Mazda MX-5 Miata debutuje s novými světly a displejem

Mazda představila v Japonsku důkladně modernizovaný model MX-5 Miata, kde sportovní kabriolet nese název Roadster/Roadster RF

Mazda představila v Japonsku důkladně modernizovaný model MX-5 Miata, kde sportovní kabriolet nese název Roadster/Roadster RF. Můžete mu říkat „ND3“, protože navazuje na aktualizaci z roku 2019, kdy se představila „ND2“ s výkonnější variantou motoru o objemu 2,0 litru. Následující revize budou pravděpodobně aplikovány na globální verzi v následujících měsících po uvedení na japonský trh v polovině ledna 2024.

Miata pro modelový rok 2024

Mazda MX-5 Miata 2024, kterou je již možné v zemi vycházejícího slunce předobjednat, se může pochlubit novými LED světlomety, které nyní integrují světla pro denní svícení. Ta se dříve instalovala do nárazníku a skládala se z několika teček. Jednalo se o design, na kterém se začalo projevovat jeho stáří, neboť se používal již od modelu ND1 z roku 2015. Zadní světla rovněž získala nenápadné aktualizace. Mazda nyní používá LED diody všude, včetně směrových světel.

Mazda představila v Japonsku důkladně modernizovaný model MX-5 Miata, kde sportovní kabriolet nese název Roadster/Roadster RF
V Japonsku nese model označení Roadster RF

Levá strana přední masky chladiče je upravená tak, aby se do ní vešel radarový senzor pro adaptivní tempomat s funkcí Smart Brake Support. Ten automaticky zastaví vůz při couvání v rychlosti do 15 km/h, když detekuje nějaký objekt. Změny exteriéru završuje šedý metalický lak Aero a nové designy kol o velikosti 16 a 17 palců.

Změny uvnitř modelu

Když vstoupíme dovnitř, starobylý systém infotainmentu konečně uvolnil místo nové 8,8palcové sestavě. Stejnou jsme nedávno viděli u Mazdy 2 a CX-3 ve specifikaci JDM 2024. Modernizuje přístrojovou desku díky tenčím rámečkům, ale skutečným přínosem by měla být její funkčnost. Stará sestava totiž byla opožděná a měla zastaralé uživatelské rozhraní. K dispozici je také nový hnědý interiér s béžovou střechou pro kombinaci, která podle Mazdy vychází ze staré školy roadsterů.

Když vstoupíme dovnitř, starobylý systém infotainmentu konečně uvolnil místo nové 8,8palcové sestavě
Miata má k dispozici 8,8″ displej

Ačkoli se o tom tisková zpráva nezmiňuje, na snímcích je vidět bezrámové zpětné zrcátko, červené tlačítko SOS, mírně aktualizovaný přístrojový štít a něco, co vypadá jako porty USB-C.

Miata ND3 dostala nově vyvinutý asymetrický diferenciál s omezenou svorností, který přináší lepší stabilitu pro verze vybavené šestistupňovou manuální převodovkou. Inženýři také upravili elektrický posilovač řízení, aby snížili tření a zajistili „přirozený a čistý pocit zpětné vazby“. Další změnou se stal režim DSC-Track pro systém dynamické kontroly stability. Systém však zasahuje pouze v případě, že řidič již není schopen vůz ovládat.

Motor a budoucnost vozu

Kromě toho motor o objemu 1,5 litru (který není k dispozici ve Spojených státech) získal čtyři koně za předpokladu, že pracuje na vysokooktanové palivo. Větší 2,0litrová jednotka s manuálem slibuje lepší odezvu při zrychlování i zpomalování.

Vydání verze ND3 automaticky znamená, že Miata současné generace se udrží minimálně několik let. Puristé toto rozhodnutí určitě ocení, vzhledem k tomu, že Mazda již uvedla, že nemá jinou možnost než elektrifikovat model příští generace, aby splnila stále přísnější emisní předpisy.

Zdroje: motor1, Vapol