NREL aktualizuje tabulku účinnosti solárních článků

Nová verze Best Research-Cell Efficiency Chart

Americká Národní laboratoř pro obnovitelné zdroje energie (NREL) mimo jiné vydala novou aktualizovanou interaktivní verzi své tabulky účinnosti solárních výzkumných článků. A to pro řadu fotovoltaických technologií.

NREL tak představila novou verzi své nejlepší tabulky efektivity výzkumných buněk. Tento nástroj tak zdůrazňuje bezmála nejvyšší potvrzenou účinnost konverze výzkumných buněk pro řadu fotovoltaických technologií.

Interaktivní verze – data a porovnávání vlastních grafů

S novou interaktivní verzí tak mohou uživatelé získávat i desítky let výzkumných dat a k tomu zároveň porovnávat vlastní grafy, které se tak zaměřují i na konkrétní technologie nebo na časová období, uvedl NREL ve svém prohlášení. Nyní také mohou kromě účinnosti najít i údaje o proudu článku, výstupním napětí ale i o faktoru plnění. Dostupnost těchto podrobností má ale záviset i na informacích v záznamech NREL.

Nejvyšší účinnost výzkumného článku zaznamenaná v grafu je 47,1 % pro čtyřčlenný článek. Jeho interaktivní povaha tak umožňuje uživatelům vizualizovat nedávný skok v efektivitě konverze. A to pro vznikající technologie, jako jsou např. perovskitové solární články. To víceméně kontrastuje se stálým zlepšováním účinnosti křemíkových solárních článků od 80. let minulého století.

Aktualizace účinnosti solárních článků, ale i jejich vizualizace

NREL aktualizuje tabulku účinnosti solárních článků
Vývoj dvou typů křemíkových solárních článků (modrá) a perovskitových solárních článků (oranžová), NREL

„Je tak možné, že graf účinnosti solárních článků NREL je nejvíce prezentovaným grafem, který tak můžete najít na výroční konferenci PV Specialists Conference ale i podobných konferencích,“ řekla Sarah Kurtz, vedoucí výzkumná pracovnice NREL. ,,Ale zaplnilo se to tak, že je těžké tyto data zobrazit.“ Díky novému interaktivnímu grafu budou tak výzkumníci moci stále používat data, ale zároveň i prezentovat je takovým způsobem, ve kterém se jim má i lépe komunikovat.“

Účinnost článků se tak měří nezávislými testovacími centry. A to včetně NREL, před získáním místa v tabulce. Všechny obrázky jsou ale také k dispozici jako soubor ke stažení.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint