Monstrum se třemi řadami sedadel

Hennessey se s každým novým modelem překonává. Nejnovějším konceptem z dílny amerického úpravce nejen muscle aut je šestikolový elektromobil, monstrum, které má našlápnuto překonat několik rekordů.

Úpravce Hennessey je v našich končinách poměrně neznámý, ale za velkou louži si vydobyl jméno úpravou domácích muscle car. A po vzoru megalomanství Spojených států mluvíme ne o stovkách, ale o tisících koní.

Monstrum které jste na silnici ještě nepotkali

Za všechny příklady vzpomeňme Hennessey Venom GT, který je postaven na základech Lotusu Exige. Ale spoléhá se na 7,0 litrovou V8 naladěnou na 1 082 kW (1 470 k). Nebo nejnovější počin Hennessey Venom F5 o výkonu 1 355 kW (1 842 k) s ambicí stát se nejrychlejším produkčním autem na světě.

Ale i americký výrobce musí reflektovat trend elektromobility. A samozřejmě udělá tak po svém. Project Deep Space, jako první plně elektrický koncept Hennessey nazývá, má pokračovat v nastaveném megalomanství. 6-kolové monstrum s délkou přes 6 metrů, cenovkou nad 3 miliony dolarů, šesti koly a třemi řadami sedadel má přijít na trh již v roce 2026.

Jedním ze superlativ je fakt, že se má jednat o nejrychleji akcelerující čtyřmístné monstrum. Z 0 na 200 mil to zvládne za hodinu, tedy 322 km/h. Dopomoci mu k tomu má celkem 6 elektromotorů. Každý umístěný v samostatném kole, a baterie, která umožní dojezd až 1 000 kilometrů na jedno nabití. Celkový výkon systému má přesáhnout 2 000 koní.

Zajímavostí je i netradiční uspořádání 4 sedadel do 3 řad. Řidič sedí vpředu uprostřed po vzoru McLarenu F1. Následují 2 samostatná sedadla a v poslední řadě je znovu jedno sedadlo uprostřed kokpitu.

Project Deep Space je součástí strategického plánu společnosti, která v průběhu následujících 10 let plánuje uvést až 3 nová vozidla na trh. CEO společnosti John Hennessey tvrdí, že interiér je hotov přibližně na 90 procent. A hmatatelný koncept bude představen již v roce 2024. O další dva roky později budou první kusy z celkového počtu 105 doručeny majitelům.

Monstrum Hennessey Venom 650R

Hennessey Performance Engineering je americký tuningový dům specializující se na úpravy sportovních vozů několika značek včetně Ferrari, Porsche, McLaren, Chevrolet, Dodge, Cadillac, Lotus, Jeep, Ford, GMC, Lincoln a Lexus. Založena v roce 1991 Johnem Hennesseym. Jejich hlavní zařízení se nachází 45 minut západně od Houstonu v Texasu v Sealy, Texas. Firma se zaměřuje na úpravu mechanických součástí pro výrobu vysoce výkonných vozů. Kromě výkonných automobilů ladí také pickupy a sportovně užitkové vozy, jako jsou Ford Raptors a Jeep Grand Cherokees. Pracují také na luxusních vozech, jako jsou Bentley a svalových vozech jako Dodge Charger a Challenger. Hennessey Venom 650R je jednou z prvních nabídek od tuningové společnosti. Venom 650R, dostupný jako balíček k Dodge Viper GTS z roku 1996, byl jedním z nejrychlejších silničních legálních vozů na světě.

Monstrum se šesti koly

Upgrady zahrnovaly modernizaci motoru, která využívala zvětšené vrtání válců. A delší zdvih ke zvýšení zdvihového objemu ze standardních 488 cu in (8,0 l) na 514 cu in (8,4 l) spolu s kovanými ocelovými ojnicemi (titanové tyče) a písty z kovaného hliníku; celá sestava byla poté vyvážena a navržena tak, aby celkový výkon dosáhl 650 hp (659 PS; 485 kW) při 5 800 otáčkách za minutu a točivého momentu 650 lb⋅ft (881 N⋅m) při 4 500 otáčkách za minutu, což zvýšilo kompresní poměr až na 10,5 :1. Na sání napájí soutěžní vzduchová komora 70milimetrová tělesa škrticí klapky a sací potrubí přizpůsobené portu. Na výfuku, sada laděných nerezových hlaviček posílala vyčerpané plyny zpět do 3,0palcového nerezového výfukového systému, který zachoval standardní katalyzátory, ale umožňoval je snadno obejít pro výkon na závodní dráze.

Nový software

Nový software pro řízení motoru zvýšil volnoběh na 1 000 ot./min, deaktivoval funkci 1-4 řazené převodovky. Zapnul chladicí ventilátory dříve a upravil překalibrované křivky paliva a zapalování. Balíček tohoto monstra završila modernizace karoserie VenomAero z uhlíkových vláken, která snížila hmotnost, přidala funkční kanály chlazení brzd spolu se zadním křídlem a optimalizovala přítlak. Všechny tyto úpravy umožnily vozu zrychlit z 0–100 km/h za 3,3 sekundy. Uběhnout 1/4 míle za 10,8 sekundy při rychlosti 209 km/h a pohánět. auto na maximální rychlost přes 350 km/h. Na přání byl k dispozici závodní brzdový systém Brembo a nastavitelný systém odpružení Penske s 30 variabilními nastaveními tlumení. Celkové náklady na balíček činily 2 600 000 Kč bez ceny akcií Viper GTS.

Zdroje: wikipeida, autobild.pluska, Vapol