Cena zeleného vodíku může do roku 2025 klesnout

Podle německé agentury Aurora Energy Research by měla cena zeleného vodíku klesnout na 5 EUR za kilogram

Cena zeleného vodíku by mohla do roku 2025 pravděpodobně klesnout na 5 EUR za kilogram.

Aurora Energy Research v nové zprávě uvádí, že maximální ziskovosti projektu zeleného vodíku lze dosáhnout. A to v případě, když se solární a větrné elektrárny zkombinují s elektrolyzéry.

Zelený vodík je považovaný za nezbytný, pokud jde o dekarbonizaci a budoucí dodávky energie. Vodíková ekonomika je stále v plenkách. Ale německá vláda říká, že výrobní kapacita se do roku 2030 zvýší na 10 GW.

Německá poradenská společnost Aurora Energy Research informovala, že vodíkové projekty o celkovém výkonu 21 GW již měly v Německu probíhat. Avšak realizaci provedl pouze zlomek projektů. Analytici odhadují, že průmysl má do roku 2050 potřebovat až 300 TWh zeleného vodíku.

Cena zeleného vodíku a snížení nákladů

Předpokládali, že průměrné náklady na výrobu zeleného vodíku do roku 2025 klesnou na přibližně 5 EUR za kg. Předpokládali také, že průmysloví nákupčí nebudou v příštích letech ochotni platit více než 5 EUR za kg. Ale od roku 2030 jsou optimističtí, že dovoz zeleného vodíku má i nadále snižovat náklady. To znamená, že nejprve se musí vybudovat dopravní infrastrukturu, jako jsou přístavy a potrubí.

Společnost Aurora Energy Research zjistila, že při cenách vyšších než 5 EUR za kg je kombinace solárních a větrných elektráren na pevnině nejziskovější možností. Maximální ziskovosti projektu však lze dosáhnout pouze v jednom případě. A to tehdy, pokud jsou větrné a solární parky propojené s malými elektrolyzéry na výrobu zeleného vodíku. Aurora Energy Research vidí nejnižší náklady na výrobu zeleného vodíku. A to díky kombinaci 50 MW větrné energie, 50 MW FV a 20 MW elektrolýzy.

Analytici také předpokládali, že výrobní náklady by mohly dosáhnout 5 EUR za kg. Jen pokud se má zelený vodík vyrábět prostřednictvím dohod o nákupu elektřiny, bez přímého společného umístění elektrárny na obnovitelné zdroje.

„Umístění obnovitelných systémů lze v těchto případech optimalizovat. A elektrolyzér lze postavit blíže k zákazníkům. Což znamená, že klesají náklady na dopravu vodíku a potenciálně i na skladování vodíku,“ uvedli.

zdroje: pv-magazine, Vapol