Morgan Super 3: Smysl je zbytečný

Z hlediska použitelnosti je 2023 Morgan Super 3 přinejlepším způsob přepravy. Přepraví vás rychleji než chůze. Pro pragmatického člověka je téměř zcela zbytečný. A o to právě jde. Super 3 není ani automobil, ani motocykl, není určen k tomu, aby byl užitečným nástrojem pro jakoukoli situaci. Je výhradně o zábavě, a to o velké zábavě.

Fangio Dreaming

Právě když se vykláníte z levého boku Morganu Super 3, opíráte se o volant a díváte se přes vnější levé přední kolo a jeho cyklistický blatník, ucítíte to. V tu chvíli jako byste se přenesli o 70 let zpět, do prvních dnů Formule 1. Připadáte si jako Fangio závodící s Ascarim, Brabhamem, Hawthornem a Mossem na nějaké venkovské silnici, která stojí místo závodní dráhy.

V té levotočivé zatáčce se vykláníte z vozu, protože v těchto sedadlech je jen málo bočních opěrek, o kterých se dá mluvit. Což je částečně artefakt dobového designu a částečně proto, že velké opěrky by ještě více ztížily nastupování a vystupování z vozu. U pravostranných je to snazší, protože se můžete opřít o bok „auta“.

K tomu, abyste se vyklonili z kabiny, je třeba trochu přibrat. Tříbodový bezpečnostní pás vynalezli až rok po Fangiově odchodu do důchodu a je to studená sprcha. Vše od podpaží nahoru je vždy mimo vozidlo, a přestože se zákony o přilbách v jednotlivých státech liší, doporučujeme celoobličejovou přilbu kvůli ochraně před hmyzem a nárazy kamení stejně jako kvůli iluzi bezpečnosti. Morgan uvádí, že Super 3 nabízí určitou ochranu při čelním nárazu. Nicméně nebudeme si nic nalhávat o nejpravděpodobnějším výsledku srážky ve vysoké rychlosti.

Řízení Morgan Super 3 vyžaduje zkušenosti

Zážitek z rychlosti je v tomto voze prostě niternější a nefiltrovanější než v téměř jakémkoli jiném. Kokpit je maličký a jedna ruka ze Super 3 téměř vždy visí ven. Ať už řídíte, nebo jedete. Čelní sklo, jaké je, je téměř výhradně kosmetické. Sledujete, jak se přední kola pohupují na nerovnostech a projíždějí zatáčky. Obličej máte ve větru a zadek několik centimetrů nad zemí. Je to nejblíže tomu, jak se můžete přiblížit řízení raného závodního vozu, aniž byste si ho koupili. Jakmile se vám to podaří, je to vzrušující.

Pokud se váš místní prodejce nenachází na vrcholku hory, vaše první zkušenosti s řízením Morganu Super 3 z roku 2023 zahrnují městské ulice a dálnice. Předchozí zkušenosti s jízdou na motocyklu jsou výhodou. Jako motocykl je Super 3 klasifikován podle federálních zákonů, ačkoli všechny státy kromě jednoho jej uznávají jako „autocykl“ a nevyžadují motocyklový průkaz. Pokud sledujete řeč těla každého auta kolem sebe, vyhýbáte se mrtvému úhlu a obecně předpokládáte, že se vás každé jiné vozidlo na silnici snaží aktivně zabít, bude vám Morgan připadat jako stará známá věc.

I když vám nevadí, že řídíte tříkolovou vanu kolem návěsů, může to být prvních zhruba sto kilometrů trýznivý zážitek. Navzdory svému miniaturnímu průřezu je Super 3 velmi náchylný na boční vítr a díky extrémně rychlému převodu řízení snadno přeženete kompenzaci, když vás někde zafouká. Morgan říká, že Super 3 jede 210 km/h, pokud máte dost odvahy, ale cokoli nad 130 km/h začíná být riskantní. Stejně jako na všechno v tomto voze je třeba si zvyknout. Než si zvyknete, může být naprosto děsivé.

Kromě rychlého a těžkého řízení je to celkem snadné

Při otáčení volantem v rychlostech na parkovišti zažijete zážitek z historických sportovních vozů, když napínáte bicepsy, ale záběr spojky je příjemně odvážený a snadno se moduluje. Pětistupňová manuální převodovka pochází z Mazdy Miata třetí generace. Její přehazovačka je téměř dokonalá. Přirozeně nasávaný řadový tříválec Ford pod kapotou nemá rád volnoběh, ale jakmile ho dostanete nad 2 000 otáček, je ochotným spoluhráčem, ačkoli není třeba ho vytáhnout až k červené hranici, kde začne brzy padat. Na omezovač také narazíte dřív, než otáčkoměr zabliká červeně, takže krátce podřadíte a je to.

Křivka učení se řídit Morgan Super 3

To je právě to, co se týká modelu Morgan Super 3 z roku 2023. Čím déle s ním jezdíte, tím více mu rozumíte a tím více si ho užíváte. Zpočátku se ty hubené přední pneumatiky a jejich malé styčné plochy zdají být zralé na nedotáčivost a vy zjistíte, že vás to na rychlostním limitu baví víc než dost na to, abyste na něj tlačili víc. Nakonec to ale uděláte a zjistíte, že mají docela velkou přilnavost. Na skidpadu jsme viděli průměr 0,79g a z Morganu jsme vymámili 27,9 sekundové osmičkové kolo s průměrem 0,6g, jehož pomalost souvisí jak s výkonem 118 koní a 111 N.m, tak s malými kontaktními plochami.

