Mazda CX-30 po 60K kilometrech

K dokonalosti chybí jedno turbo. CX-30 jsme si nezamilovali tolik jako nejprodávanější model Mazdy CX-5, ale zůstává naším favoritem v segmentu subkompaktních SUV.

Shrnutí 60 000 km s Mazdou CX-30

Jestli jsme se během 60 000 km s Mazdou CX-30 naučili jednu věc, pak to, že byste si měli pořídit motor 2.5 Turbo. Mazda se snaží vytáhnout do luxusní třídy a standardní motor CX-30 tuto snahu jen podkopává. V jiných oblastech se však CX-30 vykupuje a je druhým nejprodávanějším modelem Mazdy hned po CX-5.

Model CX-30 v barvě Deep Crystal Blue jsme převzali krátce poté, co jsme se rozloučili s Mazdou CX-5 Turbo 2019. Tato CX-5 byla vybavena výkonnějším přeplňovaným motorem a byla několikanásobným držitelem ocenění 10Best. Chtěli jsme zjistit, zda naše láska k Mazdě pronikla i do menšího modelu CX-30. Z velké části ano.

Model CX-30 v barvě Deep Crystal Blue
Model CX-30 v barvě Deep Crystal Blue

Ačkoli litujeme, že nám nedali přeplňovaný motor. Standardní 2,5litrový motor o výkonu 186 koní má podle EPA o něco vyšší spotřebu paliva: (město/dálnice) oproti 22/30. A v průběhu 60 000 km jsme zaznamenali 28 mpg, což je o 2 mpg lepší než kombinovaný odhad EPA. Na testovací trati zvládla naše CX-30 zrychlení na stovku za 7,5 sekundy. To však bledne ve srovnání s časem 5,8 sekundy modelu s turbodmychadlem o výkonu 250 koní, který je konkurenceschopný s německými luxusními subkompakty.

Kromě paketu Preferred, který přidává vyhřívaná přední sedadla, elektricky ovládané střešní okno a elektricky ovládané sedadlo řidiče s pamětí, byl náš testovací vůz vybaven spíše méně. Měl nerezový kryt zadního nárazníku a podlahové rohože do každého počasí. Pro modelový rok 2022 Mazda přidala modelu CX-30 standardní pohon všech kol a přidala novou edici Carbon s červeným interiérem a 18palcovými černými koly.

Interiér Mazdy CX-30
Interiér Mazdy CX-30

Interiér

Většina chvály na CX-30 se točila kolem jeho luxusního interiéru. Ocenili jsme, jak se černý a tmavě modrý kožený interiér snoubí s tmavě modrým exteriérem. Komentátoři uváděli, že „by se mohl vydávat za luxusní model“ a že „vypadá a působí tak prémiově ve srovnání se zbytkem segmentu“. Jeden ze zaměstnanců dokonce zašel tak daleko, že řekl, že „se silně prosazuje jako cenově dostupná alternativa k vozům jako BMW X2, Mercedes-Benz třídy GLA a Lexus UX“. Při ceně 666 000 Kč není toto tvrzení tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát.

Kromě absence nuceného sání se objevily drobné nepříjemnosti, které CX-30 brzdily. Nejvíce hněvu si vysloužila automatická parkovací brzda, která se aktivuje při každém nastartování vozu. Mazda zřejmě naslouchala, protože pro modelový rok 2022 se nyní parkovací brzda uvolňuje při vyřazení vozu z parkovacího režimu. Několik z nás vytklo adaptivnímu tempomatu a centrování do jízdního pruhu pomalé reakce a neudržení vozu ve středu jízdního pruhu. Další nepříjemností byla záložní kamera s nízkým rozlišením. Celkově však je „Mazda příjemným a kompetentním vstupem do tohoto segmentu. Za to ji velmi chválíme a dokážeme přehlédnout většinu jejích drobných nepříjemností.“

Luxusní model?
Luxusní model?

Během 60 000 km nás naše CX-30 stála 18 000 Kč za servis a jen 95 000 Kč za udržování zásoby běžného paliva. V zimních měsících jsme vyměnili celoroční pneumatiky za sadu zimních pneumatik Nokian Hakkapeliitta R3 SUV. Celkově se pneumatiky a brzdy opotřebovávaly normálně. Na základě jejich opotřebení během našich 60 000 km předpokládáme, že celoroční pneumatiky Bridgestone Turanza z původní výbavy ujedou 70 000 km a brzdy 100 000 až 110 000 km. A nezaznamenali jsme žádné překvapení, pokud jde o položky opotřebení nebo jiné opravy, které by bylo nutné provést z vlastní kapsy.

Závěr po 60 000 kilometrech

S příchodem nového modelu CX-50 a nadcházejících modelů s podélnou architekturou se Mazda znovu stává hráčem na vyšší úrovni. Ačkoli jsme měli se základním SUV značky určité problémy, stále si myslíme, že jde o důvěryhodný vstupní bod značky Mazda. Turbomotor by z něj však udělal ještě více.

Zdroje: Car and Driver, TowPoint