Fyzická tlačítka zůstanou ve vozech Hyundai

Jihokorejská značka Hyundai se nevzdala konvenčního ovládání a chce si zachovat ve vozech fyzická tlačítka

Stejně jako většina automobilek tak i Hyundai se pustil do dvou obrazovek a na palubní desku umístil displeje podobné tabletům. Jihokorejská značka Hyundai na to však jde jinak, protože se nevzdala konvenčního ovládání a chce si zachovat ve vozech konvenční a fyzická tlačítka.

Zatímco mnohé konkurenční značky zjednodušují své interiéry tím, že většinu funkcí integrují do středové obrazovky, spousta funkcí uvnitř vozu Hyundai je stále přístupná pouhým stisknutím tlačítka. A to zejména kvůli bezpečnosti.

Fyzická tlačítka v nejnovějším voze Hyundai Kona 2024

Na obrázku je nejnovější vůz Hyundai Kona 2024 s dvojicí 12,3″ displejů a spoustou konvenčních tlačítek spolu s několika knoflíky. Sang Yup Lee, šéf designu Hyundai, řekl australskému časopisu Cars Guide, že důvodem rozhodnutí zachovat staronové ovládací prvky jsou obavy o bezpečnost: „Když řídíte, může být těžké dotykovou obrazovku ovládat. Ale když se jedná o tvrdé tlačítko, dá se snadněji vnímat, cítit a ovládat.“

Hyundai Kona 2024 má dvojici 12,3" displejů a spoustou konvenčních tlačítek spolu s několika knoflíky
Hyundai Kona 2024 má stále uvnitř fyzická tlačítka

Dále zmínil, že Hyundai si ponechá pevná tlačítka tak dlouho, jak to jen půjde. Nicméně Lee připustil, že se stalo otázkou času, kdy se většina funkcí zabuduje do dotykového displeje. Měl na mysli vozidla vybavená systémem samočinného řízení 4. úrovně. V takovém případě by vůz neměl potřebovat ani volant nebo pedály.

Co znamená řízení 4. úrovně

Podle definice Společnosti automobilových inženýrů znamená automatizace úrovně 4, že není nutný žádný lidský zásah. V takovém případě by používání dotykové obrazovky nepředstavovalo bezpečnostní riziko, protože veškeré řízení by vykonávalo samotné auto.

Hyundai jako držitel tradičního ovládání

Jihokorejská společnost Hyundai zatím zůstává u tradičního fyzického ovládání. Dokonce i vůz s futuristickým designem, jako je elektrický sedan Ioniq 6, má mimo dotykový displej stále zkratky pro ovládání klimatizace a dalších často používaných funkcí. Přijde den, kdy se vše přesune dovnitř velké obrazovky. Avšak prozatím, když ještě řídíme svá auta, je podle Leeho „nejbezpečnější mít oči na silnici a ruce na volantu“.

Zdroje: motor1, TowPoint