Mercedes-Benz třídy CLA s technologií EQXX

Mercedes-Benz přichází s konceptem třídy CLA, který se objevil v Mnichově na veletrhu IAA 2023 jako předzvěst nového elektrického vozu

Obecně platí, že pokud se vozidlo nabízí jak ve spalovací, tak v plně elektrické variantě, může být verze EV poněkud kompromisní. Mercedes-Benz však obrací scénář s konceptem třídy CLA, který se objevil v Mnichově na veletrhu IAA 2023 jako předzvěst nové platformy kompaktního vozu s elektrickým pohonem.

Elektrický koncept třídy CLA

Concept CLA-Class, založený na modulární architektuře Mercedes-Benz (MMA), se může pochlubit kluzkým designem, udržitelnými materiály v interiéru a firemním odhadem dojezdu 750 km podle optimistické stupnice WLTP.

Koncept CLA, založený na modulární architektuře Mercedes-Benz (MMA), se může pochlubit kluzkým designem, udržitelnými materiály v interiéru a firemním odhadem dojezdu 750 km podle optimistické stupnice WLTP
Odhadovaný dojezd nového Mercedesu třídy CLA by mohl dosáhnout až 750 km

A přestože podrobnosti o pohonném ústrojí a bateriích jsou zatím skoupé na informace, automobilka uvádí, že se CLA inspiruje konceptem Vision EQXX. A to jak v případě elektromotorů, tak i informačně-zábavního systému Superscreen, který se rozprostírá na palubní desce.

Svižný, čistý a elegantní

Koncept CLA přebírá známé tvary sedanu. Tyto tvary jsou charakteristické pro tuto značku od jejího příchodu v modelovém roce 2014. Designéři však vzhled vylepšili delší kapotou a kratší zadní částí paluby pro dosažení sportovnějších proporcí, které umocňuje oslnivý červený lak Granátové jablko.

Koncept se od svých předchůdců dále odlišuje mnohem odvážnějším prvkem mřížky chladiče, která svůj dole protažený tvar vykradla z roadsteru Mercedes-AMG SL a sportovního vozu GT
Mřížka chladiče je podle roadsteru Mercedes-AMG SL a modelu GT

Koncept CLA se od svých předchůdců dále odlišuje mnohem odvážnějším prvkem mřížky chladiče, která svůj dole protažený tvar vykradla z roadsteru Mercedes-AMG SL a sportovního vozu GT. Z panelu masky chladiče v barvě karoserie vystupuje galaxie trojrozměrných osvětlených hvězd, které konceptu zblízka dodávají vzhled šperku.

Korporátní designový jazyk Sensual Purity společnosti Mercedes je jasně patrný z elegantních boků karoserie a zakřivené zádi konceptu CLA. Ten však získal mírné přepracování a pod ostrým chromovaným pásem, který plynule přechází do předních a zadních světel, se objevují rozšířené blatníky. Přední i zadní světlomety se pyšní LED osvětlením po celé šířce a tříbodovými světly pro denní svícení. Ta jsou zapuštěná do reliéfu, místo aby se objevovala pod sklem nebo plastem. Díky tomu působí CLA vpředu v kombinaci s tvarem mřížky chladiče stupňovitým dojmem.

Interiér vozu třídy CLA

Uvnitř si Concept CLA vypůjčil mnohé z Vision EQXX, včetně udržitelných materiálů a high-tech displeje Superscreen. Stříbrné a bílé čalounění sedadel je vyvedené v kůži Nappa, která vznikla pomocí kávových slupek. Třpytivě fialová látka s akcenty vznikla z recyklovaného PET plastu.

Uvnitř si koncept vypůjčil mnohé z Vision EQXX, včetně udržitelných materiálů a high-tech displeje Superscreen
Uvnitř najdeme high-tech displej Superscreen

V kapsách dveří se objevují proužky laboratorně pěstovaného hedvábí, podlahové rohože jsou vyrobené z bambusu a saténově stříbrné táhla dveří a obložení loketní opěrky jsou ve skutečnosti vyrobené z recyklovatelného papíru. Mezi zábavné stylistické prvky patří klasický vavřínový věnec Benz, zvětšený a vyšitý na sedadlech.

