Polestar 3, který jede na nové architektuře určené pouze pro elektromobily, se vize značky dostává do popředí.

2025 Polestar 3: Větší výkon

2025 Polestar 3 sdílí platformu SPA2 s připravovaným Volvem EX90. Nicméně model 3 upřednostňuje sportovnější charakter, zatímco EX90 se přiklání k praktičnosti. Model 3 je elegantní a nízký, od přídě k zádi měří o 5,4 cm méně a na výšku je o 4,7 cm nižší než jeho bratranec od Volva. Díky menším rozměrům se Polestar vyhýbá třetí řadě sedadel, která z EX90 dělá spíše rodinný vůz.

Model 3 má také větší výkon. Po Madridu a okolní krajině jsme jezdili s dvoumotorovou verzí Long Range. Specifikace Launch Edition zahrnovala standardně pakety Plus a Pilot. Námi řízený exemplář však neměl paket Performance. Přičemž dvoumotorová konfigurace bez pohonu všech kol Performance dosahovala výkonu 483 koní a točivého momentu 830 N.m namísto maximálních 510 koní a 897 N.m. Zatímco u modelu EX90 si kupující Volva mohou zvolit pohonnou jednotku Performance, základní specifikace Volva je o něco přízemnější – 402 koní a 761 Nm.

I bez paketu Performance působí 2025 Polestar 3 živě a udávaný čas z nuly na 100 km/h činí 4,8 sekundy. Příplatek 6000 dolarů (140 000 Kč) za upgrade Performance zrychluje o tři desetiny. S téměř 2700 kg na přepravu však Polestar 3 nemá tak strhující zrychlení jako některé jiné elektromobily. Místo toho rychlost narůstá lineárně, což vyvolává dojem, že Polestaru nedojde dech ani při rychlejší jízdě. Verze Performance Pack dostanou agresivnější mapování akcelerátoru, ale standardní pohonná jednotka je dostatečně rychlá.

2025 Polestar 3

Výhrou je také ovladatelnost

Polestar však není jen o výkonu, ale vyniká i svou ovladatelností. Standardní nastavení řízení je lehké, což bylo v úzkých madridských ulicích vítané. Na zatáčkovitých silnicích jsme však nastavili řízení na hodnotu Firm. A přestože přidaná síla působí mírně přehnaně a uměle, hmotnost v kombinaci s odezvou volantu zvyšuje jistotu. Řízení je plynulé a přímé, takže i když není 3 superkomunikativní, na elektrické SUV působí vyladěně.

Schopnost 2025 Polestar 3 proplouvat zatáčkami s grácií podporuje mechanický dvouspojkový zadní diferenciál s vektorováním točivého momentu. Je schopen přenášet plný točivý moment zadního motoru na obě kola. Je cítit, jak diferenciál jemně přetáčí vnější kolo, čímž pomáhá při průjezdu zatáčkou a brání nedotáčivosti, čímž vytváří pocit stability v rychlosti. SUV projíždí zatáčky s větší přesností, než se očekávalo. Díky přednímu zavěšení s řídicími rameny, které působí ostře a atleticky, špičatý přední zobák Polestaru s nadšením vyčmuchává zatáčky.

Dvoukomorové vzduchové pružiny a adaptivní tlumiče pomáhají trojce jezdit hladce, i když na madridských skleněných silnicích. Zajímalo nás, jak se jeho klid udrží na rozbité michiganské dlažbě. Přestože nastavení Firm je rozhodně tužší, nebylo nesnesitelné. Přesto standardní nastavení výborně udržuje náklony karoserie pod kontrolou při vyšších rychlostech, takže nastavení Firm není pro svižnější jízdu nutné.

Polestar 3 – interiér

2025 Polestar 3: Brzdy Brembo, Pilot Assist

Všechny vozy 2025 Polestar 3 jsou vybaveny výkonnými brzdami Brembo. Ale my jsme se spoléhali především na rekuperační brzdění, které nabízí tři úrovně. Nejsilnější nastavení není tak agresivní jako u jiných elektromobilů. Když sešlápnete plynový pedál, poskytuje dostatek zpomalovací síly, ale nepošle vaše cestující dopředu a nenapne je, aby se zapínali bezpečnostními pásy. Pro plazení nízkou rychlostí lze aktivovat funkci creep, a to i při plně zapnutém jednopedálovém regenu.

