Těchto 10 badatelů současné doby musíš poznat

Zjisti, jak tito moderní badatelé posouvají hranice objevování do nových výšek, ale také hloubek. Od nejhlubšího potápění v historii až po nejrychlejší výstup na Annapurnu. Těchto 10 hrdinů musíš znát.

Ať už stoupají na nejvyšší vrcholy světa v rekordním čase nebo objevují druhy v hlubinách oceánů, moderní badatelé přicházejí se svými dobrodružstvími do nových extrémů. Seznam se s těmito úžasnými muži a ženami, kteří se inspirují rekordy a překonávají je. Dokonce i ty vlastní. Od horolezectví a potápění v jeskyních, po antarktické expedice a freeskiing ve velkých horách. Sleduj tyto moderní průzkumníky, jejichž činy jsou teprve začátkem.

Těchto 10 badatelů a mezi nimi Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel umí jednu věc: sjezd z velkých hor. Tento profesionální freeskier a horolezec se stal prvním člověkem, který pokořil na lyžích druhou nejvyšší horu světa – K2. Podařilo se mu to v roce 2018. Prošel cestu, která se dříve stala nereálnou.

Poté, co se mu podařilo přepsat historii, Bargiel mluvil o výzvách. „Jsou jedna nebo dvě kluzké části, kde musíš vstoupit ve správný čas, jinak nebudeš v bezpečí. Tak, aby sníh nebyl moc tvrdý a ani moc měkký. Tak, že tam není nebezpečí lavin a slunce svítí přesně tam, kam potřebuješ. Není moc horko, jinak by ti na hlavu padaly kousky ledu.“ Bargielova expedice je označována jako otevření nové kapitoly horolezectví a objevování Himálaje.

Těchto 10 badatelů a mezi nimi Nirmal Purja

Nejvíce známý byl tím, že v co největší rychlosti ujel šest z nejvyšších světových vrcholů za jediný měsíc. Dnes už to neplatí, za pololetí totiž prošel všech 14 nejvyšších vrcholů. Nirmal ‚Nims‘ Purja se velmi rychle stává jednou z největších nepálských horolezeckých hvězd. Třetího dubna 2019 Purja vyšel na Annapurnu (do výšky 8091 metrů). Pokračoval na Dhaulagiri, Kanchenjunga, Everest a Lhotse. Sérii zakončil na vrcholu Makalu 24. května.

Purjovo dobrodružství nebylo bezproblémové. Po sestupu z Annapurny jeho posádka pomohla najít a evakuovat pohřešovaného lékaře, který se toulal cestou. Záchranné úsilí dalo Purjovi šanci pokořit rekord v rychlosti stoupání ten den podruhé. Na Kanchenjunge Purja se svým týmem našel a pomohl třem mužům, kteří trpěli dezorientací kvůli nedostatku kyslíku.

Do října 2019 byl rekord přejetí všech 14 světových osmitisícovek osm let. Jak zmiňujeme výše, Purja ve svém Projetc Possible prošel tyto vrcholy za šest měsíců. Opět přepsal historii. „Zkrátka jsem chtěl, aby každý viděl, co je možné. Jsem kluk z vesnice, který se narodil na farmě… Toto není jen můj projekt. Je to pro každého,“ říká Purja.

Těchto 10 badatelů a mezi nimi Leo Houlding

Spousta lidí tvrdí, že Leo Houlding je hlavní tváří moderního britského badatelství. Po těchto skalách začal šplhat, když mu bylo deset let. Pochází z Llanberisu v severním Walesu a v mladém věku se stal britským juniorským šampionem v lezení na umělé stěně. Objevil se v ikonických televizních pořadech jako Top Gear či Extreme Lives, kde projevil svou přirozenou schopnost stoupat náročnými trasami.

Těchto 10 dobrodruhů musíš znát

V roce 2013 Houlding vedl expedici na vrchol Ulvetanna Peak v Antarktidě, kde jeho posádka vytvořila novou trasu na severovýchodním hřebenu. Ne tak dávno dokončil svůj nejnovější projekt – pěší turistika 1 600 km na vrchol Spectre na Antarktidě – nejodlehlejší hory na světě.

Brian Kakuk

Brian Kakuk, který pomocí potápění objevuje jeskyně, je nedílnou součástí potápěčské komunity. Zaznamenává některé z těchto nejpůsobivějších expedic na světě. Z jeho domovské základny na Bahamách zkoumá panenské vraky a objevuje fosilní zbytky zvířat v zapomenutých jeskyních. Jeho skutečná vášeň však spočívá ve zmapování drsných jeskynních tunelů bahamských modrých děr. Kakuk se potápí prostorem až 103 metrů a zkoumá rozsáhlou síť více než 1 000 děr, ze kterých bylo dosud zmapováno méně než 20 procent.

Colin O’Brady

Výzkumník Colin O’Brady ve 22 letech překonal život ohrožující popáleniny. Drží rychlostní rekord badatelského Grand Slamu a stejně tak Sedmi Summitů (Severní a jižní pól + nejvyšší vrchy na všech sedmi kontinentech). Šel na nejvyšší vrcholy 50 amerických států 21 dní a pokořil je. Před ním to v historii zkoušelo jen 300 lidí.

Těchto 10 dobrodruhů musíš znát

To, co dělal dál, však skutečně získalo pozornost mnoha lidí. Po dokončení v prosinci 2018 se O’Brady stal první osobou, která prošla kontinentem Antarktida – sólo a zcela nepodporován. Svým sledovatelům na Instagramu napsal krátce po dokončení posledních 128 km za méně než 33 hodin toto: „I když uplynulých 32 hodin přineslo jedny z největších výzev mého života, mohu upřímně říci, že se jednalo o některé z nejlepších momentů, jaké jsem kdy zažil. „

Ocean Ramsey

Ocean Ramsey je nejznámější pro své potápění se žraloky, které pomáhá upozornit na úsilí ochránit je po celém světě. V lednu byla Ramsey natočena při potápění se samičkou žraloka modrého (great white) měřící více než šest metrů, čímž se její snaha dostala na titulní stránku zpravodajských středisek po celém světě. Ramsey žije v Oahu na Havaji a nadále freedivuje se svým týmem. Dosud plavala s více než 32 druhy žraloků.

Mike Horn

Mike Horn si svoji kariéru vybudoval na profesionálním výzkumu. Jihoafrický domorodec obeplul rovník, pádloval po celé délce řeky Amazonky a dokončil smyčku na polárním kruhu. Ve věku 52 let už nemá co dělat, prozkoumal celou zeměkouli. V roce 2019 absolvoval další velké dobrodružství, vyplul do Severního ledového oceánu a pěšky se vydal na severní pól.

Sarah McNair Landry

V 18 letech Sarah McNair Landry bez podpory lyžovala na Jižním pólu. V těchto19 letech dobyla Severní pól se psím spřežením. Stala se nejmladší osobou, která se dostala na oba póly. A to byl jen začátek.

Těchto 10 dobrodruhů musíš znát

V roce 2016 Sarah McNair Landry vedla expedici na kite-lyžích, spolu s profesionálními kajakáři, Erikem Boomerem a Benem Stookesberrym. Šli přes ledovou vrstvu Grónska, teprve poté uskutečnili první pádlovací splav arktické řeky. V úvodních fázích utrpěla zlomeninu zad, ale i přes bolest pokračovala dál.

Eric Hjorleifson

Freeski veterán Eric Hjorleifson se postupně transferoval z člověka, který byl plný entuziasmu v objevování nových dobrodružství, na pracanta za oponou. Když zrovna neobjevuje nové trasy ve svém domově Canmore v kanadské Albertě, navrhl a udělal grafiku k lyžím 4FRNT.

Byl také hlavní postavou projektu Hoji od Matchstick Productions v roce 2018, který byl vytvořen na základě jeho umělecké a dobrodružné kariéry v lyžařském průmyslu.

Victor Vescovo

V dubnu 2019 vedl podnikatel a investor Victor Vescovo vůbec nejhlubší ponor do Mariánského příkopu. Dosáhl hloubky 10 928 metrů a objevil tři nové druhy vodních živočichů. Během tohoto svého sestupu narazil v sektoru Challenger Deep na šneky a další stvoření, která nikdy předtím nebyla zaznamenána. Zkoumal i jiné z těchto oblasti jako například Sirene Deep či Mantle Rock.

Zdroje: redbull, Vapol