Nová továrna na baterie v Turecku

Společnost Ford oznamuje partnerství se společností LG Energy Solutions. Společnosti se dohodly na vzniku nové továrny na výrobu baterií

Ford hodně sází na elektrifikaci své evropské modelové řady. Do konce desetiletí chce na tomto kontinentu prodávat pouze vozy poháněné bateriemi. Klíčovou roli v této strategii má začít hrát segment lehkých užitkových vozů. Na podporu svého postupu společnost oznamuje partnerství se společností LG Energy Solutions. Obě společností se dohodly na tom, aby v Turecku vznikla nová továrna na výrobu baterií.

Obě strany – společně s místním holdingem Koc – podepsaly nezávazné memorandum o porozumění. Jeho cílem je vytvoření nového společného podniku. Dohoda podléhá konečné dohodě všech tří zúčastněných stran.

Továrna na baterie společností Ford a LG

Ford chce se svými partnery vybudovat jednu z největších továren na výrobu bateriových článků pro užitková vozidla v Evropě. Nová továrna na baterie by měla vzniknout v průmyslové zóně v Baskentu nedaleko Ankary v Turecku.

Ford chce se svými partnery vybudovat jednu z největších továren na výrobu bateriových článků pro užitková vozidla v Evropě
Nová továrna na baterie by měla vzniknout v průmyslové zóně v tureckém Baskentu

Ford je přesvědčený, že projekt je na dobré cestě. Dále se očekává, že se začne stavět ještě letos a skutečná výroba se zahájí v roce 2026. Ford, LG a Koc se zavazují k roční výrobní kapacitě nejméně 25 GWh s možným rozšířením až na 45 GWh ročně.

Ford jako lídr v revoluci elektromobilů

„Společnost Ford pokračuje v rozvíjení našich plánů v oblasti elektromobilů, protože se snažíme být lídrem v revoluci elektromobilů,“ komentuje Lisa Drakeová, viceprezidentka Ford EV Industrialization. „Plníme závazek vyrábět baterie ve stejném regionu, kde vyrábíme elektromobily.

Továrna v Kocaeli je po Kansasu druhým výrobním závodem, kde se elektrická dodávka montuje
Ford E-Transit se v Turecku vyrábí od dubna 2022

Založení nového společného podniku se společnostmi LGES a Koc Holding položí pevné základy, které jsou zásadní pro vybudování prosperující budoucnosti elektromobilů Ford v Evropě.“

Spolupráce s Tureckem a Koc Holding

Turecko je klíčovým místem pro evropské operace společnosti Ford. Automobilka již desítky let spolupracuje se společností Koc Holding a obě společnosti provozují společný podnik Ford Otosan, který vznikl před více než 60 lety. Od dubna loňského roku Ford v zemi vyrábí pro evropské trhy model E-Transit. Továrna v Kocaeli je po Kansasu druhým výrobním závodem, kde se elektrická dodávka montuje.

Ani společnost LG není pro Ford novým partnerem. Tento technologický gigant dodává baterie pro Mustang Mach-E ze svého závodu v Polsku. Obě společnosti spolupracují již více než deset let.

Zdroje: motor1, TowPoint