Na dálnici jsme vyzkoušeli systém Pilot Assist. Využívá kamery a senzory umístěné ve „SmartZone“, čalounění v místě, kde by byla mřížka chladiče. Systém využívá adaptivní tempomat k udržování bezpečné vzdálenosti od ostatních vozů. Řídí SUV v rámci jeho jízdního pruhu a na výzvu provede změnu jízdního pruhu. Jeho vstupy do řízení byly většinou jisté, ale při změnách jízdních pruhů se vyskytly případy méně jisté jízdy. K dispozici bude také pokročilejší paket Pilot s lidarem.

Baterie umožňuje dojezd 500 km

Baterie modelu 2025 Polestar 3 s kapacitou 107,0 kWh umožňuje dojezd až 500 km. Přičemž s paketem Performance se tato hodnota sníží na 445 km. Kluzká karoserie využívá křídla v kapotě i nad zadním víkem, aby dosáhla součinitele odporu vzduchu 0,29, a SUV může odpojit zadní motor, aby se šetřila energie. Když je čas připojit se k elektrické síti, 3 se nabije výkonem až 250 kW a z 10 na 80 % se na stejnosměrné rychlonabíječce nabije za deklarovaných 30 minut. Při připojení doma pomocí palubní nabíječky o výkonu 11,0 kW se baterie plně doplní přibližně za 11 hodin.

Rychlost nabíjení je sice na úrovni Tesly, ale mezi elektromobily nevede. Majitelé budou nakonec trávit čas čekáním u nabíjecích stanic. Kabina je naštěstí dobře vybavená, s čistým designem, který působí jednoduše, ale účelně. K dispozici jsou kvalitní materiály, bohaté dřevěné obložení podél palubní desky a řada možností čalounění, od kůže nappa přes vlnu až po umělou kůži z recyklovaného plastu. Skleněná střecha zabraňuje tomu, aby svažující se linie střechy působila na zadních sedadlech klaustrofobicky, i když zasahuje do nákladového prostoru.

Polestar

2025 Polestar 3 je zaměřen na technicky zdatné zákazníky. Jediným fyzickým ovládacím prvkem na středové konzole je ovladač hlasitosti, který slouží také jako tlačítko pro přehrávání/pauzu. O vše ostatní se stará 14,5 palcový dotykový displej, na kterém se ostře zobrazuje snadno ovladatelný informační a zábavní systém založený na systému Android Automotive. Důležité informace se přenášejí také na 9,0palcový digitální přístrojový štít a head-up displej. Polestar nabízí zkratky pro zjednodušení navigace na obrazovce, ale stále to není tak intuitivní jako fyzická tlačítka. Přesto Polestar 3 nabízí pouze fyzické zrcátko kamery a zachovává fyzické ovládání ventilace, na rozdíl od připravovaného modelu Polestar 4 bez zadních oken s nastavením ventilace na obrazovce.

Interiér vozu

Sedadla jsou plyšová a zároveň zůstávají opěrná a dobře vyztužená a standardně se dodávají s vyhříváním. K dispozici je široký rozsah nastavení, ovládaný jedinečným čtvercovým ovladačem, který lze přepínat v mnoha směrech. Tlačítkem uprostřed se mění, co se nastavuje – polohování sedadel, ovládání sklonu a bederní opěrky, čalounění. Instinktivní knoflík nevyžaduje k přepínání funkcí obrazovku. Volitelný zvukový systém Bowers & Wilkins s 25 reproduktory, který je součástí paketu Plus, nabízí působivou úroveň přizpůsobení a prostorový zvuk Dolby Atmos. Dolby Atmos však zatím není k dispozici se službou Spotify, místo toho vyžaduje vestavěnou aplikaci Tidal.

Cena modelu 2025 Polestar 3 začíná na 75 300 dolarech (1,8 milionu Kč). Zatímco první série bude vyrobena v Číně, výroba bude brzy zahájena v Jižní Karolíně, což by mělo SUV přinést určité daňové pobídky, ačkoli baterie budou stále pocházet z Číny. Pokud jde o konkurenty, Polestar uvádí, že se zaměřuje jak na luxusní SUV s benzinovým motorem, jako je Porsche Cayenne, tak na elektromobily, jako je SUV Mercedes-Benz EQE.

Obě tyto značky mají výhodu dlouhodobě zavedeného postavení. 2025 Polestar 3 se pokusí vydobýt místo pro nově vznikající značku díky svému razantnímu výkonu, svižné dynamice a ostrému, ale čistému designu.