SUV Polestar 4 se zbavuje zadního skla

SUV typu kupé již dlouho obětují výhled dozadu kvůli estetice. Polestar 4 z roku 2025 se zcela zbavilo zadního skla

V evoluci nepotřebné přírůstky neodpadávají jen tak svévolně. Jakmile se nějaký pozůstatek stává méně a méně potřebným pro přežití, nějakou dobu se zmenšuje, než nakonec nadobro zmizí nebo se z něj stane něco jiného. SUV typu kupé již dlouho obětují výhled dozadu kvůli estetice. SUV Polestar 4 z roku 2025 se zcela zbavuje zadního skla.

Více než jen chybějící kus skla

SUV Polestar 4 není tak fyzicky impozantní jako jeho větší sourozenec Polestar 3, který se označuje za elektrického konkurenta Porsche Cayenne. S délkou 4,84 m je model 4 o trochu delší než Porsche Macan.

Standardní prosklená střecha Polestaru je o něco málo níže umístěná než střecha německého vozu. Rozvor Polestaru 4 je také téměř o 20 centimetrů delší, což přispívá k výrazně vzdušnější kabině – navíc díky obrovskému skleněnému panelu nad hlavou, který se táhne až nad druhou řadu.

Model 4 ve dvou variantách

Polestar nabízí model 4 ve dvou různých variantách. Jednomotorová konfigurace s dlouhým dojezdem se spoléhá na synchronní elektromotor s permanentními magnety o výkonu 268 koní a točivém momentu 253 N.m. Tento výkon pomůže modelu 4 zrychlit z 0-100 km/h za 7,1 sekundy. Varianta se dvěma motory zvyšuje výkon na 536 koní a 506 N.m. V této verzi zrychlíte na 100 km/h za 3,8 sekundy.

Polestar odhaduje evropský dojezd podle WLTP na 609 km pro model s pohonem RWD a 579 km s pohonem AWD
S Polestarem 4 ujedete na jedno nabití minimálně 579 km

Obě varianty Polestaru 4 spoléhají na lithium-iontovou baterii vyrobenou společností CATL s využitelnou kapacitou 94,0 kWh. Polestar odhaduje evropský dojezd podle WLTP na 609 km pro model s pohonem RWD a 579 km s pohonem AWD.

Nabíjení

Co se týče nabíjení, 400V architektura Polestaru 4 přijme až 11,0 kilowattů střídavého proudu. To je dost na to, aby se z prázdného stavu do plného stavu dostal za přibližně 5,5 hodiny na 16ampérovém okruhu. Polestar uvádí, že nabití z 10 na 80 % by mělo trvat 30 minut.

Ještě k tomu zadnímu sklu…

„Změna je pro lidi bolestivá,“ řekl Thomas Ingenlath, generální ředitel společnosti Polestar, během rozhovoru před jízdou s prototypem. „Odstranění zadního skla není trik. Opravdu věříme, že jde o skvělou inovaci, která posune design a technologie automobilů kupředu. Doufám, že se nám podaří přesvědčit lidi, že to má velký smysl.“

Digitální zpětné zrcátko

Stále více nových vozů nabízí digitální zpětné zrcátko a Polestar 4 v tom pokračuje. Jeho jednotka přenáší obraz z kamery umístěné na střeše a výhled dozadu se zobrazuje v patřičně ostrém rozlišení, které je vybavené několika novými triky pro omezení blikání LED světlometů, které může být u většiny moderních digitálních zrcátek velmi rušivé. Přepínač na spodní straně přístroje jej přepne do klasického zrcátka.

Zdroje: caranddriver, Vapol