Studie: sucho je nejhorší za posledních 1200 let

Části USA jsou 22 let příliš suché a příliš horké. Vědci nyní zjistili, že takto sucho nebylo od roku 800. Klimatická krize je částečně zodpovědná za „mega sucho“.

Americký jihozápad postižený suchem

Od roku 2000 má část amerického jihozápadu, postižení suchem. Zásoby vody se zmenšují, úroda usychá, zvířata umírají žízní a lesy požírají požáry. A sucho pokračuje.

Podle vědců z USA se toto „mega sucho“ datuje jako nejhorší za 1200 let. Od roku 800 nebylo období, které by bylo tak suché jako období od přelomu tisíciletí. Vědci svá zjištění zveřejnili v časopise Nature Climate Change.

Podle studie dřívějšího předpokladu zní tak, že takové sucho nepamatují minimálně 500 let. Extrémně suché léto 2021 ale opět změnilo bilanci.

Téměř prázdná přehrada San Gabriel v americkém státě Kalifornie v dubnu 2021, sucho
Přehrada San Gabriel v americkém státě Kalifornie

Letokruhy jsou spojeny s obsahem půdní vlhkosti

Vědci ke studiu používají letokruhy stromů – ve vlhkých letech se tyto letokruhy v kmeni stromu širší, v suchých letech tenčí. Poté vědci použili data pozorování klimatu z minulého století, aby prokázali souvislost mezi šířkou letokruhů a obsahem vlhkosti v půdě. Tento vztah pak aplikovali jako operand na data z mnohem starších stromů. To vedlo k rovnováze půdní vlhkosti během dvanácti století.

Jednotná definice »mega sucha« neexistuje. Obecně by se to však chápalo jako sucho, které je závažné a dlouhodobé. Velké sucho trvá několik desetiletí. Během této doby mohou nastat i období, kdy je dostatek srážek. K ukončení sucha prostě není dostatek po sobě jdoucích vlhkých let. I v případě současného sucha na západě USA, bylo několik vlhkých let. Zejména v roce 2005 hodně pršelo.

Dřevo, Log, Pahýl, Pařez, Dřevěný, Letokruhy, Obilí
Letokruhy u stromu

Klimatická krize má vliv

To, že sucho neskončilo v tu chvíli, tedy po pěti letech, má částečně zadostiučinění změnu klimatu způsobenou člověkem. To neznamená, že by toto sucho nenastalo bez změny klimatu, řekl Park Williams pro New York Times. Studii provedl klimatolog z Kalifornské univerzity „Ale závažnost sucha má jen asi 60 procent toho, co bylo.“

Klimatické změny také zvyšují pravděpodobnost, že sucho pokračuje, uvádí studie. „Toto sucho je ve 22 letech stále silné,“ řekl Williams. Je velmi pravděpodobné, že má pokračovat. Několik předchozích velkých such z 1200letého rekordu by trvalo až 30 let.

Zdroj: spiegel.de, Vapol.cz