Výzkumný tým vyvíjí nejúčinnější solární článek na světě

Německým vědcům výzkumného týmu z Fraunhoferova institutu se poprvé podařilo zvýšit účinnost solárního článku na 47,6 procenta. To je ovšem rekord, který však platí pouze v laboratorních podmínkách.

Nejlepší a nejúčinnější solární článek s účinností 47,6 procenta

Vědci z Fraunhoferova institutu pro solární energetické systémy v německém Freiburgu vyrobili nejlepší solární článek, který se dosud vyvinul. A to čtyřnásobný solární článek s účinností 47,6 procenta. Podle ústavu to umožnila mimo jiné i nová antireflexní vrstva. Vývoj je milníkem.

Fraunhoferův institut pro solární energetické systémy již dva roky zkoumá účinné solární články. Cílem tohoto projektu se má stát vyrobit solární článek s účinností 50 procent. Účinnost určuje množství energie, kterou lze „sklidit“ z povrchu a přeměnit tak na elektřinu. Určuje si také náklady, spotřebu zdrojů a s tím spojenou i udržitelnost výroby.

Ve Freiburgu vyrobil výzkumný tým z Fraunhoferova institutu rekordní solární článek
Ve Freiburgu vyrobil výzkumný tým z Fraunhoferova institutu rekordní solární článek

Za normálních podmínek je tak účinnost běžných solárních článků nižší než 30 procent. Většina solární energie se tak proto nevyužívá.

„Nejudržitelnější forma výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů“

Tým vědců ve Freiburgu použil vícenásobný solární článek, který kombinuje solární články vyrobené z různých materiálů, a optimalizoval každou jednotlivou vrstvu. Vědci provedli procesní technologická vylepšení kovových kontaktů a nainstalovali vylepšené antireflexní vrstvy. To by snížilo odporové ztráty a také odraz na přední straně článků.

,,Jsme velmi potěšeni tímto výsledkem,“ řekl zúčastněný vědec Frank Dimroth. ,,Naší prací chceme přispět k tomu, aby koncentrační fotovoltaika byla ještě efektivnější a tím i konkurenceschopnější. Protože tak věříme, že jde o nejudržitelnější formu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.“

Vícenásobné solární články tak patří mezi ty nejúčinnější solární články na světě. Svůj nejvyšší potenciál rozvinou, když je sluneční světlo dodatečně svázáno čočkami na součástky o velikosti pouhých několika čtverečních milimetrů. Doposud však supersolární článek z Freiburgu dosahoval účinnosti pouze více než 47 procent a to v laboratorních podmínkách, kde lze tak sluneční záření koncentrovat mnoha způsoby.

Zdroj: spiegel, Vapol