Nanoveu nabízí samočisticí řešení pro panely

Nanoveu, australská nanotechnologická společnost, vyvinula multifunkční anti-špinifikační povlak pro solární sklo. Ten je navržen tak, aby zabránil tvorbě povrchových nečistot a růstu řas na FV panelech.

Společnost Nanoveu vytvořila hydrofilní samočisticí nano povlak pro solární panely, o kterém tvrdí, že může zmírnit potenciálně indukovanou degradaci. A zároveň tak snížit náklady na čištění ve fotovoltaických systémech v suchém a vlhkém prostředí.

Společnost Nanoveu uvedená na seznamu ASX uvedla, že úspěšně rozšířila svou sadu produktů Nanoshield. Ta údajně zahrnuje tvrdý povlak řady E, antimikrobiální povlak, který je samoudržovací, proti znečištění, antistatický a hydrofilní.

Transparentní povlak, který byl vyvinut z antivirových produktů společnosti, byl původně navržen tak, aby inhiboval růst řas a lišejníků na solárních panelech. Uvedl, že růst řas je hlavním problémem pro solární systémy nasazené v tropických podmínkách. A pokud se nekontroluje, může způsobit až 26 % ztrátu energie ve výrobní kapacitě modulu. Kromě toho, že zabraňuje růstu řas, společnost uvedla, že hydrofilní a antistatické vlastnosti povlaku řady E inhibují písek, nečistoty a všechny další povrchové nečistoty ulpívající na panelech.

Generální ředitel Nanoveu Alfred Chong uvedl, že samočistící vlastnosti nátěru znamenají, že kontaminanty se smyjí dešťovou vodou.

Samočistící nano povlak

„Na rozdíl od vodoodpudivých nátěrů snižuje hydrofilní efekt úhel kapek vody, což umožňuje pronikání pod kontaminant,“ uvedla společnost. ,,Antistatické zbytky větších částic, jako je špína a písek, jednoduše sklouznou z povrchu.“

Chong tvrdil, že díky jedinečným vlastnostem povlaku je vhodný jako samočisticí řešení pro solární systémy ve vlhkém i suchém klimatu.

Nanoveu nabízí samočisticí řešení pro panely

„S tímto novým a jedinečným vývojem pracujeme na vytvoření Nanoveu jako atraktivního řešení pro zvýšení výkonnosti solárních aktiv po celém světě,“ řekl.

Znečištění solárních panelů zůstává hlavním problémem pro průmysl. Protože program fotovoltaických energetických systémů Mezinárodní energetické agentury (IEA-PVPS) odhaduje, že ušlé příjmy ze znečištění fotovoltaických modulů dosahují více než 71,5 mld. Kč ročně.

IEA-PVPS odhaduje, že v roce 2018 znečištění způsobilo nejméně 3 až 4 % ztrátu celosvětové roční produkce energie z fotovoltaiky. Očekává se, že se to zvýší na přibližně 4 až 5 % a letos na 134 mld. až 224 mld. Kč.

Nanoveu v současné době testuje účinnost produktu Nanoshield na Filipínách. Přičemž jako vhodná místa pro tuto technologii se identifikovaly solární projekty o výkonu 55 MW. Očekává se, že výsledky testů se zveřejní v první polovině letošního roku.

Nanoveu řekl, že Nanoshield se může aplikovat na další aplikace, jako např. lodě a trupy člunů, které neustále vyžadují ošetření.

Zdroj: pv-magazine, Vapol