Lincoln Nautilus 2024 je tichá revoluce

Přichází nový model Lincoln Nautilus 2024. Nová generace modelu však pro značku představuje širší posun a technika není to nejdůležitější

Někdy je obrazovka tak velká, že zastiňuje zbytek vozu. To je případ modelu Lincoln Nautilus 2024. Koneckonců je těžké vidět slova „48,0palcová obrazovka“ a myslet na něco jiného. Nová generace modelu Nautilus však pro Lincoln představuje širší posun a technika ani není nejdůležitější součástí této změny.

Pod kapotou

Řadový čtyřválec 2,0 litru s turbodmychadlem o výkonu 250 koní je stále standardem, ale vylepšený šestiválec V6 s dvojitým turbodmychadlem zmizel a na jeho místě je nová hybridní pohonná jednotka o výkonu 310 koní.

Pohon všech kol je nyní standardem a na palubě je spousta nových technologií – včetně čtyřmetrového displeje na palubní desce – ale je to právě nově objevená pozornost věnovaná detailům, která toto luxusní SUV střední třídy skutečně odlišuje.

Smysly a citlivost nového modelu Lincoln Nautilus 2024

Design exteriéru modelu Nautilus je plastičtější než dříve. Kliky dveří jsou integrovány do linie pásu, místo aby přerušovaly jemně zvlněné plochy pod ním. Interiér skutečně zdůrazňuje nově objevený smysl pro drobnosti značky Lincoln.

Materiály v interiéru jsou oproti loňskému modelu výrazně lepší. Některé díly působí kvalitněji než v dražším třířadém Aviatoru. Většina plastů v interiéru se skrývá za měkčí vrstvou materiálu, a to, co zůstalo, je dostatečně kvalitní, aby to nesnižovalo luxusní atmosféru.

Připravte se na 48″ obrazovku

Tato panoramatická obrazovka se integruje do větší rozmáchlé stěny, která obepíná palubní desku a zasahuje až do výplní dveří. Přístrojová deska, která vás od obrazovek odděluje, je nízká a plochá, takže působí dojmem, že sedíte u jídelního stolu. Displeje splývají s interiérem a jsou výrazně méně rušivé než tradiční uspořádání infotainmentu.

Tato panoramatická obrazovka se integruje do větší rozmáchlé stěny, která obepíná palubní desku a zasahuje až do výplní dveří
Uvnitř vás přivítá 48″ obrazovka

Systém Lincoln Rejuvenate

Systém nazvaný Lincoln Rejuvenate chce modelu Nautilus dodat jistou wellness přitažlivost. Využívá panoramatický displej SUV a dostupnou funkci masáže sedadel, Dále využívá integrovaný difuzér vůně a prostorový stereofonní systém jako jakousi řízenou meditaci, která vám pomůže relaxovat. Systém funguje pouze tehdy, když Nautilus stojí.

Přestože Rejuvenate plní svůj účel, je to jediná část kabiny, která působí jako mírně triková. Masážní a vonné funkce lze využívat i během jízdy. Tedy jen ne s přidruženými meditativními zvuky a obrazy, které jsou pozoruhodně účinné.

Vyzkoušejte režim Excite

Uvolněnost je nejlepší způsob, jak popsat chování Nautilu na silnici. Přestože sportovní nároky nejsou zrovna silnou stránkou tohoto SUV, nezapomeňte si během jízdy v zatáčkách vyzkoušet ostřejší jízdní režim Excite. Excite zpevňuje dostupné adaptivní tlumiče modelu Nautilus a dodává jinak necitlivému řízení o něco více síly, ale nepromění tento luxusní křižník ve stroj na zdolávání vrcholů.

V modelu Lincoln Nautilus 2024 nejsou technologie jen v centru pozornosti, ale jsou v něm zastoupené všechny
Nový Lincoln Nautilus 2024 je plný technologií

V režimu Excite se objevuje určitá tvrdost jízdy, která v režimu Normal není. Drobné nerovnosti vozovky spíše zesiluje, než aby je pohřbívala.

Hybridní model

Ze dvou pohonných jednotek se k modelu Nautilus hodí nejlépe. Jedná se o stejné uspořádání rozdělení výkonu, jaké Ford používá již desítky let. V tomto případě kombinuje výkonnější verzi motoru 2,0 l s turbodmychadlem. A díky většímu turbodmychadlu získal 50 koní a 15 N.m – se dvěma elektromotory přes planetovou převodovku.

Spojka posílá podle potřeby 50 % točivého momentu na zadní nápravu. Hybridní pohon je plynulejší než pohon pouze na benzin a díky dodatečnému výkonu se zrychlování do prudkých kopců zdá být bezproblémové. S nehybridním motorem o výkonu 250 koní lze pracovat tvrdě, ale do kabiny proniká více hluku motoru.

Digitální kouzlo

V modelu Lincoln Nautilus 2024 nejsou technologie jen v centru pozornosti, ale jsou v něm zastoupené všechny. Hlavním prvkem může být panoramatická obrazovka a její ostrá grafika na obrazovce a četné digitální vybavení jsou skutečně působivé, ale je zde spousta technologií, které nejsou vidět, a mnohé z nich jsou stejně důležité, ne-li důležitější.

Všechny modely jsou vybavené sadou asistenčních systémů Lincoln Co-Pilot 360 a funkcí hands-free pro jízdu na dálnici Ford BlueCruise. Standardem je také aktivní potlačení zvuku, 11,1palcový středový dotykový displej, dvouzónová automatická klimatizace, ambientní osvětlení interiéru, elektricky nastavitelný volant, palubní Wi-Fi, dálkové startování a uvítací osvětlení, které se rozsvítí při příjezdu.

A cena?

Cena hybridu Nautilus Black Label ve výši 80 345 dolarů (1 884 000 Kč) je dostatečně vysoká. Potom si však uvědomíte, co všechno zahrnuje: stereo systém Revel s 28 reproduktory, přední sedadla s masážním systémem nastavitelným ve 24 směrech, výše zmíněné adaptivní odpružení, panoramatické střešní okno, vyhřívaná zadní sedadla, difuzor s vůní a exkluzivní výhody pro majitele, jako jsou bezplatné roční služby detailing a služba vyzvednutí a doručení při návštěvě servisu.

Pokud chcete obětovat trochu prestiže navíc, můžete si vybrat výbavu Reserve s téměř stejnou výbavou a vzhledovými prvky za cenu o téměř 10 000 dolarů (235 000 Kč) nižší.

Zdroje: caranddriver, TowPoint