NASA poprvé dekóduje atmosféru vzdálené planety

Teleskop Jamese Webba NASA: pohled na ,,horký Saturn"

NASA mluví o premiéře: S daty z dalekohledu „James Webb“ zaznamenali výzkumníci chemický otisk exoplanety WASP-39 b – navzdory vzdálenosti 700 světelných let.

Od té doby, co je teleskop Jamese Webba NASA ve vesmíru, posílá na Zemi úžasné snímky. Tentokrát: chemický profil oblohy vzdálené planety.

Zatímco předchozí modely jako „Hubbleův“ teleskop by odhalily pouze jednotlivé složky atmosféry kypící planety, nová měření „Jamese Webba“ poskytují „kompletní nabídku atomů, molekul a dokonce známek aktivní chemie a mraků“, jak uvádí NASA. Podle údajů nejsou mraky nad planetou jednotnou pokrývkou, ale spíše roztříštěnou.

Dalekohled se zaměřil na atmosféru WASP-39b, ,,horkého Saturnu“ – planety přibližně stejné velikosti jako Saturn, ale na bližší dráze než Merkur. WASP-39b a hvězda, kolem níž obíhá, jsou od Země vzdáleny asi 700 světelných let.

Zaměření na atmosféru vzdálené planety

Složení atmosféry WASP-39b; NASA poprvé dekóduje atmosféru vzdálené planety
Složení atmosféry WASP-39b

Aby teleskop viděl světlo z WASP-39b, sledoval planetu, když procházela před svou hvězdou. Což umožnilo části světla hvězdy filtrovat atmosféru planety, řekla NASA. Různé typy chemikálií v atmosféře absorbují různé barvy spektra hvězdného světla, takže chybějící barvy astronomům říkají, které molekuly jsou přítomny. Při pohledu na vesmír v infračerveném světle může Webb pořizovat chemické otisky prstů, které nejsou viditelné ve viditelném světle.

Aby se mohlo zachytit toto široké spektrum atmosféry WASP-39b, mezinárodní tým nezávisle analyzoval data z dalekohledu ,,Webb“. Seznam chemických složek atmosféry exoplanet také poskytuje vědcům informace o frekvenci různých prvků ve vzájemném vztahu. Například o poměru uhlíku ke kyslíku nebo draslíku ke kyslíku. To zase umožňuje vyvodit závěry o tom, jak se tato planeta zformovala z plynového a prachového disku kolem mateřské hvězdy v mladém věku.

U WASP-39 b data naznačují, že mohlo docházet ke srážkám a sloučení menších těles nazývaných planetsimály. Z nich mohla konečně vzniknout gigantická planeta.

NASA tweetovala: „@NASAWebb právě udělal další prvenství.“ Na Twitterovém profilu teleskopu se uvedlo: „Poslední data Webba nám poskytují první molekulární a chemický profil vzdáleného světa.“ To se zdá jako dobré znamení pro schopnost dalekohledu studovat atmosféry malé kamenné planety.

,,Pozorovali jsme exoplanetu pomocí několika přístrojů, které dohromady poskytují širokou škálu infračervených spekter a různé chemické otisky prstů. Ty byly dříve pro tuto misi nepřístupné,“ řekla Natalie Batalha, astronomka z University of California, Santa Cruz, která se podle zveřejněné zprávy účastnila a koordinovala nové vyšetřování. ,,Taková data se stávají bodem obratu.“

Zdroj: spiegel, Vapol