Valašské Meziříčí bude mít náměstí za peníze ze Zašové

Koncem roku instalovalo město Valašské Meziříčí v obci Zašová radar. Podle smlouvy se mělo jednat o radar úsekový. Obcí vede velmi frekventovaná silnice z Valašského Meziříčí směrem na Rožnov pod Radhoštěm a dále na Slovensko. Průjezdy obcí, zvláště ve večerních a nočních hodinách, mnohdy přesahovaly rychlosti 100km/h. Vzhledem k tomu, že se jedná o silnici první třídy, tak řešení zpomalovacích prahů nejsou možné. Obec Zašová proto rozhodla o zřízení úsekového měření, které by dostatečně a účinně zpomalilo průjezd obcí.


Obec samotná nemůže radar zřídit, protože se nejedná o obec s rozšířenou působností a tak sepsala smlouvu s Valašským Meziříčím. Smlouva je k dispozici k nahlédnutí na registru smluv v tomto odkazu. Ve smlouvě definovali, že se jedná o radar úsekového měření. Takto to prezentovali i občanům a i v navigacích např. „Waze“ se nám ohlásí, že vjíždíte do úsekového měření.

Koncem roku došlo k instalaci radaru a zahájení měření. Nicméně to, co následovalo, nemá s prevencí nic společného. Šlo čistě o co nejrychlejší „vyždímání“ peněz z řidičů do městské pokladny. Překvapení pro řidiče a dokonce i pro samotnou obec Zašová bylo hned několik.

Překvapení číslo 1 – počkáme až se pokuty nashromáždí

Pokuty město začalo rozesílat až přibližně po měsíci od zahájení měření. Tudíž mnoho řidičů se následně nestačilo divit, kolik pokut jim přišlo. Někteří zaznamenali i přes 50 pokut. Pokud by šlo o prevenci, tak by každý dostal první pokutu a ostatní by byly velkoryse zrušeny s upozorněním, že od okamžiku obdržení první pokuty budou následující nekompromisně vybírány. Tento postup by byl slušný k občanům a jednoznačně by potvrdil záměr prevence a nikoli „ždímání“ peněz z kapes lidí. Navíc naprosta většina pokut je za rychlosti 55-59km/h.

Překvapení číslo 2 – radar měří něco jiného

Radar neměří deklarované úsekové měření, ale i okamžité, což je v rozporu se smlouvou a vyvolalo to dost emocí. Jestliže víte, že se jedná o úsekové měření, tak klasicky před začátkem obce sundáte nohu z plynu a projedete tak, jak jezdíte celý život, aniž byste někoho za sebou i před sebou ohrozil a průjezdové měření je bez problému. V tom případě, je logické, že na vstupu máte například 56km/h, ale o kousek dál už jen 45. Celkově to dává příležitost pro synergii plynulého provozu při dodržení bezpečného průjezdu. Navíc se deklarovalo, že jde o úsekové měření, ale přidalo se skrytě i okamžité, o kterém nebyla ani zmínka. Je to jasná snaha o podlé jednání ze strany města.

O porušení smlouvy se podle konstatování představitelů města nejedná. Údajně součástí úsekového měření je měření okamžité rychlosti. Každý vzdělaný člověk samozřejmě ví, že součástí úsekového měření není měření okamžité rychlosti. Pro měření úsekové rychlosti vám postačuje čas vjezdu, čas výjezdu a vzdálenost mezi měřením daného času. Okamžitá rychlost při tom není potřeba, ba dokonce je chybou to takto počítat. Jedná se pouze o výmluvu města, že porušili smlouvu. O měření okamžité rychlosti na výjezdu z obce ve smlouvě není ani zmínka. To, že dotyčný radar obsahuje i měření okamžité neznamená, že musí být zapnuté, když smlouva toto nemá.

Překvapení číslo 3 – radar měří na výjezdu z obce

Radar měří i na výjezdu z obce do volného prostranství, kde je povolených 90km/h. Toto je naprosto nestandartní a s prevencí nemá nic společného. Uznejte sami, že na výjezdu z obce zrychlují všichni na potřebných 90km/h a většinu pokut navíc udělili za rychlosti kolem 57km/h. To znamená logické plynulé zrychlování při výjezdu z obce z 50ti na 90km/h, kde se navíc nejedná o nebezpečný úsek. Tato situace je navíc zcela zjevnou snahou města Valašské Meziříčí vytáhnout z kapes lidí co nejvíce peněz a s úsměvem je použít v rozpočtu a obci Zašová se vysmát. Přiložené snímky dokazují, že se vyjíždí do „pole“ kde nic není, o to je ta zákeřnost měření zjevnější.

výjezd z obce Zašová v souvislosti s radarem
Výjezd z obce Zašová

Překvapení číslo 4 – radar obci nedá ani korunu z rychlosti

Obec Zašová z vybraných pokut nemá ani korunu. Asi je pochopitelné, že obci šlo o zlepšení bezpečnosti. Jestli ale město za 45dní vybere 12mil. a tímto tempem to na konci roku může být 100mil., tak je to přinejmenším na rozvázání stávající smlouvy a vytvoření nové, za daleko výhodnějších podmínek. I kdyby to měla být nefinanční podpora umístění strážníků na řízení provozu při výjezdu z obce, v kritické denní špičky.

Je naprosto legitimní snahou obce, aby se snížila rychlost a jezdilo se podle předpisů. S tím nemají problém ani ti co zaplatili pokuty. Všichni víme a vědí to i úředníci, že cíle by se dalo dosáhnout slibovaným úsekovým měřením. Výsledek zklidnění průjezdu obcí by byl stejný i bez toho, aby se zákeřně vybíraly peníze z pokut okamžitého měření na výjezdu z obce do volného prostranství.
Ti, co znají, jak je to z výjezdem z obce z vedlejší silnice na hlavní silnici směrem na Rožnov, tak vědí, že při hustém denním provozu pro zařazení na hlavní silnici musí vyjet tak, aby neomezili projíždějící kolonu vozidel a vlezli se do vhodné mezery v koloně. Při té příležitosti sešlápnou plyn a „cvak“, mají pokutu a na tachometru 57km/h. Takzvaný výjezd z obce za 500Kč. Asi je naivní doufat, že za vybrané peníze postaví město v obci své strážníky, kteří budou provoz ve špičku řídit.

Nyní menší statistika

Vše je za 45 dní od začátku tohoto roku:
16 281 pokut vybráno za 45dní
12 091 200 Kč celková hodnota pokut za 45dní
0 Kč získala obec Zašová za to, že město Valašské Meziříčí vybralo 12mil. za 45dní
52 ks pokut získal jeden subjekt za 45dní (to muselo bolet).

Radní našli způsob jak naplnit městskou pokladnu

Z výše uvedených dat vidíme, že pro město Valašské Meziříčí je to snadný zdroj do městské pokladny a tímto tempem na jednom měřeném úseku v obci Zašová můžou do konce roku vybrat až 100mil.Kč z jednoho „úsekového“ měření. Při takové sumě je jasné, že nejde o bezpečnost, ale o peníze a snad můžeme jen doufat, že se radní města nepopadají smíchy za břicho, jak s obcí Zašová vypekli a ty strážníky za vybrané pokuty zde ve špičku na řízení provozu nasadí.

Mimochodem již řadu let obec usiluje, aby se zlepšil výjezd z obce a nedaří se jí to. Za tu obří sumu, co město vybralo a vybere, by se řešení jistě našlo. Jenže ty peníze nejsou určené pro obec, ona je jen zdrojem příjmu pro městskou pokladnu.

Být obcí Zašová, tak smlouvu zruším a udělám pro obec novou výhodnější, například s Rožnovem pod Radhoštěm, při zachování slušného chování k občanům a skutečné prevenci dodržování rychlostí v obci. Je s podivem, že si představitelé obce nechají od města takto kálet na hlavu a nic s tím neudělají, když smlouva mluví jasně a i výpovědní podmínky jsou snadné.

Závěrem lze shrnout, že pro řadu měst v ČR je evidentní, jaký je to zdroj příjmu. Vznikají mnohdy nesmyslné a zákeřné radary, které nemají s bezpečností nic společného a slouží jen pro tahání peněz z lidí.

Zdroj. DV

23 Comments

 1. Stačí dodržovat zákon o silničním provozu a je po problému. Bohužel autor k jeho porušování přímo vybízí….

 2. Za 1. Má se jezdit 50. V obchodě taky neukradnete lízátko s tím, že je to jen za 5 Kč a že To nikomu neublíží. Udivuje mě, že všichni brečí, že dostanou pokutu za porušování zákona. Pak ti sami lidé sedí v hospodě, nadavajic na mládež ve smyslu „Joo, jak jsme bývalí my mladí, tak když byl průser ve škole, tak jsem dostal vyfackovano od učitele a pak i doma. Dneska ty rozmazlene děti přijdou s rodici do školy a vyskakuji si na učitele… Fuj!“
  Za 2. Usekove měření ano, ale okamžité ne? Měření rychlosti pro cizí ano, ale pro místní ne? Před zákonem jsme si všichni rovni a kdyby teď někdo srazil v Zasove chodce a jel by 70, tak by se křičelo úplně jinak. (a co kdyby to byl někdo z tvé rodiny, milý čtenáři? Nebo tvé dítě?)
  Za 3. Už mě nic nenapadá. Snad jen že taky nejezdím úplně vždy 50. Ale nestezuju si, když pak dostanu pokutu.

  • Ja s vámi souhlasím ale řeknu vám jen jedno ja dostal od valmezu pokutu za 55km /h ale proč.protoze sem zrychlil.abych objel pana na kole jelikož jet ve valmezu už v tak hustém provozu 20kou je blbost. Valmezu jde ne o prevenci ale o vytriskani peněz. A je jim jedno jak.

 3. Nemám vůbec problém že se v Zašové měří, ale, ale jak už autor zmiňoval ve výjezdu z obce vyjíždíte mezi pole kde nic není a kdo obec Zašovou zná ví že značky konec obce jsou docela dost daleko od poslední zástavby……..

 4. Má se sice jezdit 50, ale povinností ať již státní, či městské policie je prevence. A v tom má autor pravdu. Ty radary, co měří okamžitou rychlost nemají s prevencí nic společného. Navíc v Zašové se nejedná o klasické „budky“, na které jsme zvyklí, ale o kamery na kandelábrech, které řidiči znají z úsekových měření. Rovněž cedule, upozorňující na měření jsou na první pohled stejné, jako ty, co bývají na měření úsekovém, jenom toto sousloví neobsabují. Ale řidič se má věnovat provozu a ne dopodrobna číst, co je na cedulích napsáno. Takže jasná past na řidiče. A „nejúžasněkší he umístění kamery před autobudovou zastávkou. Je prakticky přímo proti výjezdu z vlastní obce. Kdo to tam trochu zná, ví, že hned vedle cesty z VM do Rožnova je železniční trať a přejezd na cestě směřující do obce. A pokud někdo z obce odbočuje vlevo na tu frekventovanou silnici, kde se měří, musí stát před přejezdem, protože kdyby si najel blíž ke křižovatce, tak by stál na přejezdu, tak když sr objeví trichu větší mezera mezi „štrůdkem“ aut od Rožnova a VM, tak vyrazí, aby se zařadil co nejrychleji a nikoho neohrozil, či neomezil a vtom ho zachytí radar, protožr jeho momentální rychlost v křižovatce je nad 50 km/h. A už platí. Toto je čostá Camfrlovina (Camftla – šéf MP ve VM), jak jakýmkoli způsovem vybrat co nrjvíc peněz. A pokud je cíl vybrat co nejvíc prněz, pak logicky distává nafrak prevence bezpečnosti, orotože ta, kdyby fungovala, tak si MP VM nevydělá ani na boty svých pochůzkářů. Ovšem, největší svinstvo spatřuji v tom, že Zašová z těch peněz nevidí ani korunu. To je hajzlovina orvního řádu. VM by su mělo účtovat pouze pořízení, provoz a údržbu systému, ostatní peníze by měly náležet obci Zašová, v jejímž katastru je systém instalován.

