Kulinářská cesta Itálií

Vesnice Cinque Terre jsou ideální pro vychutnání ligurských pouličních lahůdek u pobřeží

Vydejte se na kulinářskou cestu 7 praktických zážitků s jídlem a pitím, které můžete vyzkoušet v Itálii. Od citroníkových hájů na pobřeží Amalfi až po vinice v Dolomitech.

1. Ochutnávka a výroba olivového oleje v Puglii

Apulie produkuje více olivového oleje než kdekoli jinde v Itálii a Pietro D’Amico je jedním z olejových mágů v regionu. Výroba je z oliv ze staletých, organicky pěstovaných stromů – někdy se lisuje, jindy se prostě nechá olej vystoupat nahoru a sežene se lžičkou. Během prohlídky vás Pietro provede lisem, vysvětlí vám, jak vyrábí olej tradičními metodami i moderní výrobní linkou, a poté vás vezme na degustaci v typické pugliovské budově trullo s kuželovou střechou. Vstup je volný (zdarma).

2. Občerstvení ligurského pouličního jídla

Od pesta po focacciu, janovské kulinářské pouliční jídlo jistě zanechalo ve světě svou stopu. Místní šéfkuchařka a spisovatelka jídla Enrica Monzani vám ukáže, jak na to na své Janově Food Tour, která vás provede středověkými uličkami a ulicemi 19. století při hledání toho nejlepšího jídla ve městě. Představí vám nejstaršího italského cukráře, retro obchod s kořením a secesní kavárnu a mnoho dalších lahůdek. Poté se vydejte na jih do vesnic Cinque Terre, kde si na pobřeží vychutnáte další ligurské lahůdky. Je třeba počítat v přepočtu s cenou 2 300 Kč/osobu.

Vaječné těstoviny s lanýžem, které se nachází v lesích Umbrie; Kulinářská cesta Itálií
Lanýž z lesů Umbrie může přidat hloubku i těm nejjednodušším vaječným těstovinám

3. Lov lanýžů v Umbrii 

Město Norcia je jedním z italských gastronomických rájů a Palazzo Seneca – hotel s michelinskou restaurací – vás vrhne přímo na scénu. Jeho třída lovu lanýžů a výroby sýra ricotta je nepřehlédnutelná. Lov lanýžů vedený psem v národním parku Monti Sibillini končí venkovní lekcí výroby ricotty na poli. Konečný výsledek je pak součástí pikniku, který zahrnuje klobásy (vařené pod širým nebem), špaldový salát a místní vína. Tato idyla vychází od 20 tis. pro dva, včetně dvou nocí B&B.

4. Spojení přes víno v Alta Badia

Toto je centrum ladinské kultury v Alta Badia vysoko v jihotyrolských Dolomitech a toto etnikum, které žije v horách po tisíciletí, má stále svůj vlastní jazyk a zvyky. Oblastní půlroční program Nos Ladins („my jsme Ladinové“) umožňuje návštěvníkům dozvědět se o jejich kultuře. Typickým zážitkem může být pečení tradičních sušenek nebo ochutnávka místních vín. Na stránkách turistického sdružení se uvádějí termíny a ceny. A to zhruba od 590 Kč/osobu.

Zvednutí přípitku v Dolomitech
Malebná scenérie Dolomit je jako stvořená pro připití

5. Ochutnávka kulinářské cesty po Sardinii

Sardinie má tak zdravou stravu, že mnoho míst je označeno jako modré zóny (oblasti s vysokou úrovní dlouhověkosti). Desetidenní výlet Sapori & Saperi na oslavu Sardinie zahrnuje to nejlepší z ostrova. Budete pozorovat pastýře, jak vyrábí ricottu a sýr pecorino sardo, navštívíte solné pánve a vinařství, vyrazíte na oběd na lodi na lov tuňáků a dáte si lekci pečení chleba. Je třeba počítat s cenou od 61 tis. Kč/osobu.

6. Když ti život dá Amalfi citrony…

Citronové háje v Amalfi se staly po staletí ústředním bodem ekonomiky amalfského pobřeží, ale trestuhodná manuální práce s tím spojené snížení cen a příchod masové turistiky způsobily, že většina stromů zmizela. Salvatore Aceto má za úkol udržet tradici naživu. Vede prohlídky kolem své rodinné farmy na útesu nad městem Amalfi, provádí skupiny po terasách a zakončuje to kulinářskou ochutnávkou limonády a citronovým dortem. Tato prohlídka vychází od 590 Kč/osobu.

Včelí úly na terasovitém citrónovém háji na pobřeží Amalfi; Kulinářská cesta Itálií
Včelí úly sedí na terasovitém citrónovém háji na pobřeží Amalfi

7. Výroba těstovin alla Bolognese

Bologna je známá svými sfogline, (téměř vždy) ženami, které ručně rolují vaječné těstoviny lehké jako hedvábný šátek a plní je lahodnými náplněmi, od jednoduché ricotty a špenátu až po směs prosciutta, mortadelly a parmezánu, která se dává do tortellini. Naučte se, jak zacházet s těmi nejlepšími surovinami, v odpolední lekci od sfogline La Salumeria, jednoho z nejlepších lahůdek ve městě. Těsto na těstoviny připravíte od začátku, pak je rozválíte a vytvoříte tagliatelle, tortellini a tortelloni. Tato lekce vychází na 2 tis. Kč/osobu.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol