Zařízení na odvod vody pro střešní FV systémy

Portugalský startup Solarud vyvinul způsob, jak eliminovat znečištění kolem rámů FV panelů s nízkým sklonem. Zařízení odvádí vodu, která by jinak zůstala stojatá na povrchu modulů.

Portugalský startup Solarud odhalil zařízení na odvod vody, které lze připevnit k solárním modulům, aby se vyřešily problémy s prachem a znečištěním.

„Kus je použitelný na panely, které mají výšku rámu 40 mm, 35 mm nebo 30 mm a tloušťku mezi 8 mm a 11 mm. Je vhodný pro moduly se sklonem mezi 3 a 20 stupni,“ řekl spoluzakladatel společnosti António Peres.

Zařízení se navrhlo s ohledem na střešní instalace, kde obtížná dostupnost a rizika související s výškou činí znečištění ještě větším problémem pro dodavatele provozu a údržby. I když zařízení nemůže nahradit čištění, které zůstává zásadní, „cílem se má stát zlepšit produkci energie mezi čisticími cykly tím, že se zabrání dopadu znečištění,“ řekl Peres.

Zařízení navržené s ohledem na střešní instalace

Zařízení na odvod vody pro střešní FV systémy

Společnost uvádí energetické zisky v průměru 3,5 %. Přičemž lepšího výkonu se dosáhne se solárními panely v poloze na výšku. Kdy znečištění spodní části modulu ovlivňuje všechny jeho tři dílčí řetězce.

V případové studii společnost ukázala zisky mezi dvěma stejnými řetězci ve stejné instalaci – jedním nainstalovaným se Solarudem a jedním bez.

,,Všechny moduly byly vyčištěny v týdnu nula a poté jsme porovnali výkon řetězců v týdnu 13,“ řekl Peres.

Společnost vyvinula a také vyrábí zařízení v Portugalsku. Je k dispozici pro hromadné nákupy. Počínaje 50 jednotkami za 100 EUR (2 505 Kč) nebo 2 EUR (50 Kč) za jednotku. Každý kus tak váží 6 gramů a má se vyrobit z recyklovatelného plastu odolného vůči UV záření pro jeho delší životnost.

Společnost se zaměřuje na evropský trh, ale distribuuje po celém světě. Jejími hlavními klienty jsou investoři a vlastníci projektů. Ti hledají rychlou návratnost investic, stejně jako společnosti O&M, které chtějí vedle úklidových služeb poskytovat i lepší výkon.

Zdroj: pv-magazine, Vapol