 5. Argumentace, že se má jezdit 50 jsou jen alibistické řeči těch co si nevidí na špičku nosu. Ty samé lidi nezajímá, že je to v rozporu se smlouvou a ti sami lidi nedodržují řadu jiných věcí(hoď kamenem kdo je bez viny). Jestli že je většina pokut kolem 56km/h, a to ještě na výjezdu z obce, tak to není nic jiného než zlatý důl pro měšťáky a z bezpečností to nemá nic společného. A´t si o tom ti alibističtí padesátkáři myslí co chtějí.

 6. Jo nápad, aby za ty peníze tam dali strážníky ve špičku řídít výjezd ze Zašové je dobrý. Nicméně jestli s obcí takto vyje.ali, tak pochybuju, že pro to hnou prstem. Jde o to vydělat peníze a né pomoc obci s bezpečností.

 7. Až se budou všichni šoféři čučet na tachometr, tak tam někdo někoho zvalí na cestě. Ale pojede předpisově.Demence funguje všude.

 8. Nikdo neví kde je Zašová, ale všichni vědí jakou rychlostí tam projížděli.

  Např. já jsem v době největšího provozu mezi RpR a VM tedy v 15,30 jel středem obce Zašová více jak 70 km/h po odečtu. A v této rychlosti jsem navíc hledal, kde jsou měřidla. Tady mi něco smrdí, bych řekl.

 9. Tyto radary nemají s bezpečnostní nic společného! Je to šikana řidičů! Každý kdo toto prosazuje by měl dostat do držky!

 10. V Hranicich hledim jak pako na tachometr aby jsem neprekrocil rychlost o par km a malem sem zrakvil pani na prechodu co mi tam vlezla .Uprimne pokud bych ji neco udelal tak nez bych sel sedet verte ze bych vzal krompac a ty radary vyskubal . S bezpecnosti to nema spolecneho vubec nic . Jak casto jste videli nekoho letet pres Zasovou ?? Vzdyt se jede v kolone tam i zpet . Seridit radar na sedesat pet tak nevyberou ani korunu .

 11. Dobrý den, radar je zaplacen, dokonce i skoro lidským životem… dnes ráno 31.3. cca v 7 hodin došlo k nehodě osobního auta s vlakem. Chtěl jsem se zeptat, jestli čekáte na první křížek, aby jste mohli začít budovat bezpečnejší křižovatku ?? Od doby kdy jse naistalovali “ono zařízeni “ se to moc nezlepšilo. Dokonale jste však zablokovali výjezd vjezd ve špičkách….

 12. a proto před Zašovou zpomalím na 30-35 kmh, držím je od cedule až za ceduli konce obce a ZÁSADNĚ nepouštím nikoho od přejezdu ani k JZD, i když tam stojí fronta blbečků; ať si to ti vidláci užijí i s tou kolonou za mnou…

  • Ale řidiči na výjezdu že Zašová za ty radary nemohou to všechno zajistilo vedení obce Zašová jejímž starostou je pan Jiljí Kubických a ten nakonec podepsal novou smlouvu s a povolil i okamžitou rychlost a to vše v tichosti aby to náhodou nezjistili obyvatelé obce,musím dodat že původní smlouva o pronájmu sloupů na umístění radar byla na 50 000/rok a novà je na 100 000.

 13. Pro autory článku: Hodně by pomohla obrazová dokumentace, ze které by bylo možné určit souřadnice. Ty by se pak po internetu rozšířily do různých databází pro navigace a zisky těchto lupičů by pak nebyly tak astronomické.
  A taktéž by velmi pomohlo zveřejnění informací o radaru co nejdřív. A ne si až za 3 měsíce stěžovat, že vybrali šíleně moc na pokutách.

 14. Celou dobu jsem jel po obci předpisových 50 možná i míň, za mnou navíc i krásná kolona a do toho tam ještě pršelo. No a ty kurvy mi na výjezdu z obce taky změřili 56 km/h. Toto měření je fakt prasárna na úrovni toho, co prováděli při měření rychlosti v Praze v tunelu Blanka.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*