Tedy alespoň v kontrolovaném prostředí. Na testovací trati, kde do ničeho nenarazíte, jsme se s vozem Super 3 pohodlně vrhali dostatečně prudce. A to za účelem dosažení skutečné přetáčivosti, kterou jsme díky rychlému řízení jednoduše zachytili. Její vyvolání však většinou znamenalo zablokování brzd, což můžete udělat, protože zde není ABS, nebo zablokování zadního kola tím, že pokazíte podřazení na patu. Naštěstí má dlouhý brzdový pedál vynikající cit. Takže brzdění na prahu je hračka, tak snadné, jak jen může být, takže se jen nesmíte nechat unést.

Přesto tři malé styčné plochy mohou udělat jen tolik. Náš nejlepší výsledek při brzdění byl 40,5 , při zpomalování z rychlosti 100 km/h na doraz. Což je delší doba než u průměrného malého SUV. Stejně tak sprint z 0 na 100 za 6,1 sekundy není nic, o čem by se dalo psát. Nicméně v takovém voze je to rozhodně vzrušující. Při dostatečně ostré jízdě jsme dokonce vyprovokovali protáčení kol při řazení na 1-2 a 2-3 nahoru.

O pud sebezáchovy se nebojte, ozve se

V reálném světě se však váš pud sebezáchovy ozve mnohem dříve, než s tímto Morganem pojedete dostatečně ostře, abyste se dostali na bok. 15 až 20 kilometrů za hodinu za povolenou rychlostí je zhruba tolik, kolik chcete jet. A ponechává vám dostatek prostoru pro včasné brzdění, správné řazení a vyjíždění ze zatáček bez zablokování kol nebo protáčení jediné zadní pneumatiky. Opravdu špatné řazení a zablokování zadního kola je asi jediný způsob, jak to na silnici opravdu pokazíte. A vyhnete se tomu jednoduše.

Skutečně si dávejte pozor na to, abyste zapomněli, jak daleko vyčnívají přední kola. Sedíte tak daleko v jejich středu, že snadno omylem narazíte do obrubníku, když se snažíte zaparkovat dostatečně blízko benzinové pumpy, aby hadice dosáhla na středovou plnicí pistoli. Tento výtvor je mnohem širší, než se zdá zevnitř nebo zvenčí.

Morgan

Morgan Super 3 nabízí další příslušenství

Tříkolku si kupujete pro jeho drsné, srdce drásající vzrušení, ale má i jisté ústupky v civilnosti. Většina z nich souvisí s chladným počasím, včetně volitelných vyhřívaných sedadel a vyhřívání prostoru pro nohy, které fungují docela dobře. K dispozici máte také dvoudílný kryt tonneau, který když rozdělíte na polovinu, zakryjete pouze stranu spolujezdce. Zabráníte větru, když tam nikdo nesedí, i když se při bočním větru trochu třepotá.

Když se kryt nepoužívá, lze jej uložit do malého kufru. To je spolu s batohem asi tak všechno, co se tam vejde. Nicméně je to lepší než nic, a způsob, jakým je obráceně odklopený, vypadá v otevřeném stavu skvěle. K dispozici je také volitelná uzamykatelná přihrádka pod sedadlem spolujezdce, kterou se vyplatí koupit už jen proto, abyste měli kam bezpečně uložit technický průkaz a pojištění.

Další příslušenství (kterého je celá řada) je otázkou preferencí. Vnitřní síťka na náklad toho moc nepojme, a pokud máte krátké nohy, mohou se vám očka zařezávat do kolen. Sedadlo se nenastavuje, volant a pedály ano. Bohužel 76 cm rozvor je asi tak krátký, jak jen můžete mít a přitom pohodlně řídit. Naše testovací vozidlo nemělo nainstalovaný držák na mobilní telefon, nástavec na GPS ani držáky na nápoje, ale všechny se zdají být užitečné a montáž držáků na nápoje na boční lamely mimo vozidlo se zdá být hloupou zábavou. (Pokud plánujete jíst nebo pít za jízdy, pořiďte si modulární helmu.) Zda se vyplatí měkké nebo pevné nákladní kontejnery a zadní nosič zavazadel, záleží pouze na tom, jak daleko si opravdu myslíte, že s takovým vozidlem na jeden zátah dojedete.

A cena?

Ptáte se na cenu? Téměř 54 000 dolarů (1,3 milionu Kč) na začátku je to hodně peněz za něco, co bude v nejlepším případě druhým nebo třetím vozem, ale jakou cenu dáte za zábavu? Téměř nic jiného, co si za tyto peníze můžete koupit, nebude zdaleka tak zábavné a nevzbudí takovou pozornost. Také máte téměř jistotu, že budete jediným člověkem ve městě, který ho má, takže je vzácnější než Ferrari a mnohem dostupnější (za předpokladu, že umíte dělat řidičské triky v kokpitu a z kokpitu).

Morgan Super 3

Můžete také udržet náklady na uzdě tím, že se vzdáte téměř nekonečného seznamu možností, z nichž většina jsou estetické úpravy. Drtivá většina příplatkové výbavy za 11 000 dolarů (260 000 Kč) v našem testovacím voze byla vizuální, nikoli funkční. Na druhou stranu, pokud si můžete dovolit vyhodit peníze za luxusní SUV střední třídy za tříkolku, rozpočet pravděpodobně není vaším největším problémem, takže se vyblbněte na úpravách – v katalogu je spousta zábavných věcí.

Morgan Super 3 z roku 2023 je prostě zábavný, a to je vše, na čem záleží. Zapomeňte na všechna slova na P, jako je praktický, pragmatický a bezúčelný, a soustřeďte se na toto: účel. Cílem modelu Super 3 je vykouzlit úsměv na tváři – na vaší, když s ním jedete, a na vaší i na tvářích ostatních, když ho uvidí. Nikdy si neužijete více zábavy při legálních rychlostech, a to je skutečný smysl.