Panda z roku 1985: Evropský malý terénní vůz

Panda je v Itálii takovým kulturním fenoménem, že Fiat kdysi vydal dokumentární film o ostrově, kde Pandy převyšují počet obyvatel. Skříňový originál z pera designéra Giorgetta Giugiara vznikl v roce 1979. Za ta léta se jich prodalo tolik, že je dodnes potkáte v zapadlých uličkách v Římě nebo zaparkované na zaprášeném dvoře na venkově.

Pokud jste někdy byli v Itálii, viděli jste Pandy všude. Nyní máte příležitost přivézt si domů tento kousek Italianaty.

Tento Fiat Panda 4×4 Edizione Limitata z roku 1985 je v aukci na webu Bring a Trailer, který je součástí Hearst Autos. Rok 1985 byl pro původní Pandy posledním rokem výroby. Tento model renovovali v italské Bologni, než ho převezli přes Atlantik do Connecticutu.

Verzi Panda s pohonem 4×4 uvedla společnost na trh v roce 1983 a navzdory skromnému výkonu je to neuvěřitelně šikovný malý terénní vůz. Dodávala se s mírně zesílenou karoserií, na kterou namontovali celé hnací ústrojí s pohonem všech kol od rakouského specialisty Steyr-Puch. Ano, ta samá firma Steyr-Puch, která vyráběla původní Mercedes-Benz G-wagen.

fiat panda bring a trailer
Fiat Panda 1985

Co najdete u Pandy pod kapotou

Po otevření kapoty tohoto vozu Panda najdete spoustu věcí. A hele, tady je rezervní kolo. Pod ním se však skrývá čtyřválcový motor o objemu 965 cm3, který v rámci renovace přestavěli. Když byl nový, měl výkon 48 koní, a i když to možná nezní jako mnoho, jsou to italské koně. Ve skutečnosti sice nejedou rychleji, ale při jejich využívání můžete mávat rukama a dělat mnohem větší hluk.

A zachytili jste tu část o G-wagenu, že? Tohle autíčko je sice velké jako Danny DeVito, ale v terénu je stejně drsné jako Arnold Schwarzenegger v nejlepších letech. Tohle jsou Dvojčata z roku 1988 v automobilové podobě.

fiat panda bring a trailer
Fiat Panda 1985 – interiér

Tachometr ukazuje pouhých 61 000 km, ale to, co zde opravdu pečetí, je komplexní renovace. Kdybyste tuhle Pandu převrátili na střechu, což vzhledem k opeřené pohotovostní hmotnosti není fyzicky nemožné, mohli byste se najíst přímo z jejího spodku. Je čistá a upravená a připravená na to, aby si na blatníky nanesla trochu bláta.

Nevadí, že toužíte po nějakém hyperautě Ferrari, které nikdy nejezdí. Skříňový Fiat s terénními schopnostmi jako koza?

Zdroj: caranddriver, Vapol