Nejzřetelnějším prvkem konceptu Mercedes-Benz třídy CLA má být obrovský informační a zábavní systém Superscreen. Ten se rozprostírá na palubní desce a skládá se ze tří samostatných displejů: přístrojové desky a dotykových displejů uprostřed a před sedadlem spolujezdce.

Nejzřetelnějším prvkem konceptu Mercedes-Benz třídy CLA má být obrovský informační a zábavní systém Superscreen
Tři samostatné displeje

To, co vypadá jako turbínové výdechy klimatizace se znakem Mercedesu, jsou ve skutečnosti ovladače dvouzónové klimatizace, přičemž proudění vzduchu ve skutečnosti vychází z pásů za plovoucí obrazovkou Superscreen. O chod informačního a zábavního systému se stará MB.OS, nový operační systém automobilky, který je vybavený kapalinou chlazeným procesorem pro rychlejší provoz, ostřejší grafiku a lepší funkčnost.

Dva typy baterií

V nabídce se objeví dva různé typy baterií. A to základní, cenově výhodná lithium-iontová fosfátová chemie a vlajková loď s anodami z oxidu křemíku pro vyšší hustotu energie. Akumulátorové články jsou také na svém místě uchycené pomocí lepidla namísto šroubů. To také šetří hmotnost, materiály i peníze a zároveň nabízí ještě lepší strukturální integritu. Benz se doposud nevyjádřil k velikosti baterie.

Akumulátorové články jsou také na svém místě uchycené pomocí lepidla namísto šroubů
V nabídce konceptu mají být dva typy baterie

Díky 800voltové elektrické architektuře má koncept CLA-Class schopnost rychlého nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 250 kW. To mu umožňuje přidat odhadem 399 km dojezdu za 15 minut. Po vyjetí na silnici posílá baterie modelu CLA energii do kompaktní jednotky Mercedes-Benz Electric Drive Unit (MB.EDU). Ta integruje elektromotor, dvoustupňovou převodovku a související měniče a elektroniku. Každá jednotka váží 243 kg a dává výkon 235 koní, přičemž v jednotce MB.EDU se kvůli lepší udržitelnosti používá mnohem méně kovů vzácných zemin než v předchozích motorech Mercedes.

U konceptu CLA se tato pohonná jednotka nachází na zadní nápravě. Platforma MMA je schopná pohánět také dva motory. To znamená, že sériový model CLA by měl nabízet elektrifikovaný pohon všech kol.

Mercedes nechtěl potvrdit, zda má mít benzinová verze v základním provedení pohon zadních nebo předních kol.

Náhled na sériovou výrobu

Když už jsme u pohonu všech kol, na platformě MMA vzniknou kromě modelu CLA nejméně tři varianty. Tedy dva crossovery a kombi. Stejně jako u čtyřdveřového modelu mají i ostatní vozy pravděpodobně nabízet spalovací pohonné jednotky. Varianta EV by však měla přijít jako první. Další podrobnosti týkající se vozů MMA zatím nebyly stanoveny. Očekáváme však, že CLA shooting brake, GLA a GLB se objeví brzy po CLA.

Je zřejmé, že ceny těchto produktů se jen tak nedozvíme. Přesto Mercedes již v minulosti otevřeně řekl, že by mělo pravděpodobně chvíli trvat, než elektromobily dosáhnou cenové parity se spalovacími automobily. Více informací se jistě dozvíme dříve, než se sériový Mercedes-Benz třídy CLA dostane na evropské silnice koncem příštího roku. Do té doby nám však mnichovský koncept Mercedes-Benz poskytne spoustu podnětů ke snění.

Zdroje: motor1, Vapol